Do 21 maja możesz dopisać się do rejestru wyborców w Eurowyborach 2019

Sprawdź, jak złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców, jeśli chcesz zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 w innym miejscu niż zazwyczaj — tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów.

Parlament europejski - mapa (Eurowybory 2019)

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 r. Nie będziesz tego dnia przebywać w obrębie swojego lokalu wyborczego? Nie czekaj na ostatnią chwilę i skorzystaj z internetowej usługi dopisania się do spisu wyborców, jeśli chcesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego przeprowadzanych w Polsce w 2019 roku.

Jest to najwygodniejsza alternatywa dla wizyty w urzędzie, ale musisz wskazać konkretny okręg wyborczy. Jeśli chcesz wykreślić się z listy wyborców i uzyskać zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym miejscu, musisz wcześniej udać się do urzędu!

Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.

Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebujesz skrzynki ePUAP. Służy ona do komunikacji z urzędem. W skrzynce znajdziesz na przykład swoje pisma wysłane do urzędu w usługach serwisu Obywatel i platformy ePUAP. Jeśli jeszcze nie masz skrzynki, założysz ją przy pierwszym logowaniu do e-usług.

Uwaga:

 • Wpisanie do rejestru wyborców na wniosek ma charakter stały, co oznacza, że w przypadku dopisania się do rejestru, figuruje się w nim do czasu dopisania się do innego rejestru wyborców (na wniosek) lub do czasu wpisania do innego rejestru w związku z zameldowaniem na pobyt stały (z urzędu).
 • Jeśli wyborca figuruje w rejestrze wyborców danej gminy, to będzie właśnie tam uwzględniony w spisie wyborców. Spis wyborców bowiem sporządza się w oparciu o dane zawarte w rejestrze wyborców.

Wniosek online możesz złożyć tylko do 21 maja. Pamiętaj, że urzędnik nie dopisze cię do spisu wyborców automatycznie. Najpierw musi odebrać i rozpatrzyć twój wniosek. Zrobi to w godzinach pracy urzędu. Koniecznie sprawdź przed wyborami, czy dopisano cię do spisu wyborców. Wniosek zawiera prośbę o powiadomieniu cię na twój adres e-mail o dopisaniu do spisu wyborców. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu 3 dni, skontaktuj się z urzędem – na przykład telefonicznie, osobiście lub za pomocą pisma ogólnego. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.

Sprawdź, jak założyć profil zaufany lub jak skorzystać z e-dowodu.

Polecam także mój wcześniejszy wpis o tym jak dopisać się do rejestru wyborców przez internet! Dzięki czemu zostaniesz wpisany na zawsze do danego rejestru, a nie tylko na określone wybory:

Dopisz się już teraz do rejestru wyborców przez internet!

Co należy zrobić, żeby dopisać się do spisu wyborców?

 1. Wyślij wniosek – system przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
 2. Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
 3. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz wniosek i podpiszesz go elektronicznie.
 4. Możesz podpisać wniosek za pomocą:profilu zaufanego, dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu), kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
 5. Potwierdzenie wysłania wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę — jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

Wniosek online o dopisanie do spisu wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Wniosek online o dopisanie do spisu wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Ustaw powiadomienia e-mailowe o nowych wiadomościach na skrzynce ePUAP!

Kiedy najlepiej wysłać wniosek?

Złóż wniosek jak najwcześniej — więcej informacji znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.

 • najwcześniej — w dniu ogłoszenia wyborów,
 • najpóźniej — 5 dni przed wyborami — czyli do 21 maja.

W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza może dopisać cię do spisu wyborców, tylko jeśli:

 • masz zaświadczenie o prawie do głosowania,
 • nie ma cię w spisie, ale możesz udowodnić, że mieszkasz na stałe na terenie danego obwodu głosowania. Urząd gminy potwierdzi, że nie dostał zawiadomienia o tym, że nie masz prawa do głosowania albo jesteś już w spisie wyborców w innym obwodzie,
 • masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz za granicą. Możesz głosować na podstawie ważnego polskiego paszportu. Weź ze sobą również dokument, który potwierdzi, że mieszkasz na stałe za granicą (na przykład kartę pobytu wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski),
 • nie ma cię w spisie dla danego obwodu głosowania, ale jesteś w spisie wyborców w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym — jeśli opuścisz takie miejsce przed dniem wyborów. Udowodnij to — na przykład możesz pokazać swój wypis ze szpitala.
Infografika: 15 lat Polski w Unii Europejskiej
Infografika: 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnej stronie obywatel.gov.pl.

źródło: Obywatel.gov.pl