„Wchłonięci przez światło” czyli ten zły smartfon w sztuce…

Brytyjska artystka stworzyła serię rzeźb, które powiązane są z wszechobecną obsesją na punkcie smartfonów – te świecące od ekranów twarze to właśnie my…

Absorbed by light - Gali May Lucas

Amsterdam Light Festival to jeden z największych festiwali świetlnych w Europie, organizowany corocznie od 2012 roku. W okresie zimowym w festiwalu biorą udział artyści z całego świata, tworząc unikalne wystawy świetlne, które inspirują i oświetlają zarówno gości, jak i innych artystów.

Gali May Lucas jest brytyjską artystą i jedną z uczestniczek festiwalu. W tym roku, wraz z rzeźbiarką Karoline Hinz, stworzyła serię posągów przedstawiających ludzi skupionych na ich telefonach, które emitują ciepłe światło oświetlające ich twarze. Instalacja nosi tytuł Wchłonięci przez światło (oryg. Absorbed by light). Artystka mówi, że chciała stworzyć coś, z czym każdy mógłby się utożsamić. Jest to doskonale oddane nasze uzależnienie od smartfonów.

Na rowerze, w drodze do pracy, w godzinach porannych, widzę ludzi zagubionych w świetle ich telefonów komórkowych. Na ławkach w parku, tramwaju, w restauracjach – nikt już ze sobą nie rozmawia. Białe światło i biały szum są trochę dziwne, jeśli spojrzysz na to w pewien sposób, to przekonasz się, jak mocno to działa i przeraża – mówi Gali.

Przeczytaj także: Nomofobia – strach przed brakiem smartfona

Poniżej możesz zobaczyć galerię zdjęć z rzeźbami wystawionymi w Amsterdamie. Widzimy na nich trzy rzeźby ludzi skupionych na ich telefonach wpatrzonych w oświetlające ich twarze wyświetlacze smartfonów.

Jeśli jesteś teraz w Amsterdamie, możesz zobaczyć instalację na żywo i jak na ironię użyć smartfona, żeby sobie zrobić zdjęcie z tą wymowną rzeźbą!