Gdzie oglądać dokowanie załogi Dragona na ISS (31 maja 2020 r.)?

Sprawdź, gdzie i o której godzinie oglądać transmisję live z dokowania pierwszej stacji Dragon Crew od SpaceX na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę 31 maja?

Załogowa kapsuła Crew Dragon od SpaceX dokująca do ISS
Załogowa kapsuła Crew Dragon od SpaceX dokująca do ISS

W sobotnie popołudnie SpaceX wystrzelił pierwszy załogowy statek kosmiczny w kosmos skonstruowany dla NASA – Crew Dragon (Demo-2) – ale misja jeszcze się nie zakończyła. Po spędzeniu prawie całego dnia na orbicie dwaj pasażerowie na pokładzie pojazdu SpaceX – astronauci NASA Bob Behnken i Doug Hurley, spróbują dzisiaj o godzinie 16:29 czasu polskiego (10:29 AM ET) zadokować się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station).

Dragon Crew SpaceX wyposażony został w automatyczny system dokowania, który wykorzystuje serię czujników i kamer, aby pomóc pojazdowi zbliżyć się do ISS, a następnie dołączyć do istniejącego portu dokowania. Dokowanie Crew Dragona z powodzeniem zostało przetestowane w zeszłym roku, gdy SpaceX wypuścił na ISS wersję testową pojazdu bez załogi na pokładzie. Ale tym razem „smok” transportuje ze sobą bardzo cenny ładunek.

Podczas gdy Crew Dragon jest tak skonstruowany, że jest w stanie samodzielnie zadokować statek z Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem do stacji kosmicznej, obaj astronauci są przygotowani, aby wykonać ręczne manewry, gdy zbliżą się do ISS. Gdzieś w odległości od 220 do 170 metrów od stacji załoga będzie ćwiczyć manualne latanie kapsułą, korzystając z interfejsu dotykowego znajdującego się w środku pojazdu. Gdy to zrobią, automatyczny system ponownie przejmie kontrolę, a Crew Dragon wykona resztę pracy, aby documować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA zapewnia całodobową relację z misji Crew Dragon, ale najciekawsze (oczywiście oprócz wczorajszego startu) będziemy mogli oglądać dzisiaj, gdy Behnken i Hurley będą nadawać relację na żywo z wnętrza Crew Dragon.

Dokowanie nastąpi kilka godzin później w niedzielę 31 maja 2020 roku o godzinie 16:22 czasu polskiego (EST). Wszystkie wydarzenia obejrzysz w internecie na żywo na poniższym playerze z NASA TV:

źródło: NASA | SpaceX | The Verge