Jak iPhone XR radzi sobie z ogniem, nożem i twardą podłogą?

Testy trwałości materiałów z jakich został zbudowany iPhone XR pokazują niezwykle dobrą jakość wykonania smartfona – zobacz jak radzi sobie z rysowaniem, przypalaniem i upadkami na twarde podłoże?

Testy materiałów i jakości wykonania iPhone'a XR
Testy materiałów i jakości wykonania iPhone’a XR

Na YouTube’ie można znaleźć już sporo testów wytrzymałościowych oraz tzw. drop testów nowego iPhone’a XR. Między innymi znany YouTuber technologiczny JerryRigEverything przeprowadził tortury nad iPhone’em XR i potwierdza, że smartfon ma podobnie dobrą jakość budowy jak iPhone XS.

iPhone XR jest najtańszym modelem z tegorocznej generacji wydanej przez firmę Apple, ale nie oznacza, że jest najgorszy, a firma z Cupertino nie oszczędzała także na jakości wykonania. W przeciwieństwie do iPhone’a XS lub iPhone’a XS Max, iPhone XR nie ma wyświetlacza OLED, ale jest wyposażony w ten sam procesor A12 Bionic, kamerę Face ID i pełnoekranowy dizajn.

Na opublikowanym przez JerryRigEverything wideoteście, YouTuber poddał serii okrutnych testów nowy model iPhone’a XR w kolarowym wariancie kolorystycznym. Wśród testów wytrzymałościowych rysowanie obudowy, ekranu i obiektywu aparatu narzędziami o różnym stopniu twardości, wyginanie smartfona czy też przypalanie zapalniczką.

Jak twierdzi YouTuber, Apple reklamuje szkło szafirowe chroniące kamerę, jednak podczas testów Jerry zaobserwował „ciężkie ślady”, gdy obiektyw został porysowany rysikami w skali twardości już na poziomie 6 i 7.

Wytrzymałość na zginanie
Wytrzymałość na zginanie

Przeczytaj również: iPhone XR to najtańszy i najlepszy smartfon Apple’a w tym roku!

Na wideo widzimy jednak, że aluminiowa obudowa iPhone’a XR jest dość solidna, Co ciekawe, ekran telefonu płynnie wyszedł z próbie przypalania zapalniczką – czarny ślad zniknął po kilku sekundach, a ekran zaczął działać bez problemu. Co więcej, iPhone XR dobrze sprawdził się w teście nagrywania, a piksele powróciły do stanu sprzed 10-sekundowego przypalania żywym płomieniem.

Podczas testu na zginanie Jerry nie zauważył żadnego załamania na obudowie ani zgięć na powierzchni smartfona. Jakość wykonania iPhone’a XR jest porównywalna z wysokiej klasy telefonem iPhone XS, co pokazuje, że Apple nie poszło na zbyt wiele kompromisów jakby mogło się wydawać w przypadku tańszego modelu.

Testy upadku (tzw. drop tests) iPhone’a XR

EverythingApplePro jako pierwsze przeprowadziło szereg testów upuszczania iPhone’a XR, porównując wyniki z iPhone’em 8. Podczas testu iPhone XR jest zdecydowanie lepszy niż iPhone 8. Warto zauważyć, że kamera w iPhonie XR jest nieco większa niż w 8, co może powodować pewne problemy z trwałością w zależności od kąta padania.

Oba urządzenia wychodzą bez szwanku w serii niskich upadków, ale iPhone 8 poległ w starciu z twardym betonem gdy upada wyświetlaczem do dołu z wysokości naszej głowy. Tutaj ekran rozbija uderzenie i jest w rzeczywistości całkowicie bezużyteczny. Zaskakująco, iPhone XR przetrwał ten test upadku bez problemu. Pierwsze poważne uszkodzenie iPhone’a XR nastąpiło po upuszczeniu go z drabiny. Kilka upadków z większej wysokości pozwoliło roztrzaskać zarówno przód, jak i tył urządzenia.

CNET przeprowadził także własne testy upuszczenia iPhone’a XR, uzyskując podobne, ale nieco mniej imponujące wyniki niż testy wykonywane przez EverythingApplePro. Pod wieloma względami testy upuszczania są arbitralnymi testami trwałości, a wyniki mogą się znacznie różnić w zależności od powierzchni, wysokości opadania i kąta upadania – co widać na podstawie zróżnicowanych wyników między obydwoma drop testami.

Niemniej jednak porównanie do iPhone’a 8 jest co najmniej warte odnotowania. Jeśli chcesz pełnej ochrony, zawsze mądrze jest umieścić iPhone’a XR w etui – nawet jeśli Apple nie oferuje jeszcze żadnych własnych akcesoriów ochronnych dla tego modelu.

Najważniejsze cechy iPhone’a XR odróżniające go od iPhone’a XS

iPhone XR ma 6,1-calowy wyświetlacz LCD (Retina Liquid) o rozdzielczości 1792 × 828 pikseli z technologią True Tone i funkcją sygnałów haptycznych „Haptic Touch”. Posiada pojedyncza tylną kamerę i dzięki szklanej tylnej obudowie także obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Model 64 GB iPhone’a XR został wyceniony na 3729 zł, a za model 128 GB trzeba zapłacić niewiele więcej bo 3999 zł.

Więcej przeczytasz w artykule: Czy warto kupić iPhone’a XR zamiast iPhone’a XS?

Czy korzystasz już z iPhone’a XR? Jeśli tak, daj nam znać w komentarzu co myślisz o jakości wykonania i samym urządzeniu?

źródła: JerryRigEverything, EverythingApplePro, CNet via the Indian Express, 9TO5Mac