Eco-cooler to wentylator z butelek, domowej roboty!

W gorące dni zrobimy wszystko, żeby się ochłodzić i zmniejszyć temperaturę choćby o kilka stopni – na szczęście jest jedna prosta metoda na stworzenie klimatyzacji DYI czyli Eco-cooler.

Instrukcja: Jak zrobić własny Eco-cooler z butelek?
Instrukcja: Jak zrobić własny Eco-cooler z butelek?

Eco-cooler został wynaleziony przez dwie firmy Gray Dhaka i Grameen Intel, aby poprawić standard życia biedniejszych mieszkańców Bangladeszu, którzy mieszkają w barakach. Temperatura w prowizorycznych mieszkaniach często przekracza 35°C, a  najtańszym sposobem na obniżenie temperatury jest domowej roboty Eco-cooler.

Aby stworzyć własny klimatyzator wystarczy zebrać w domu puste plastikowe butelki po wodzie mineralnej lub innych napojach – im więcej tym lepiej – oraz grubą tekturę z dużego pudełka kartonowego. Instrukcję DIY (Do It Yourself) jak zrobić Eco-coolera, znajdziesz poniżej.

System chłodzenia Eko-coolera opiera się na prostej zasadzie fizyki, wykorzystując do chłodzenia zjawisko rozprężenia powietrza. Cieplejsze powietrze wlatujące przez szerszą część butelki musi wydostać się przez węższą szyjkę na drugim końcu. Podczas wlotu ciśnienie powietrza rośnie, a gdy wylatuje maleje – następuje wtedy rozprężenie i temperatura powietrza również ulega obniżeniu.

Przeczytaj także: Czy bawełniane torby są lepsze dla środowiska niż plastikowe?

Domowej roboty klimatyzator może obniżyć temperaturę nawet o 5 stopni Celsjusza! Eco-cooler może zostać zamontowany w oknie i będzie działał bez prądu. Można też przymocować taki system do wentylatora, aby wywiewane powietrze było od razu ochładzane.

Jak działa chłodzenie poprzez rozprężenie powietrza?
Jak działa chłodzenie poprzez rozprężenie powietrza?

Jak samemu zrobić domową klimatyzację z butelek (Eco-cooler)?

Wybierz tekturę wielkości okna w którym chcesz zamontować Eco-cooler, albo wielkości wentylatora, do którego chcesz go przyczepić. Przydadzą się odpowiednie narzędzia – nożyczki i ostry nożyk. Postępuj według poniższych kroków.

  1. Zbierz podobnej wielkości butelki plastikowe z nakrętkami –  im więcej ich masz, tym lepsze osiągniesz efekty chłodzenia.
  2. Zmierz okno lub wiatrak, do którego chcesz przyczepić Eco-coolera i wytnij odpowiedni kształt z przygotowanej tektury o grubości minimum 2 mm.
  3. Wytnij w kartonie otwory o średnicy szyjki butelki. Muszą być odpowiednio oddalone od siebie, aby butelki nie były pościskane. W otworach będziesz montować poźniej przygotowane butelki.
  4. Za pomocą nożyczek odetnij spody butelek w taki sposób, aby pozostała część z szyjką miała kilkanaście centymetrów.
  5. Odetnij górę zakrętki od butelki, aby można było potem przykręcić butelkę do tektury i pozostawała udrożniony otwór.
  6. Do wyciętych otworków przykręć butelki i przymocuj tekturę do okna lub wentylatora.

Eco-cooler montowany w oknie musi być też zabezpieczony po bokach, aby nie wlatywało ciepłe powietrze. Ważne, żeby urządzenie umieszczać szeroką częścią butelki na zewnątrz, a szyjki powinny być skierowane do wewnątrz chłodzonego miejsca!

Zobacz na poniższym filmie jak przygotować taką nakładkę chłodzącą na okno:

Uwaga! Jeśli przygotowujesz nakładkę na wentylator musisz w tekturze wyciąć kształt odpowiadający szerszej części butelki, ponieważ montujemy go inaczej niż do okna! Zobacz na poniższym filmie:

Na YouTubie znajdziesz mnóstwo instrukcji przygotowania ekologicznego klimatyzatora domowej roboty. Powyższy film jest jednym z przykładów.

Może Cię zainteresować także:

„Single-use” słowem 2018 roku wg Collins Dictionary