Podziwiaj Wyspy Galápagos z Google Doodle

W przeglądarce Google (w wybranych krajach) użytkownicy mogą dzisiaj podziwiać piękno Wysp Galápagos w pokazie slajdów Google Doodle.

Właśnie dzisiaj w 1978 roku Wyspy Galápagos zostały oficjalnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby uczcić 42. rocznicę, Google zastąpiło swoje logo na stronie głównej wyszukiwarki internetowym pokazem slajdów Doodle, który oddaje piękno Wysp Galápagos. Dzisiejsze Google Doodle zaczyna się od przedstawienia gigantycznego żółwia. Żółw, znany jako galapago, jest jednym z wielu zwierząt, które można znaleźć tylko na Wyspach Galapagos i od niego wzięła się nazwa wysp. Region jest także jedynym miejscem na północ od równika, w którym można naturalnie znaleźć pingwiny, co pokazano na ostatnim slajdzie.

Unikalną różnorodność zwierząt znalezionych na archipelagu przypisuje się odosobnionemu położeniu około 600 mil u wybrzeży Ekwadoru, którego ludzkość nie odkryła do 1535 roku. Wyspy Galápagos i zamieszkałe ma nich zwierzęta były badane przez Charlesa Darwina w 1835 roku.

Darwinowi zajęło ponad 20 lat, odkąd po raz pierwszy zaobserwował morskie legwany na wyspach i niebiesko-zielone głuptaki, aby zsyntetyzować obserwacje w swoich przełomowych teoriach doboru naturalnego, opublikowanych w „O pochodzeniu gatunków” w 1859 roku. Podstawy jego pracy są kamieniem węgielnym nauk biologicznych do dzisiaj.

Setki lat od odkrycia, wyspy są obecnie domem dla około 25 000 ludzi i stały się zarówno zabytkiem historycznym, jak i turystycznym.

Na przykład na trzecim slajdzie, za zielonym żółwiem Galápago, można zobaczyć tak zwaną „Diabelską Koronę”, podwodny stożek wulkaniczny i popularne miejsce do nurkowania w pobliżu wyspy Floreana.

  • Żółw galapago - Ecuador’s Galápagos Islands (Google Doodle)
  • Legwan galapagoski - Ecuador’s Galápagos Islands (Google Doodle)
  • Żółw galapagoski w wodzie - w tle Diabelska Korona (Google Doodle)
  • Głuptak niebieskonogi na Wyspach Galápagos
  • Uszanka galapagoska (Google Doodle)
  • Pingwin równikowy zamieszkujący wyłącznie Wyspy Galápagos (Google Doodle)

Ten pokaz slajdów Google Doodle można oglądać w wyszukiwarce Google w wybranych krajach, niestety nie jest on wyświetlany w polskojęzycznej wersji wyszukiwarki, ale i tak możesz go obejrzeć powyżej oraz na oficjalnej stronie Google Doodle.

Kraje, w których wyświetlany jest ten doodle:

Mapa zasięgu doodla: Podziwiamy wyspy Galápagos

źródło: Google Doodle | Engadget