Kiedy i gdzie oglądać „historyczny” lot załogowy NASA i SpaceX DM-2?

Już w sobotę 30 maja 2020 roku wystartuje pierwszy załogowy statek SpaceX i NASA – sprawdź, jak i kiedy oglądać transmisję online z domu!

NASA SpaceX DM-2 „Launch America” (27 maja 2020 r.) - transmisja online

AKTUALIZACJA: Z powodu złych warunków pogodowych start przeniesiony został na sobotę 30 maja 2020 roku na godzinę 21:22 czasu polskiego. Transmisja z przygotowań rozpocznie się już od 17:00 czasu polskiego. Aktualizacje dotyczące nowych godzin znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Misja SpaceX Demo-2 NASA („Launch America”) jest pierwszym startem z załogowego statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon i rakiety Falcon 9 na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS – International Space Station) w ramach komercyjnego programu lotów kosmicznych agencji. Test lotu posłuży jako kompleksowa demonstracja systemu transportu załogi SpaceX. W przełomowym locie wezmą udział astronauci z NASA: Robert Behnken i Douglas Hurley.

Transmisję online będzie można oglądać w internecie już w środę 27 w sobotę 30 maja 2020 roku. Start zaplanowany jest na godzinę 21:22 czasu polskiego (3:22 p.m. EDT) z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center.

Nowa era lotów kosmicznych rozpocznie się, gdy amerykańscy astronauci po raz pierwszy wystrzelą na orbitę nisko-ziemską – po raz pierwszy od zakończenia programu promu kosmicznego w 2011 roku. Na takie wydarzenie musieliśmy czekać prawie dekadę, a przez pandemię, odbędzie się ono prawie całkowicie online!

SpaceX DM-2 (SpaceX Demonstration Mission 2) to druga testowa misja orbitalna statku Crew Dragon firmy SpaceX. Jest to misja załogowa przeprowadzona w ramach programu NASA Commercial Crew Program. Crew Dragon będzie pierwszą kontraktową misją mająca na celu wymiany załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misję DM-2 poprzedził udany test bezzałogowym DM-1, którego start odbył się 2 marca 2019 r. Natomiast 19 stycznia 2020 roku przeprowadzono test awaryjnej ewakuacji kapsuły Crew Dragon z dwoma manekinami na pokładzie. (źródło: Wikipedia)

Może Cię zainteresować także:

Załoga misji SpaceX DM-2 – Robert Behnken i Douglas Hurley:

Astronauci: Robert Behnken i Douglas Hurley

Czym jest „Launch America?”

Jest to zwieńczenie prawie dziesięcioletniej pracy, której celem jest lot amerykańskich astronautów na ISS, amerykańską rakietą i z amerykańskiej ziemi. Odkąd prom kosmiczny przestał latać w 2011 roku, NASA musiała zapłacić rosyjskiemu Roscosmos za miejsca w kapsule Sojuz (Soyuz).

Jednak „Launch America” – oficjalnie znana jako misja SpaceX Crew Dragon Demo-2 – to nie tylko NASA, która przestaje polegać na Rosji. Dostarczenie przez SpaceX całego sprzętu kosmicznego – rakiety Falcon 9 i kapsuły Crew Dragon – sprawia, że ​​jest to także pierwsza komercyjna rakieta z załogą.

Crew Dragon DM-2 Patch

Czy ktoś będzie na Florydzie, aby zobaczyć to wydarzenie na żywo?

Prawie nikt nie będzie naocznym świadkiem tego historycznego startu. „NASA i SpaceX zniechęcają społeczeństwo, ponieważ gromadzenie się w dużych grupach jest bardzo niebezpieczne” – powiedział Garrett Reisman, starszy doradca SpaceX i były astronauta NASA, który uważa, że ​​w normalnych czasach to wydarzenie przyciągnęłoby ogromne tłumy na Florydę „Teraz, będzie inaczej, ale biorąc pod uwagę wszystkie wysiłki, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo podczas tej pandemii, myślę, że takie podejście jest OK” – dodał.

SpaceX Demo-2 NASA (transmisja online 27 maja 2020 r.)

Na szczęście będzie można oglądać transmisję online na żywo w formie webcastów z SpaceX i NASA oraz ewentualnie jako transmisje na żywo w amerykańskich sieciach telewizyjnych.

Kiedy i gdzie oglądać transmisję „Launch America” na żywo w internecie?

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartuje o 21:22 czasu polskiego 30 maja 2020 roku. 22:33 czasu polskiego 27 maja 2020 r. Istnieje jednak pełen harmonogram wydarzeń przed uruchomieniem, które można również śledzić!

Oprócz relacji z NASA, SpaceX planuje transmitować wydarzenia na żywo na kanale SpaceX na YouTubie i na stronie SpaceX za pośrednictwem swojej centrali w Hawthorne w Kalifornii. Streaming rozpocznie się 45 minut przed startem, kiedy dyrektor ds. startu sprawdzi, czy w Kennedy Space Center ładuje się paliwo.

https://youtu.be/21X5lGlDOfg

Jeśli chcesz sprawdzić więcej niż tylko transmisji przed i w trakcie startu sprawdź ponizsze podstrony:

UWAGA! Poniższy harmonogram dotyczył wydarzenia planowanego startu na środę 27 maja, jednak z powodu złych warunków pogodowych start przeniesiono na sobotę 30 maja 2020 roku na godzinę 21:22 czasu polskiego. Zaktualizowaliśmy godziny odpowiadające sobotniemu wydarzeniu.

Harmonogram wydarzenia „Launch America” na 27 30 maja 2020 r.

Oto, co według NASA wydarzy się 30 maja i będzie transmitowana w NASA TV (czas podany dla Warszawy) – zaktualizowany po przeniesieniu startu z 27 maja:

  • 17:00 – pierwsza transmisja na żywo z podglądem rakiety SpaceX Falcon 9
  • 17:15 – kultowe momenty, gdy Hurley i Behnken wychodzą przez drzwi słynnej kwatery załogi na około trzy godziny przed startem. Po tym wzruszającym widoku astronauci wspinają się do Tesli Model X, jadąc dziewięć mil na Pad 39A.
  • 21:33 – odliczanie i start rakiety Falcon 9 i Crew Dragon z Pad 39A.
  • 23:00 – konferencja prasowa po premierze NASA / SpaceX Demo-2

Kiedy astronauci dotrą do ISS?

Nastąpi to 19 godzin później w czwartek 28 maja 2020 roku, wraz z otwarciem luku i ceremonią powitania na ISS. Wszystko będzie transmitowane na żywo w telewizji NASA:

  • 16:29 – Crew Dragon dokuje na ISS. Możesz spróbować też samemu na symulatorze SpaceX.
  • 18:55 – Otwarcie włazu Crew Dragon  i wejście astronautów NASA na ISS.
  • 19:25 – Ceremonia powitalna astronautów na pokładzie ISS.
  • 21.00 – Odprawa po zadokowaniu z Johnson Space Center.

Sprawdź infografikę z najważniejszymi informacjami na temat misji SpaceX Demo-2:

SpaceX Demo-2 - infografika z najważniejszymi informacjami na temat lotu z 27 maja 2020 roku

Aktualizowane…

źródło: NASA| SpaceX | Wikipedia | Forbes