Jak szybko wyszukiwać z paska adresu w Safari na iOS-a?

Przeglądarka mobilna Safari na urządzenia z system iOS ma świetną funkcję: „Szybkie szukanie w witrynie” – zobacz jak jej używać?

Szybkie szukanie w witrynie w Safari na iOS-a

Funkcja „Szybkie szukanie w witrynie” umożliwia przeszukiwanie zawartości pojedynczej witryny przy użyciu wbudowanej wyszukiwarki na stronie. Sprytne jest to, że nie musisz odwiedzać strony – wystarczy skorzystać z paska wyszukiwania. Gdy Safari dowie się, jak przeszukać daną witrynę, możesz przeszukać ją bezpośrednio z paska wyszukiwania przeglądarki.

Aby nauczyć przeglądarkę Safari wyszukiwania na danej stronie internetowej, musisz cokolwiek wyszukać we wbudowanej wyszukiwarce na witrynie. Szybkie wyszukiwanie w witrynie samo nauczy się Twojej witryny, ale wymaga to lekkiej konfiguracji. Mechanizm jest półautomatyczny, więc musisz wykonać kilka kroków, aby go uruchomić.

Szybkie szukanie w witrynie nie działa na każdej witrynie. Najpierw musisz nauczyć Safari, że można przeszukać daną stronę. Aby to zrobić, po prostu wejdź na stronę i wpisz dowolną frazę w wyszukiwarce na danej stronie WWW. Safari zapamięta to jak działa wyszukiwania w danej witrynie.

Szybkie szukanie w witrynie w mobilnej wyszukiwarce Safari

Gdy wykonasz powyższe kroki, możesz przeszukać tę witrynę bezpośrednio z paska adresu URL przeglądarki. Po prostu wpisz np. mobirank apple w pasku URL, a Safari zinterpretuje to jako wyszukiwanie site-specific (w tym przypadku ograniczone do strony mobirank.pl). To wygląda tak:

Szybkie wyszukiwanie w witrynie w wyszukiwarce Safari (iOS)
Szybkie wyszukiwanie w witrynie w wyszukiwarce Safari (iOS)

Wystarczy dotknąć górnego wyniku, aby szukać frazy apple na stronie mobirank.pl.

Zarządzaj szybkim wyszukiwaniem w witrynie

Możesz dostosować ustawienia szybkiego wyszukiwania w witrynie.

Jeśli wejdziesz do aplikacji Ustawienia i wybierzesz Safari, uzyskasz dostęp do ustawień Szybkie szukanie w witrynie. Możesz podejrzeć wszystkie automatycznie dodane witryny, które zostały zapisane przez Safari. Możesz edytować i usunąć te, których nie potrzebujesz.

Szybkie szukanie w witrynie (Ustawienia Safari na iOS-a)
Szybkie szukanie w witrynie (Ustawienia Safari na iOS-a)

Alternatywne wyszukiwanie specyficzne dla witryny

Kolejną sztuczką przeszukiwania witryn jest wyszukiwanie specyficzne dla witryny. Większość wyszukiwarek umożliwia wyszukiwanie według witryny, dodając nazwę witryny do zapytania, na przykład: site:cmobirank.pl.

Ostatnia część site:mobirank.pl – podobnie jak w przypadku komend wyszukiwarki Google informuje wyszukiwarkę, aby ograniczyła wyszukiwanie tylko do tej domeny. Można do tego skonfigurować skrót klawiaturowy pod systemem iOS, więc można przeszukiwać dowolną witrynę nawet z paska wyszukiwania Spotlight na iPhonie lub iPadzie.

Takie komendy dają często lepsze wyniki wyszukiwania niż wbudowane wyszukiwarki na stronie internetowej i jest prawie zawsze szybsze i  równie łatwe w użyciu, jak szybkie wyszukiwanie w witrynie – możesz zacząć wyszukiwać bez wchodzenia na stronę, z pustej karty przeglądarki.

Co więcej, szukanie w witrynie wykorzystuje domyślną wyszukiwarkę wybraną w ustawieniach, taką jak Google, DuckDuckGo, Yahoo lub Bing.

Dzięki tym sztuczkom i trikom we wbudowanych narzędziach przeglądarki internetowej możesz przeszukiwać dowolne ulubione witryny dużo szybciej.

źródło: Cult of Mac via Apple – Dostosowywanie wyszukiwania w Safari na Macu