Ta sieć neuronowa wykrywa, czy portrety obrobiono w Photoshopie

Naukowcy stworzyli sieć neuronową, która bez trudu rozpozna „falsyfikaty” wśród fotografii, które upiększono lub zmieniano w jakikolwiek sposób w programie do obróbki zdjęć.

Rozpoznawanie modyfikacji na portretach
Rozpoznawanie modyfikacji na portretach

Używanie programu Photoshop lub innego oprogramowania do komputerowej obróbki obrazów i zdjęć, szczególnie portretów wykonywanych za pomocą smartfonów (selfie) stało się powszechną praktyką, ale nie zawsze wiadomo, czy przy nim coś poprawiano. Badacze z Berkeley i Adobe stworzyli narzędzie, które nie tylko potrafi określić, czy zdjęcie twarzy obrabiano w programie Photoshop, ale może zasugerować, jak cofnąć wprowadzone zmiany!

Sprawdź także: Nowa funkcja Art Selfie w aplikacji Google Arts & Culture

Od razu należy zauważyć, że ten projekt dotyczy tylko manipulacji przy zdjęciach za pomocą Photoshopa, w szczególności tych wykonanych za pomocą funkcji „Face Aware Liquify”, która pozwala zarówno na subtelne, jak i poważne modyfikacje wielu rysów twarzy. Uniwersalne narzędzie do wykrywania zmian jest dopiero w powijakach, ale to zawsze dobry początek.

Naukowcy zaczęli od założenia, że wiele manipulacji obrazów jest wykonywanych za pomocą popularnych narzędzi, takich jak Adobe Photoshop, i dlatego zaczęto od analizy wykonywanych zmian za pomocą tego programu.

Stworzyli skrypt do robienia zdjęć portretowych i modyfikowali je w różny sposób: nieco przesuwali położenie oczu i podkreślali uśmiech, zawężali policzki i noc – oraz inne tego typu zmiany. Następnie masowo dostarczali oryginały i zmienione wersje do modelu uczenia maszynowego, mając nadzieję, że sztuczna inteligencja nauczy się je odróżniać.

Oryginalny portret vs falsyfikat (modyfikowany komputerowo)
Oryginalny portret vs falsyfikat (modyfikowany komputerowo)

Jak się okazuje rezultat był całkiem dobry! Kiedy pytano ludzi, na których zdjęciach wykonano zmiany za pomocą Photoshopa, wyniki było nieco lepsze niż w modelu losowym. Co ciekawe wyszkolona sieć neuronowa zidentyfikowała zmanipulowane obrazy w 99% przypadków!

Rozpoznawanie modyfikacji Photoshopem na portretach
Rozpoznawanie modyfikacji Photoshopem na portretach przez sieć neuronową

Co to oznacza? Maszyna potrafi prawdopodobnie wychwycić nawet bardzo małe wzory w przepływie optycznym obrazu, których ludzie tak naprawdę nie mogą dostrzec. Te same małe wzory sugerują również, jakie dokładnie manipulacje zostały dokonane, co pozwala komputerowi na zasugerowanie „cofnięcie” konkretnych modyfikacji, nawet jeśli nigdy nie widział oryginału.

Na razie wykrywacz „falsyfikatów” wśród zdjęć ogranicza się tylko do portretów dostosowanych przez Photoshopa. Nie należy też obawiać się, że te badania doprowadzą do początku końca photoshopoawania :) Ale to tylko jeden z wielu małych początków w rozwijającej się coraz szybciej dziedzinie kryminalistyki cyfrowej.

– Żyjemy w świecie, w którym coraz trudniej jest zaufać cyfrowym informacjom, które konsumujemy – powiedział Richard Zhang z firmy Adobe, który pracował nad tym projektem – nie mogę się doczekać dalszego rozwoju tego obszaru badań.

Możesz przeczytać artykuł opisujący szczegóły na stronie internetowej projektu: Detecting Photoshopped Faces by Scripting Photoshop.

źródło: Adobe Blog – Adobe Research and UC Berkeley: Detecting Facial Manipulations in Adobe Photoshop via TechCrunch – This neural network detects whether faces have been Photoshopped