Zamieniaj złe nawyki na dobre z aplikacjami mobilnymi

W sklepie App Store pojawił się niezbędnik z aplikacjami mobilnymi pomagającymi zamienić złe nawyki na dobre – poleca Gretchen Rubin!

Aplikacje mobilne pozwalające zmieniać złe nawyki

Zmiana nie jest rzeczą łatwą. Chyba wszyscy już kiedyś próbowaliśmy zmienić styl życia albo nastawienie do pracy, ale szybko się przekonywaliśmy, że optymizm i dobre intencje nie wystarczają.

Szukamy powodów, aby sobie odpuścić – mówi Gretchen Rubin, autorka bestsellerów o wyrabianiu nawyków: „Projekt Szczęście” oraz „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”. Wpadamy w pułapkę jutra: „Od jutra zacznę pilnować budżetu, dzisiaj mogę kupić, co chcę”. Jedną z najbardziej zdradliwych wymówek jest  źle rozumiana samorealizacja: „Życie jest za krótkie, żeby nie zjeść tego muffina”.

Najnowsza książka Rubin pt. The Four Tendencies, opisuje cztery zazębiające się cechy behawioralne. Definiują one, jak reagujemy na oczekiwania własne i innych dotyczące realizowania przedsięwzięć.

Niemal każdy może zmienić swoje nawyki według własnego uznania – mówi Rubin i przedstawia propozycje aplikacji mobilnych, które mogą pomóc każdemu typowi osobowości w wyrabianiu lepszych nawyków.

Sprawdź także: 5 aplikacji mobilnych pomagających rzucić palenie

Aplikacje mobilne dla różnych typów osobowości

Strażnicy z łatwością dopasowują się do wewnętrznych i zewnętrznych oczekiwań – tak opisałaby się Rubin. – Ze wszystkich typów osobowości, strażnikom najłatwiej przychodzi zmiana nawyków. Jeśli decydują, że chcą odstawić cukier albo napisać powieść w wolnym czasie, często im się to udaje. Dla nich świetna będzie każda aplikacja, która pomaga zarządzać czasem, ponieważ uwielbiają mieć listę rzeczy do zrobienia.

Sugestia aplikacji: wypróbuj Momentum Habit Tracker – Routines, Goals & Rituals (Pobierz na iOS-a). Aplikacja jest prosta w obsłudze i nienachalna. Znajdziesz w niej listę nawyków i kalendarz – kiedy wykonasz zaplanowane zadania, dany dzień zostanie oznaczony na zielono.
Możesz też wybrać Habitify: Habit Tracker (Pobierz na iOS-a). Prosty interfejs w formie dziennika w przejrzysty sposób przedstawia zaplanowane na każdy dzień zadania.

Wątpiący kwestionują wszystkie oczekiwania. Spełnią je jedynie, kiedy uznają, że mają sens. – Wątpiący potrzebuje uzasadnienia. Pyta: „Jak dokładnie mam się zachowywać, dlaczego robię to w taki, a nie inny sposób? Wolałbym to zrobić po swojemu”. Wątpiący często uwielbiają dane.  Dlatego aplikacja, która zlicza kroki albo zapisuje wykonane ćwiczenia, jest dla nich prawdziwą gratką.

Sugestia aplikacji: wypróbuj Streaks (Kup na iOS-a 23,99 zł). Możesz tu dostosować każdy detal do własnego gustu, od kolorystyki po ikony zadań. Zdefiniuj, jak często chcesz wykonywać dane zadanie i kiedy aplikacja powinna Ci o nim przypomnieć. Dzięki integracji z aplikacją Zdrowie uzyskasz dostęp do wielu informacji. Sprawdź także Today Habit Tracker (Pobierz na iOS-a).

Zobowiązani spełniają oczekiwania innych ludzi, jednak mają trudności ze spełnieniem własnych. – Zobowiązani potrzebują przymusu płynącego z zewnątrz – mówi Rubin. – Dla niektórych przypomnienie z aplikacji wystarczy. Zapisywanie każdej wizyty na siłowni i przyznawanie za to punktów albo gwiazdek może okazać się jeszcze skuteczniejsze. Jeśli Zobowiązani chcą na przykład regularnie biegać bez towarzystwa, to muszą sobie stworzyć jakąś formę zewnętrznej motywacji.

Sugestia aplikacji: wypróbuj aplikację od samej Rubin Better: From Gretchen Rubin (Pobierz na iOS-a), w której możesz stworzyć grupę wsparcia i poprosić człowieka, nie aplikację, aby regularnie sprawdzał, jak Ci idzie. Albo: wypróbuj Habitica: Gamified Taskmanager (Pobierz na iOS-a lub na Androida). Ta aplikacja to rodzaj gry. Wykonuj zadania, żeby zdobywać kolejne poziomy i złoto, za które możesz kupować nagrody. Zaproś przyjaciół, żeby Cię wspierali.

Buntownicy odrzucają oczekiwania, tak samo zewnętrzne, jak i wewnętrzne. – Buntownicy mogą zrobić wszystko, co sami chcą zrobić albo wszystko, co sami wybiorą – tłumaczy Rubin. – Wielu Buntowników twierdzi, że jeśli aplikacja przypomina o sobie automatycznymi powiadomieniami, to zaraz chcą ją wyłączyć. Buntownicy lubią wyzwania. Buntownik mógłby powiedzieć: „Ludzie myślą, że nie jestem w stanie codziennie ćwiczyć. W takim razie będę zapisywać każdy trening i jeszcze im pokażę!”.

Sugestia aplikacji: wypróbuj Productive – Habit Tracker (Pobierz na iOS-a). Dzięki aplikacji poczujesz, że łatwo możesz zapanować nad nawykami, Możesz dostać odznaczenie za streak (pasmo), nawet jeśli wykonujesz aktywność raz na miesiąc. Albo: wypróbuj Habit List: Build a better you (Pobierz na iOS-a). To niezwykle łatwa w obsłudze aplikacja, w której zobaczysz grad obrazujący procent wykonania danego zadania. A przypomnienia są domyślnie włączone.

źródło: App Store Polska (Niezbędniki)