Nowa definicja kilograma będzie obowiązywać od przyszłego roku, ale to nie oznacza, że będziemy mniej ważyć – ułatwi to jednak prowadzenie dokładniejszych pomiarów przez naukowców.
W piątek 16 listopada naukowcy głosowali za zmianą definicji kilograma, a także trzech innych jednostek miary – ampera, Kelwina i mola. Głosowanie odbyło się podczas Generalnej Konferencji ds. Miar i Wag na Wersalu we Francji, a nowe definicje będą oparte na „tym, co nazywamy podstawowymi stałymi natury”, jak powiedziała dla Science News Estefanía de Mirandés z Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM). Nowo przyjęte zasady będą stosowane zamiast mniej precyzyjnych definicji, z którymi te stałe są obecnie powiązane.
Obecny wzorzec kilograma z 1889 roku
Kilogram, na przykład, jest definiowany przez fizyczny cylinder znany jako Le Grand K, który jest przechowywany w skarbcu poza Paryżem. Wzorcem kilograma jest walec o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny (90%) z irydem (10%). Główny wzorzec przechowywany jest w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sèvres koło Paryża, ale ma on kilka oficjalnych kopii. W samym Sèvres jest ich sześć. Ponadto wiele krajów posiada swoje narodowe kopie. Polski wzorzec został zakupiony w 1951 roku i otrzymał numer 51.
Główny wzorzec kilograma zamknięty jest w sejfie. Aby go otworzyć potrzeba trzech kluczy: jeden znajduje się w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres, drugi w Międzynarodowym Komitecie Miar i Wag, a trzeci we Francuskim Archiwum Państwowym. Dotychczas, od 1889 roku wzorzec wyjmowany był trzykrotnie: w roku 1939, 1946 i 1989. (źródło: Wikipedia).
Przeczytaj także: ScanTheSun – aplikacja do mierzenia nasłonecznienia
Redefinicja kilograma wejdzie w życie w 2019 roku
Debata nad redefinicją kilograma trwa już od jakiegoś czasu. To najważniejsza decyzja, jaką BIPM podjęło w ciągu ostatnich 100 lat, co może być lekka przesadą, ale przynajmniej od 1960 roku, kiedy przyjęto Międzynarodowy System Jednostek, powiedział Engadget Terry Quinn, emerytowany dyrektor BIPM.
I chociaż zmiany niekoniecznie znajdą odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu, pomogą naukowcom w dokładniejszych pomiarach i prowadzeniu badań.
Teraz kilogram zostanie zdefiniowany przez stałą Plancka, a amper, kelwin i mol zostaną powiązane z elementarnym ładunkiem elektrycznym, stałą Boltzmanna i stałą Avogadro. Aż ciężko w to uwierzyć, że kilogram został ruszony!
Nowe definicje jednostek (kg, amper, kelwin i mol) zostaną wprowadzone w życie 20 maja 2019 r.
źródła: BIPM – Palais des Congrès, Versailles | Friday 16th November 2018, Science News – It’s official: We’re redefining the kilogram, Physics World – Kilogram finally redefined as world’s metrologists agree to new formulation for SI units via Engadget
Definicja będzie obowiazywać od maja 2019 r. i została określona na oficjalnej stronie Międzynarodowego Biura Miar i Wag – link podany we wpisie.
Wow, ale ciekawy artykuł o nowej definicji kilograma, której to nigdzie nie podaliście :(