Pixel 4 będzie posiadał sterowanie ruchem i odblokowywanie twarzą

Nowy smartfon Google Pixel 4 pojawi się jeszcze w tym roku i wygląda na to, że będzie posiadał obsługę gestów w ruchu oraz funkcję odblokowania twarzą.

Pixel 4 z technologią Soli (detektor ruchu i rozpoznawania twarzy)
Pixel 4 z technologią Soli (detektor ruchu i rozpoznawania twarzy)

Nowe wideo opublikowane dziś przez Google’a na temat nadchodzącego Pixela 4 (który prawdopodobnie nie będzie dostępny aż do jesieni) pokazuje kilka nowych funkcji tej generacji smartfona: sterowanie ruchem i odblokowywanie twarzą.

Nowa funkcja „Motion Sense” w Pixelu 4 wykryje pozwoli na sterowanie oprogramowaniem systemowym i w aplikacjach, w tym  pomijanie piosenek, włączanie drzemki w alarmach i wyciszanie powiadomień dla połączeń przychodzących. Funkcja opiera się na technologii Soli, opartej na radarach precyzyjnej detekcji ruchu, którą Google po raz pierwszy ujawnił na dorocznej konferencji programistów I/O w 2016 r. Soli potrafi wykryć bardzo drobne ruchy, w tym potrafi rozróżnić ruchy palcami. technologia została zatwierdzona przez FCC w styczniu tego roku, co może sugerować, że w końcu w tym roku pojawi się w urządzeniach dla konsumentów.

Pixel 4 to pierwsze urządzenie, w którym zastosowano technologię Soli, jednak według informacji od Google’a, będzie ono dostępne w „wybranych krajach”.

Google zapowiedziało także swoją wersję „odblokowywania twarzą”, które już wcześniej było obsługiwane w Androidzie – ale Google robi to zupełnie inaczej w Pixelu 4, niż w przeszłości było ono obsługiwane na Androidzie. Po raz kolejny Soli jest częścią tej implementacji, włączając czujniki odblokowania twarzy w urządzeniu, ponieważ wykrywa ono rękę sięgającą do urządzenia. Telefon zostanie odblokowany do czasu, aż użytkownik będzie chciał z niego korzystać.

Odblokowanie twarzą będzie obsługiwane również w celu autoryzacji płatności i logowania do aplikacji na Androida, a wszystkie procesy rozpoznawania twarzy wykonane w celu odblokowania twarzy będą odbywały się na urządzeniu – jest to funkcja zorientowana na prywatność, podobna do sposobu, w jaki Apple obsługuje własne Face ID. W rzeczywistości Google będzie również bezpiecznie przechowywać wszystkie dane rozpoznawania twarzy we własnym chipie zabezpieczającym Titan M na urządzeniu, co jest kolejnym krokiem związanym z bezpieczeństwem danych biometrycznych, które stosuje Apple.

Google oficjalnie zapowiedział Pixela 4 i opublikował zdjęcia (być może fotorealistyczne) nowego smartfona w czerwcu, jednak do sprzedaży trafi prawdopodobnie dopiero w okolicach października.

Przeczytaj także: 

Google Pixel 3a w reklamie porównuje się do „Phone’a X”

źródło: TechCrunch