Jakim zainteresowaniem cieszyły się internetowe spotkania autorskie i minikoncerty na żywo?

Wydarzenia online Empiku mogą poszczycić się wielomilionową publicznością – to kolejny dowód na nową kulturę w nowych czasach.

Kultura na dobre zadomowiła się w przestrzeni online, a twórcy pozostali dostępni i obecni dla swoich fanów. Internet otworzył przed literaturą, muzyką czy innymi formami twórczości nowe możliwości promocji i dotarcia do odbiorców na dużo większą skalę niż wcześniej. Świadczą o tym chociażby statystyki wydarzeń online prowadzonych przez Empik od połowy marca: ponad 70 spotkań na żywo z pisarzami, muzykami i ludźmi kultury zgromadziło ponad 2,1 miliona unikalnych odbiorców, którzy zostawili ponad 280 tysięcy różnych reakcji.

Żywa kultura w nowej rzeczywistości

W drugiej połowie marca tradycyjny format spotkań autorskich organizowanych przez Empik został zaadaptowany do nowych warunków tak, aby zachować wszystkie elementy doświadczenia, które ich uczestnicy uważają za najcenniejsze. Teraz każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, ma szansę uczestniczyć w rozmowie z ulubionym twórcą.

Transmisje spotkań są interaktywne, dzięki czemu widzowie mają możliwość zadać autorom pytania na żywo i podzielić się przemyśleniami. Przy okazji części wydarzeń organizowanych przez Empik w ramach Wirtualnych Targów Książki istniała możliwość zdobycia książek z autografem.Formuła stworzyła także zupełnie nowe szanse, zarówno dla twórców, jak i dla ich fanów. Format online pozwala polskim czytelnikom i słuchaczom spotkać autorów z zagranicy.

Dotychczas Empik gościł już jedenastu zagranicznych pisarzy podczas wirtualnych spotkań – byli to m.in. Graham Masteron, B.A. Paris, Deborah Feldman, André Aciman czy Regina Brett. Diś zaś odbędzie się spotkanie z angielską piosenkarką Jessie Ware poświęcone jej najnowszej płycie „What’s Your Pleasure?”.

Wydarzenia na niespotykaną skalę

Do tej pory odbyło się 37 literackich i muzycznych spotkań autorskich z cyklu #premieraonline, 33 w ramach Wirtualnych Targów Książki, a także dwa koncerty #EmpikMusicLive. Transmisje, które śledziło ponad 2,1 mln unikalnych użytkowników w sumie uzyskały ponad 2,6 mln wyświetleń. Liczby są imponujące, biorąc pod uwagę, że w 2019 roku we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Empikach w całym kraju wzięło udział w sumie ok. 95 tys. osób.

Wirtualne spotkania z twórcami Empik online (marzec-lipiec 2020) infografika

Inspirujące rozmowy “na żądanie”

Dzięki wykorzystaniu najpopularniejszej na świecie platformy, czyli Facebooka, śledzenie transmisji jest łatwe i wygodne – aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy smartfon. Choć szansa interakcji z twórcą w czasie rzeczywistym stanowi niewątpliwie największą zaletę formatu, do zapisów rozmów można powracać także po zakończeniu danego spotkania.

Premiery online to super sprawa! Masa ciekawych ludzi, fantastyczni prowadzący, inspirujące rozmowy, dostępne wszędzie. Można je obejrzeć na żywo na komórce czy laptopie lub odtworzyć później – zawsze w doskonałej jakości. To okazja, aby wziąć udział w spotkaniach, na które normalnie człowiek by nie dotarł, bo doba jest po prostu za krótka. – Taida Meredith, tłumaczka z języka angielskiego, która była obecna na niemal wszystkich wydarzeniach z zagranicznymi autorami

Już od trzech lat marka konsekwentnie tłumaczy najęzyk migowy wszystkie spotkania autorskie transmitowane na Facebooku. Tłumacz obecny jest na wszystkich wydarzeniach z cyklu #premieraonline, towarzyszył także uczestnikom dwóch edycji festiwalu Apostrof oraz Wirtualnych Targów Książki.

źródło: Empik