Może ktoś mi podpowie, co oglądać na YouTube Premium?

W połowie maja wystartowały w Polsce dwie usługi YouTube Premium i Music – czy po dwóch miesiącach warto myślec o przedłużeniu subskrypcji tych usług?

YouTube Premium

Minęły już prawie dwa miesiące od startu nowych usług Google’a w Polsce, a ja wciąż czekam na coś, co przekona mnie to do tego, aby płacić za dostęp do nich. O ile YouTube Music jest średnią alternatywą dla Spotify lub Apple Music, to YouTube Premium nawet nie dorasta pod względem ciekawej oferty filmów i seriali do pierwszej lepszej usługi streamingowej, z których możemy korzystać dzisiaj w Polsce.

Jakie korzyści daje obecnie dostęp do usług YouTube Premium w Polsce?

Usługa YouTube Premium, wcześniej znana jako YouTube Red, obejmuje nowe funkcje dostępne w YouTube (np. odtwarzanie w tle), dostęp do usługi muzycznej YouTube Music oraz dostęp do wszystkich seriali i filmów YouTube Originals.

Dodatkowo, subskrybenci usługi Premium mogą oglądać na YouTubie wszystkie filmy bez reklam, pobierać  i oglądaj je offline – na urządzeniach mobilnych. Wspomniane odtwarzanie w tle umożliwia odtwarzanie filmów, w chwili gdy korzystasz z innych aplikacji lub ekran Twojego urządzenia jest wyłączony.

Jeżeli chodzi o ofertę YouTube Originals, to katalog jest tak ubogi, że  polski widz szukający świetnego tytułu z napisami lub lektorem może tylko pomarzyć. Chyba ktoś nie do końca przemyślał, albo po prostu nie miał pomysłu na tę usługę. W rzeczywistości jest to usługa z funkcjami Premium, do której dorzucono kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę.

Z oficjalnego opisu usługi dowiadujemy się także, że YouTube Premium to:

  • oryginalne filmy i seriale tworzone przez Twoje ulubione gwiazdy
  • aplikacja YouTube Kids umożliwiająca odtwarzanie bez reklam i w trybie offline
  • aplikacja YouTube Gaming umożliwiająca odtwarzanie bez reklam, w trybie offline i w tle
  • Muzyka Google Play – dodawana bezpłatnie w wybranych krajach.

Jedyne co może zachęcić do korzystania z YouTube Premium to YouTube Music, bowiem dopłacając 4 zł (w sumie 23,99 zł) mamy dostęp do całego katalogu muzycznego Google’a oraz  pozbywamy się reklam na YouTubie i możemy odtwarzać filmy w telefonie.

Co daje nowa płatna usługa YouTube Music?

YouTube Music umożliwia słuchanie milionów utworów bez reklam, poobieranie i słuchanie jej bez dostępu do internetu offline oraz odtwarzanie w tle – możesz odtwarzać utwory, kiedy korzystasz z innych aplikacji lub ekran Twojego urządzenia jest wyłączony.

Czy warto zatem korzystać z YouTube Premium?

Ja już zrezygnowałem z przedłużenie subskrypcji z kilku prozaicznych powodów:

  1. Zdecydowanie bardziej wolę Spotify i Apple Music – jeśli chodzi o korzystanie z aplikacji czy nawet dostępność albumów moich ulubionych wykonawców – tak na YouTube Music nie ma wszystkiego, czego słucham…
  2. Nie irytują mnie aż tak bardzo reklamy na YouTubie, żebym musiał płacić za ich brak.
  3. Nie korzystam z odtwarzania w tle na YouTubie! Jeśli chcę coś obejrzeć to oglądam, a nie słucham…

YouTube Premium i YouTube Music

Serwis YouTube Premium w obecnym kształcie to dowód na to, że nawet Google może nie poradzić sobie ze stworzeniem dobrego serwisu streamingowego. Aplikacja YouTubeani razu nie ęciła mnie do obejrzenia jakiegokolwiek filmu lub serialu z biblioteki YouTube Originals – sorry Google – sam też nic ciekawego nie znalazłem. Może ktoś z czytelników podpowie, co polski widz może obejrzeć w płatnej wersji serwisu?