WordPress 5.1 zostanie wydany 21 lutego 2019 r.

Pojawiła się już pierwsza wersja kandydująca systemu do zarządzania treścią WordPress 5.1 RC1 – wydanie finalnej wersji CMS-a planowane jest na 21 lutego 2019 r.

WordPress 5.1

Najnowsza wersja najpopularniejszego na świecie systemu do zarządzania (CMS) WordPress 5.1 zostanie wydana już za kilka dni. Wersja Release Candidate została właśnie wydana, ale miliony użytkowników z tysiącami wtyczek i motywów mogą wykryć jeszcze małe niedociągnięcia.

WordPress 5.1 zostanie wydany w czwartek 21 lutego 2019. Chętni mogą do tego czasu pomóc w testowaniu i wykrywaniu błędów, pobierając wersję RC z serwerów projektu (Release Notes zip) lub za pomocą oficjalnej wtyczki Beta Tester WordPress.

Pamiętaj, że nie jest to jeszcze finalna wersja i przed jej instalacją zrób wszystkie potrzebne kopie zapasowe, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Przeczytaj także: WordPress 5.0 zostanie udostępniony 6 grudnia 2018 r.

Co nowego znajdziesz w systemie WordPress 5.1?

Zainspirowany przez Archie Bell & The Drells, motyw WordPressa na rok 2019 to „tighten up” (z ang. zaostrzenie), a WordPress 5.1 skupia się głównie na wprowadzenie poprawek bezpieczeństwa i wydajności.

Wersja WordPressa 5.1 wprowadza pierwsze funkcje mechanizmu Site Health dla witryny. WordPress zacznie wyświetlać powiadomienia administratorom witryn, które działają ze starszymi, niewspierany już, wersjami PHP. Co więcej, instalując nowe wtyczki, funkcja Site Health sprawdzi, czy wtyczka wymaga wersji innej wersji PHP niż tej z której korzysta Twoja witryna – jeśli tak, WordPress uniemożliwi zainstalowanie tej wtyczki.

Screen: powiadomienie Site Health pod WordPressem 5.1
Powiadomienie Site Health pod WordPressem 5.1

Nowy edytor blokowy wciąż jest rozwijany od czasu wprowadzenia WordPressa 5.0. Co ważne, WordPress 5.1 zawiera solidne ulepszenia wydajności nowego edytora, który powinien działać szybciej i bardziej płynnie niż poprzednia wersja. W nadchodzących wydaniach WordPress planuje dodać więcej funkcji i ulepszeń wydajności, które możesz sprawdzić we wtyczce Gutenberg.

Funkcja Health Check pod WordPressem 5.1
Funkcja Health Check pod WordPressem 5.1

Przetestuj swoją witrynę zanim zainstalujesz WordPressa 5.1

Przetestuj swoje wtyczki i motywy przed zainstalowanie systemu WordPress 5.1. Jeśli znajdziesz problemy ze zgodnością, pamiętaj, aby opublikować post na forach pomocy technicznej, aby deweloperzy mogli je poznać przed wydaniem ostatecznej wersji.

źródła: WordPress (1) (2) (3)