WordPress 5.0 zostanie udostępniony 6 grudnia 2018 r.

Finalna wersja systemu do zarządzania treścią (CMS) WordPress w wersji 5.0 zostanie udostępniona już w czwartek 6 grudnia 2018 r.

Wordpress 5.0 (edytor Gutenberg)

Wydanie wersji WordPress 5.0 jest ważnym kamieniem milowym dla tego popularnego systemu do zarządzania treści CMS. Data wydania WordPressa 5.0 przesunęła się z 27 listopada na 6 grudnia 2018 r., ze względu na potrzebę pełnego przetestowania wersji RC (Release Candidate).

Nowa wersja systemu CMS jest dużym uaktualnieniem, który wymaga dokładnego przetestowania i wyeliminowania poważnych błędów. Użytkownicy już mogą testować wersję systemu WordPress 5.0, korzystają z wtyczki Beta Tester WordPress lub pobierając wersję Release Candidate (zip).

Zobacz również: WordPress 4.9.6 z ustawieniami RODO oraz poprawkami

Jaki nowości ma WordPress 5.0?

  • Nowy edytor postów Guttenberg oparty na blokach.
    WordPress 5.0 wprowadza nowy edytor wpisów, który jest pierwszym dużym krokiem związanym ze sposobem wprowadzania i edycji wpisów. Dzięki niemu użytkownicy mają większą elastyczność w wyświetlaniu treści, niezależnie od tego, czy tworzą swoją pierwszą stronę, aktualizują bloga, czy po prostu piszą.
    Edytor blokowy jest obecnie używany na ponad milionach witryn, i według twórców jest gotowy do użycia na wszystkich stronach postawionych pod WordPressem. Niektórzy właściciele witryn mogą wymagać więcej czasu na przejście z klasycznego edytora dlatego wciąż mogą z niego korzystać instalując wtyczkę Classic Editor. Będzie można nadal korzystać z klasycznego edytora wpisów i stron nawet po uaktualnieniu do WordPressa 5.0.
  • Twenty Nineteen to nowy domyślny motyw WordPressa, który zawiera niestandardowe style bloków dostępnych domyślnie w wersji 5.0. Motyw Twenty Nineteen został zaprojektowane do najrozmaitszych celów. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga fotograficznego, uruchamiasz nową firmę, czy wspierasz organizację non-profit, nowy motyw jest wystarczająco elastyczny i uniwersalny, aby zaspokoić potrzeby każdego, kto rozpoczyna przygodę z WordPressem.

Edytor blokowy to duża zmiana, ale to nie wszystko. Wprowadzono mnóstwo mniejszych zmian, z których najważniejsze to:

  • Wszystkie poprzednie domyślne motywy, od Twenty Ten do Twenty Seventeen, zostały zaktualizowane, aby obsługiwały edytor bloków.
  • Możesz poprawić dostępność treści – etykiety ARIA można zapisywać w postach i na stronach.
  • WordPress 5.0 oficjalnie obsługuje nadchodzące wydanie PHP 7.3 – jeśli używasz starszej wersji, zachęcamy do uaktualnienia PHP na stronie.

Programiści mogą teraz dodawać tłumaczenia do kodu JavaScript za pomocą nowych pakietów językowych JavaScript.

źródło: WordPress Blog (1)(2) WordPress 5.0 Development Cycle