Udział wersji systemów iOS oraz iPadOS w październiku 2019 r.

Połowa wszystkich kompatybilnych iPhone’ów działa obecnie pod systemem iOS 13, natomiast iPadOS 13 osiągnął 33-proc udział.

udział wersji systemów iOS i iPadOS w październiku 2019 r.

Apple po raz pierwszy udostępniło oficjalne dane na temat udziału instalacji wersji systemów iOS 13 i iPadOS 13, z których wynika, że najnowsza wersja systemu operacyjnego jest zainstalowana obecnie na 50% kompatybilnych iPhone’ów a iPadOS 13 na 33% iPadów.

Według tychże statystyk, opublikowanych na stronie wsparcia dla programistów wynika, że iOS 13 obecny jest na poziomie 55% dla urządzeń wydanych w ciągu ostatnich czterech lat.

Ogólne użycie systemu iOS 12 ostatniej generacji spadło do 41%, oraz do 38% w przypadku ostatnio wprowadzonych urządzeń. Wcześniejsze wersje mobilnego systemu operacyjnego stanowią 9% wszystkich kompatybilnych urządzeń i 7% sprzętu wprowadzonego w ciągu ostatnich czterech lat.

Statystyki udziału systemów iOS i iPadOS zebrano z wizyt w sklepie App Store zarejestrowanych na 15 października 2019 r.

Tegoroczna premiera iOS 13 przebiega podobnie jak w przypadku iOS 12 (w analogicznym okresie w zeszłym roku), który po miesiącu dostępności działał na 50% wszystkich urządzeń i 53% urządzeń wydanych w ciągu czterech lat przed 2018 rokiem. Zeszłoroczne wydanie systemu iOS cieszyło się dużą popularnością  z udziałem sięgającym 70% w ciągu trzech miesięcy od wydania – dla porównania, iOS 11 był zainstalowany tylko na 59% urządzeń w tym samym okresie. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że Apple rozróżnia teraz statystyki osobno dla iPada i iPhone’a!

Przeczytaj także:

iOS 13 zainstalowany jest już na ponad 53% urządzeń mobilnych Apple’a

Według oficjalnych statystyk Apple’a iPadOS działa teraz na 33% wszystkich kompatybilnych iPadów. Większość iPadów, bo około 51%, nadal działa pod systemem iOS 12, a kolejne 16% na starszych wersjach iOS-a. W tym przypadku widać niewielki wzrost w przypadku urządzeń wypuszczonych w ciągu ostatnich czterech lat, z 41% urządzeniami z iPadOS 13, 51% z iOS-em 12 i 8% we wcześniejszymi wersjami.

Wprowadzony we wrześniu, wraz z iPhone’ami 11 i 11 Pro, iOS 13 oferuje użytkownikom szereg nowych funkcji, w tym Tryb Ciemny, narzędzie do logowania za pomocą AppleID, odnowione aplikacje własne, nowe funkcje aparatu i wiele więcej.

Od tego czasu firma Apple wydała wiele mniejszych aktualizacji z poprawkami błędów i luk bezpieczeństwa, które zostały wykryte po uruchomieniu. Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple’a to iOS 13.1.3, która została wydana w miniony wtorek.

źródło: Apple Developer