„Babyteeth” to piękny obraz o miłości, który przełamuje schematy

Do kin trafił najnowszy film Shannon Murphy zatytułowany „Babyteeth” to pozbawiony schematów słodko-gorzki obraz o pierwszej miłości i nieuleczalnej chorobie.

Film „Babyteeth” 2020

Debiut reżyserski Shannon Murphy pt. Babyteeth (z ang. zęby mleczne) to bardzo udana współpraca z Ritą Kalnejais – autorką sztuki, na podstawie której powstał scenariusz filmu. Obie panie w swoim najnowszym obrazie starają się przełamać schemat opowieści o walce z nowotworem i miłości młodych ludzi. Ich podejście do tematu nie jest utrzymane w patetycznym tonie – bardzo zręcznie i z wyczuciem humoru stronią od zbędnego sentymentalizmu.

Pełen nadziej portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób

Milla, poważnie chora nastolatka (Eliza Scanlen – Ostre przedmioty, Małe kobietki), zakochuje się w Mosesie (Toby Wallace) – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice (fenomenalnie grani przez Essie Davis i Bena Mendelsohna) dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia…

Magnetyczna Eliza Scalen, która gra główną bohaterkę, udowadnia, że wyrasta na jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Jej filmowy partner Toby Wallace za swoją kreację otrzymał w Wenecji Nagrodę Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski.

W Babyteeth nie ma szpitalnych korytarzy, a choroba jest głównym intruzem, o którym długo nie się mówi. Wiemy, że Milla jest śmiertelnie chora, ale główna bohaterka nie zamierza z nas wyciskać łez. Film jest bardzo daleki od banału, stale zmusza nas do zmiany optyki, porusza i chwyta za serce!

Film zachwyca doskonałą grą aktorską, nietuzinkową formą i dopełniającą ją ścieżką dźwiękową! Takiej mieszanki emocji i refleksji nie widzieliście jeszcze w żadnym filmie o miłości i chorobie w tle – poruszający i niejednoznaczny obraz, która mocniej niż do łez, skłania do myślenia.

Kadr z filmy „Babyteeth”

Film Babyteeth trafił do polskich kin 7 sierpnia 2020 roku.

źródło: Best Film