Kosmiczni turyści polecą na ISS już w 2021 roku

SpaceX rozpocznie turystykę kosmiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) już w przyszłym roku – do 10-dniowej misji zostanie wykorzystana kapsuła Dragon Crew.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (NASA)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (NASA)

Axiom, prywatna firma kosmiczna z Houston, nawiązała współpracę ze SpaceX, aby uruchomić loty turystyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station, ISS)  już w drugiej połowie 2021 roku.

Zgodnie z warunkami tej umowy SpaceX wykorzysta kapsułę Dragon Crew do przewiezienia trzech turystów i członka personelu z Axiom, który dopilnuje, aby turyści nie przeszkadzali członkom załogi NASA wykonującym swoją pracę w laboratorium na orbicie. Warto zauważyć, że Axiom był firmą NASA, która zdecydowała się zbudować pierwszy komercyjny moduł stacji kosmicznej.

Firma Elona Muska pierwotnie opracowała kapsułę do zabrania astronautów w kosmos z USA, a jej pierwszy załogowy lot z astronautami NASA ma się odbyć między kwietniem a czerwcem. Jednak zamierza również rozszerzyć zastosowania statku kosmicznego, tak aby mógł transportować astronautów poza naszą planetę. W rzeczywistości w lutym podpisano kolejną umowę ze Space Adventures, aby móc zabrać turystów w swobodną podróż na orbitę wokół Ziemi na dwa do trzech razy większą wysokość niż ISS.

Pojedyncza misja Axiom będzie trwać 10 dni, z których dwa przeznaczone są na podróż do i ze stacji kosmicznej. Żadna ze stron nie ujawniła, ile będzie kosztował bilet na taką podróż. Według „New York Timesa” Axiom zapowiedział wcześniej, że miejsce kosztuje 55 milionów dolarów, a jedna osoba już się zapisała. Ponadto, gdy NASA ogłosiło w 2019 roku, że otwiera stację dla prywatnych astronautów, poinformowano, że za każdą osobę dostanie 35 000 USD za noc.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z klocków LEGO już 1 lutego

Michael Suffredini, dyrektor generalny Axiom, który prowadził program ISS NASA przez 10 lat do 2015 roku, powiedział w oświadczeniu:

Ten historyczny lot będzie przełomowym momentem w kierunku powszechnego i rutynowego dostępu do kosmosu. Będzie to tylko pierwsza z wielu misji na ISS, w której załoga i zarządzanie będą całkowicie obsługiwane przez Axiom Space – pierwszy dla podmiotu komercyjnego oznacza znaczny postęp w kierunku tego celu i cieszymy się, że  w tym projekcie możemy współpracować ze SpaceX. ”

Fragment ISS

źródło: Engadget via Axiom – Axiom Space plans first-ever fully private human spaceflight mission to International Space Station