Orange uruchomiło usługę „Zabezpiecz PESEL”

Zabezpiecz PESEL to nowa usługa dla klientów Orange, którzy zawierają umowę na abonament komórkowy – dzięki niej mogą zabezpieczyć swój PESEL przed oszustwami i utratą pieniędzy.

Zabezpiecz PESEl (KRD SA i ORANGE)

Klienci abonamentowi w sieci komórkowej Orange mogą skorzystać z nowej, dodatkowo płatnej usługi – Zabezpiecz PESEL. Ma ona pomóc uchronić się przed przykrymi konsekwencjami oszustw dokonanych z użyciem ich danych osobowych, a każdy poszkodowany może liczyć na profesjonalne wsparcie pozwalające zminimalizować jego skutki. Jak pokazują badania, 60% Polaków boi się, że w okresie epidemii koronawirusa ich dane osobowe wpadną w niepowołane ręce. Ponad połowa zauważyła, że w ostatnim czasie wzrosło natężenie fałszywych wiadomości służących wyłudzeniu ich danych.

Nowa usługa sieci Orange Zabezpiecz PESEL ma być odpowiedzią na obawy związane z kradzieżą danych. Usługa jest realizowana przez Orange Polska wspólnie z Krajowym Rejestrem Długów BIG SA. Zawiera cały zestaw narzędzi zwiększających bezpieczeństwo naszych danych oraz chroniących przed utratą pieniędzy w różnych życiowych sytuacjach.

W ramach nowej usługi użytkownik dostaje powiadomienie, gdy ktoś próbuje użyć jego numeru PESEL. Mechanizm działania jest prosty. Bank, firma pożyczkowa i wiele innych instytucji, zanim podpiszą umowę z nowym klientem, weryfikują, czy nie jest on notowany w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA, jako osoba zadłużona. Aby nas zweryfikować muszą jednak najpierw uzyskać naszą pisemną zgodę. Jeśli więc dostaniemy SMS-a oraz wiadomość e-mail, że właśnie sprawdza nas np. bank, a my w nim nie składaliśmy wniosku o kredyt, to znak, że możemy mieć do czynienia z próbą wyłudzenia.

Tu z pomocą przychodzi Zabezpiecz PESEL – klient otrzyma natychmiastowe powiadomienie zawsze, gdy wpłynie zapytanie o jego PESEL do Krajowego Rejestru Długów BIG SA. Może więc niezwłocznie sprawdzić, czy jego dane nie zostały wykorzystane do zaciągnięcia zobowiązań finansowych – pożyczki, kredytu, podpisania umowy na abonament, czy zakupów na raty lub do założenia działalności gospodarczej. Alerty działają całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Najważniejsze funkcje usługi Zabezpiecz PESEL

Monitorowanie przez całą dobę:

  • Powiadomienie o użyciu Twojego PESEL-u¹
  • Powiadomienie o dopisaniu Ciebie do Krajowego Rejestru Długów¹
  • Powiadomienie o zmianie wiarygodności dowolnej firmy, np. pracodawcy¹
  • Powiadomienie o założeniu firmy na Twoje dane²

Sprawdzanie

  • Sprawdź, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL¹
  • Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów¹
  • Sprawdź wiarygodność firmy w KRD¹

Zabezpieczanie

  • Dopisywanie dłużników¹
  • Indywidualny opiekun klienta²
  • Przydatne wzory dokumentów²

¹ Usługi świadczone przez Krajowy Rejestr Długów
² Usługi świadczone przez Orange
Dokładniejszy opis usług KRD w oddzielnym pliku

Usługa zapewnia profesjonalne wsparcie w przypadku oszustwa – klient dowie się gdzie i w jaki sposób jego PESEL został wykorzystany, otrzyma instrukcję postępowania pozwalającą ograniczyć ewentualne skutki wyłudzenia danych.

Zalety usługi Zabezpiecz PESEL

Dzięki nowej usłudze można też uzyskać informację, kto w ciągu ostatniego roku pytał o nasz PESEL w Krajowym Rejestrze Długów BIG S.A. i jaką odpowiedź wówczas otrzymał. Jeśli okaże się na przykład, że o nasze zadłużenie dowiadywała się instytucja, w której nie braliśmy pożyczki, może to oznaczać próbę wyłudzenia.

Logując się do specjalnego serwisu zabezpieczpesel.orange.pl, można pobrać raporty o swojej sytuacji i monitorowanych przez siebie podmiotach gospodarczych.

Ile kosztuje i jak skorzystać?

Miesięczny koszt usługi Zabezpiecz PESEL to 9,99 zł z VAT, a przez pierwszy miesiąc można korzystać bez opłat. Umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Z usługi mogą skorzystać klienci, którzy kupią lub przedłużą umowę na abonament komórkowy w Orange. Opłaty za korzystanie z Zabezpiecz PESEL są doliczane do faktury za usługi Orange.

Szczegółowe informacje na temat Zabezpiecz PESEL wraz z regulaminem znajdują się na stronie orange.pl/zabezpieczpesel.

źródło: Orange Polska