Czym jest Twitch? – poradnik dla rodziców

Sprawdź poradnik przygotowany przez Apple’a dla rodziców, co musisz wiedzieć o platformie Twitch, służącej do transmitowania rozgrywek w grach wideo.

twitch (logo)

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają gry wideo, istnieje spora szansa, że korzystają też często z Twitcha. Użytkownicy tej platformy mogą korzystać z niej przez całą dobę i mają do wyboru mnóstwo opcji – od obserwowania turniejów League of Legends po oglądanie swoich idoli grających w Fortnite.

Jako rodzic możesz zastanawiać się, dlaczego Twitch: Live Games Streaming cieszy się tak wielką popularnością. Oto informacje, które pozwolą Ci spojrzeć na ten fenomen z szerszej perspektywy.

Czym właściwie jest Twitch?

Twitch to platforma do strumieniowego przesyłania materiałów wideo. Oglądanie osób grających w gry stanowi dzięki niej świetną zabawę z akcentami społecznościowymi. Znani jako streamerzy gracze transmitujące swoje dokonania poprzez aplikację mobilną Twitch (oraz stronę internetową Twicth.tv) prezentującą rozgrywkę ze swoich ulubionych tytułów, na bieżąco komentując akcję.

Od czasu premiery w 2011 roku Twitch stał się największym tego typu rozwiązaniem do transmisji na żywo. Każdego dnia ponad 15 milionów osób loguje się, by oglądać swoich ulubieńców pokonujących kosmitów, walczących o punkty i zdobywających Królewskie Zwycięstwa.

Najważniejsze funkcje aplikacji:

  • Transmitowane na żywo i nagrane filmy z najlepszych gier, wydarzenia e-sportowe, sztuka, gotowanie, muzyka i nie tylko.
  • Interaktywne pokazy na żywo od firm Xbox, Sony, Riot Games, Blizzard.
  • Naprawdę unikalne programy, takie jak maratony Boba Rossa i wyjątkowe wydarzenia związane z grami.
  • Pełne rozmowy na żywo z jedną z największych społeczności graczy na świecie.
  • Tryb ciemny przeznaczony do oglądania w nocy.
  • Prosta, intuicyjna nawigacja, dzięki której łatwo odkryjesz zawartość, która interesuje Cię najbardziej.
  • Transmitowanie mobilne i możliwość rozpoczęcia nadawania na żywo za dotknięciem przycisku.

Kto transmituje na Twitchu?

Streamerem może być każdy, ale największą publikę przyciągają gracze o nietuzinkowych osobowościach. Niektórzy z nich osiągnęli status prawdziwych celebrytów. Profesjonalny gracz w Fortnite Tuler Blevins znany lepiej jako Ninja – gościł w programach The Ellen DeGeneres Show oraz The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Gdy mogący się pochwalić 13 milionami obserwujących na Twitchu Ninja zagrał w Fortnite z gwiazdą rapu Drakiem, ich wspólne zmagania oglądała rekordowa liczba 600 000 osób.

Na Twitch można zobaczyć najpopularniejsze tytuły ze wszystkich platform do gier wideo.

Screeny z aplikacji mobilnej Twitch

Czy Twitch ma aspekt społecznościowy? Czy dzieci będą tam rozmawiać z nieznajomymi?

Widzowie wpisują w oknie czatu wiadomości. Maja po tym względem ogromną dowolność – moga skomentować materiał słownie (np. „Niezły skok, człowieku!”) lub używając zabawnych animowanych obrazów, czy emoji. Widzą to zarówno inni obserwujący, jak i prowadzący stream.

W menu ustawień aplikacji możesz zablokować możliwość wysyłania niepożądanych wiadomości prywatnych, które w twitchowej nomenklaturze nazywane są „szeptami”.

Czy publikowane treści są odpowiednie dla dzieci?

Transmisje na żywo okazują się z reguły nieprzewidywalne, a więc może w ich trakcie pojawić się język przeznaczony dla starszej widowni. Co prawda Twitch nie oferuje typowego zestawu ustawień kontroli rodzicielskiej, daje jednak kilka możliwości odfiltrowania materiałów.

Stukając w opcję „Dodaj filtr”, możesz zacząć wyszukiwać według różnych dodawanych przez streamerów znaczników treści, takich jak „Przyjazne rodzinie” lub „Edukacja”. Widzowie mogą również całkowicie ukryc okno czatu, stukając w ikonę w rogu filmu (wygląda jak przekreślona chmurka tekstu).

Stuknięcie w nazwę użytkownika w oknie czatu daje możliwość zablokowania lub zgłoszenia. Wielu popularnych nagrywających stara się dbac o poziom rozmów za pomocą filtrów blokujących wulgaryzmy. Najlepiej jednak uważnie obserwować sposób, w jaki Twoje dziecko korzysta z Twitcha. Zgodnie z oficjalnymi warunkami usług mogą go używać wyłącznie gracze powyżej 13 roku życia, a osoby niepełnoletnie mogą to robić wyłącznie pod nadzorem rodziców.

Zastanawiasz się jakie materiały cieszą się dużą popularnością na Twitchu? Przejrzyj swoje ulubione kanały, aby przekonać się, ile osób ogląda daną rozgrywkę (grę).

Może Cię zainteresować także:

Smartfony już zdominowały rynek gier (2015-2020)

Ile kosztuje korzystanie z Twitcha?

Twitcha można pobrać za darmo na smartfona ze sklepu App Store lub Google Play (linki na dole tego wpisu), a transmisje sa bezpłatne. Niektórzy streamerzy oferują miesięczne subskrypcje, które zapewniają specjalne korzyści, na przykłąd możliwość zagrania wspólnie z gospodarzem kanału.

„Twitch Turbo” jest inną formą subskrypcji, dzięki której z serwisu znikają reklamy. Użytkownicy Twictcha mogą równiez kupić tamtejsza walutę, czyli bity, za pomocą których wspierają swoich ulubieńców, przesyłając im datki (nazywane „cheers”).

Co jeszcze można oglądać na Twitchu?

Na Twitch można znaleźć całe mnóstwo materiałów związanych z grami takich jak transmisje ze zbierania funduszy, ogromne turnieje e-sportowe i spektakularne imprezy z okazji wręczania nagród w branży gamingowej.

Jednak istnieją też kanały oferujące treści o zupełnie innej tematyce. Niektórzy streamerzy prezentują tworzoną na żywo muzykę, uczą o sztuce albo po prostu opowiadją przed kamerą o swoim codziennym życiu.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło tekstu: App Store Polska