Apple wciąż z największymi zyskami w branży mobilnej (3Q 2019)

Apple nadal jest liderem w globalnym rankingu pod względem udziału zysków w branży telefonów komórkowych – dane za 3. kwartał 2019 roku.

Udział zysków w branży smartfonów największych producentów (3Q 2019)

Ogólne zyski branży smartfonów na świecie spadły o 11% r/r do 12 mld USD w 3. kwartale 2019 r. ze względu na większą mieszankę produktów średniej klasy i spadek przychodów kluczowych producentów smartfonów. W pierwszej dziesiątce marek tylko Samsung i Huawei zwiększyły swoje przychody. Ponadto cykl wymiany smartfonów premium wydłużył się, ponieważ najnowsze funkcje sprzętowe nie były w stanie zaoferować atrakcyjnego powodu do aktualizacji.

Apple dominuje na globalnym rynku telefonów komórkowych, uzyskując 66% zysków w branży i 32% całkowitych przychodów z telefonów. Lojalna baza użytkowników premium na głównych rynkach, takich jak USA, UE i Japonia, jest jednym z powodów, dla których Apple może nadal działać na poziomie zysku, którego konkurenci mogą sobie tylko życzyć. Dzięki silnej strategii serwisowej ogólny ekosystem Apple’a jest wystarczająco silny, aby zapewnić mu stały napływ dochodów w nadchodzących latach. W najbliższej przyszłości zysk Apple’a w okresie świątecznym prawdopodobnie wzrośnie, jeśli nowa linia iPhone’ów okaże się dobrym prezentem..

Samsung jest daleko na drugim miejscu, osiągając 17% ogólnych zysków branży mobilnej. Zwiększona mieszanka Galaxy A Series wraz z pozytywnym początkiem Galaxy Note 10 Series była kluczową przyczyną wzrostu.

Chińskie marki smartfonów działają na niskich marżach, ale lepiej niż w poprzednich latach, mimo że rozwijają się poza Chinami, a także penetrują wyższe przedziały cenowe. Chińskie marki oferują atrakcyjne oferty dla świadomych użytkowników smartfonów z nowymi flagowymi urządzeniami w przystępnych cenach. Niektóre z tych chińskich marek starają się teraz zarabiać na bazie użytkowników, uruchamiając usługi finansowe, produkty IoT i inne. Jednak wyzwaniem dla chińskich marek jest zwiększenie ASP i marż smartfonów ze względu na połączenie dłuższych okresów utrzymywania konsumentów i obniżenia cen przez Apple.

Zobacz także:

Rekord przychodów Apple’a za 2Q fiskalny 2019 r. (11,5 mld USD)

W nadchodzących kwartałach wprowadzenie 5G spowoduje wzrosty sprzedaży w branży smartfonów. Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu przychodów producentów OEM, którzy już przygotowują się do pełnej komercjalizacji 5G. Na przykład w Chinach Huawei, Oppo, Vivo i Xiaomi zyskają na agresywnym wykorzystaniu 5G jako okazji do zwiększenia swojej rentowności. Chociaż wzrost przychodów jest prawdopodobny, komponentów również będą rosły, więc marże zysku mogą nie być w takim samym stopniu korzystne.

* Analiza obejmuje znormalizowany (tylko dodatni) zysk operacyjny.

źródło: Counterpoint – Apple Continues to Lead Global Handset Industry Profit Share