Do e-dowodów będzie trzeba zapamiętać nawet 2 PIN-y

Jeśli złożyliście wniosek o nowy e-dowód osobisty, to należy pomyśleć nad PIN-em lub nawet dwoma, jeśli wybraliście też opcję z certyfikatem podpisu osobistego.

E-dowód osobisty (dwa numery PIN)

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że jeśli jesteś jedną z kilkunastu tysięcy osób, które jako jedne z pierwszych złożyły wniosek o e-dowód, zacznij już myśleć nad PIN-em lub dwoma PIN-ami. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie nawet dwóch takich numerów (4-cyfrowego i 6-cyfrowego).

Ministerstwo doradza, aby nad takimi PIN-ami pomyśleć już w domu, aby zaoszczędzić czas sobie i innym. Pamiętajcie, aby numery nie były łatwe do odgadnięcia! Unikaj takich kombinacji jak 1234 czy 111111 :) Kody warto zapisać w bezpiecznej aplikacji do zapamiętywania haseł lub ukryć w sejfie (sic!).

Wniosek o e-dowód osobisty można składać od tego poniedziałku, 4 czerwca 2019 r. – jest to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, nie musisz. Jeśli chcesz, urząd musi zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcje dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.

– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czym się różnią PIN-y do e-dowodu osobistego?

  • 4-cyfrowy PIN1 do profilu osobistego będzie potrzebny, aby potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.
  • 6-cyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.

Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.

Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, możesz zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalasz żadnych kodów.

e-dowód osobisty (banner)

Możesz też zechcieć aktywować tylko jedną opcję (certyfikat osobisty) i tylko dla niej ustalić kod PIN. Do wyboru masz certyfikat podpisu osobistego i/lub certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia. Jeśli zmienisz zdanie, w dowolnym momencie możesz przyjść do urzędu i aktywować drugi, brakujący certyfikat.

PIN-y odblokujesz za pomocą kodu PUK

Niemal każdemu, choć raz w życiu, zdarzyło się zablokować np. telefon komórkowy (SIM) czy kartę płatniczą. Aby go odblokować potrzeba jeszcze jednego kodu PUK. Tak samo działa e-dowód. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcja odpowiednio – profilu osobistego lub podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK będziesz mógł je odblokować i ustalić nowe kody PIN.

Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymasz kopertę z kodem PUK. Jeśli boisz się, że ją zagubisz, możesz zostawić kopertę w urzędzie i odebrać kiedy indziej!

źródło: informacja prasowa