ScanTheSun – aplikacja do mierzenia nasłonecznienia

Aplikacja mobilna ScanTheSun polskiego fizyka Ernesta Grodnera, służąca do ustawiania paneli PV i kolektorów słonecznych znana jest już na całym świecie.

ScanTheSun - aplikacja mobilna do mierzenia nasłonecznienia

Ponad 170 uczestniczących krajów oraz ponad 1400 zgłaszanych projektów rocznie sprawia, że Energy Globe Award jest obecnie najbardziej prestiżową nagrodą na świecie przyznawaną w obszarze ochrony środowiska. Nagrodą tą wyróżniane są projekty na płaszczyźnie regionalnej, krajowej oraz globalnej, które przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, w tym energii lub wykorzystują bezemisyjne i odnawialne źródła energii.

W maju tego roku fizyk dr Ernest Grodner z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę Energy Globe Awards 2016 za aplikację mobilną i projekt ScanTheSun.

Projekt ScanTheSun został wdrożony już w 2014 roku. Jest to darmowe oprogramowanie, które zamieni niemal każdy smartfon z Androidem w profesjonalne narzędzie do ustawiania paneli PV i kolektorów słonecznych w sposób, który zapewni ich najbardziej wydajną pracę.

O aplikacji ScanTheSun

Aplikacja wykorzystuje dane o położeniu geograficznym i oblicza trajektorię Słońca na niebie dla dowolnego dnia zgodnie ze współczesną wiedzą astronomiczną.Pozwala to na dokładne obliczenie dostępnej całkowitej energii słonecznej dla danej szerokości geograficznej. Energia ta jest dostępna tylko dla paneli znajdujących się na pustkowiach a przecież kto z nas mieszka na pustyni? W znakomitej większości przypadków panele montowane są w otoczeniu drzew, budynków lub innych obiektów stojących na przeszkodzie promieniowaniu słonecznemu.

Aplikacja ScanTheSun umożliwia obrys horyzontu, przez co dokładnie uwzględnia to skomplikowane otoczenie i pozwala na rzetelne ustawienie paneli nawet w ekstremalnie trudnych przypadkach, jak centra miast, zadrzewione fragmenty parków, ogrodów itp.

Screen z aplikacji mobilne ScanTheSun

Zalety aplikacji: 

  • zminimalizujesz straty energii wynikające ze złego usytuowania paneli zarówno pod względem ich orientacji jak też i rozlokowania względem otoczenia,
  • rzetelnie zaplanujesz montaż paneli. Wybierzesz najlepszy fragment dachu, zdecydujesz o zastosowaniu dodatkowych stojaków,
  • dowiesz się w jakich godzinach w ciągu dnia twój panel produkuje energię elektryczną bądź ogrzewa wodę,

Jest to obecnie jedyne na świecie narzędzie, które uwzględnia zacienienie przez otaczające budynki lub drzewa i umożliwia ustawienie paneli nawet w skomplikowanej miejskiej zabudowie:

  • na budynkach wolno stojących
  • na budynkach w zurbanizowanym otoczeniu
  • w urządzeniach miejskich lub parkach (jak stacje dokujące rowery etc.)
  • w urządzeniach drogowych

Dlaczego ScanTheSun jest wyjątkową aplikacją?

Obliczenie trajektorii Słońca na niebie uwzględnia eliptyczny kształt orbity ziemskiej. Dzięki temu położenie słońca na niebie jest obliczane z dokładnością do 0,1 stopnia. Dokładność obliczenia nie ulegnie pogorszeniu aż do 2055 roku.
W aplikacji uwzględniono rozpraszanie atmosferyczne światła słonecznego przechodzącego przez grubość atmosfery zależną od kąta padania względem płaszczyzny Ziemi. Celem zwiększenia dokładności punktu przecięcia trajektorii Słońca z linią obrysu horyzontu zastosowano współrzędne barycentryczne w geometrii trójkątów.

Zastosowano także grafikę wektorową openGL wraz z kwaternionami i algebrą macierzową zwiększającą szybkość renderingu. Zaawansowana stereometria oraz algebra macierzowa umożliwiają kalibrację sensorów oraz kąta widzenia kamery urządzenia. Rachunek całkowy pozwala natomiast na obliczenie strumienia energii słonecznej wychwyconej przez panel z uwzględnieniem orientacji panelu, trajektorii słońca, refrakcji atmosferycznej i cienia rzucanego przez budynki/drzewa.

Screen z aplikacji mobilne ScanTheSun

Architektura aplikacji jest wielowątkowa i wykonywana jest nawet na czterech równolegle realizowanych procesach. Wielowątkowa architektura zapewnia płynne działanie aplikacji. Dzięki dopracowanym algorytmom planisty działa też płynnie i bez przeszkód na starszych jednordzeniowych urządzeniach.
Aplikacja jest wielojęzyczna, obecnie dostępna jest po angielsku, niemiecku, polsku i włosku. Pobierzesz ją na urządzenie z systemem Android (2.3.3 lub nowszym) ze sklepu Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Więcej informacji o samej inicjatywie znajdziecie na oficjalnej stronie www.scanthesun.com

Polscy naukowcy nie mają łatwo…

Jak donosi serwis naTemat Uniwersytet Warszawski musi zwolnić genialnego fizyka, bo nie napisał referatu – stworzył „tylko” nagrodzoną appkę i poświęcił się nauce…

Ernest Grodner - ScanTheSun
Ernest Grodner (fot. ScanTheSun)

Dr Ernest Grodner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego bije się w pierś, że nie miał czasu na biurokratyczną robotę.

Pracowałem nad pewną nietuzinkową obserwacją w fizyce jądrowej, a związaną z zagadnieniem czasu. We współpracy z fizykami z Chin, Włoch, Rumunii, Francji i USA przeprowadzaliśmy eksperymenty z użyciem akceleratora cząstek we Francji. Do tego doszła praca na aplikacją ScanTheSun. W lutym zabraknie mi kilku punktów do uznania habilitacji i w efekcie stracę pracę na Uniwersytecie Warszawskim – zwierza się w rozmowie naTemat utytułowany 39-letni fizyk z Warszawy. – Mając wybór kariera czy nauka, wybrałem to drugie – dodaje.

Ta historia to odpowiedź, dlaczego polskie uczelnie przegrywają w globalnych rankingach innowacyjności, ważnych odkryć itp. Bo zamiast doceniać te realne efekty pracy i prawdziwe odkrycia, rozliczają naukowców za osiągnięcia papierowe, czyli publikowanie wyników badań i analiz w czasopismach. Treścią artykułów mało kto się przejmuje. Ważne są punkty i statystyki.

źródło: ScanTheSun, naTemat , Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego