iPhone XR to najtańszy i najlepszy smartfon Apple’a w tym roku!

Po raz pierwszy od lat najlepszy iPhone firmy Apple jest zarazem najtańszy – oto dlaczego nie warto kupować droższego iPhone’a XS lub XS Max skoro mamy do wyboru iPhone’a XR!

iPhone XR (kolory)

No cóż teraz wiadomo dlaczego firma Apple wydała tańszego iPhone’a XR miesiąc po premierze iPhone’a XS. Nie dość, że design jest znacznie ładniejszy , to smartfon oferuje praktycznie te same funkcje co jego droższy odpowiednik.

Warto zaznaczyć, że iPhone XR nie posiada ekranu OLED, w którym każdy piksel jest podświetlany osobno – posiada gorszy ekran LCD, według Apple’a najlepszy wyświetlacz LCD jaki wydano dla smartfonów (tzw. Liquid Retina). Dla większości użytkowników jakość obrazu powinna być wystarczająca do codziennego korzystania, zwłaszcza, że smartfon to nie urządzenie do oglądania filmów…

iPhone XR jest pierwszym od lat najbardziej ekscytującym urządzeniem Apple’a, za które nie trzeba płacić bardzo dużych pieniędzy. Cena tego smartfona zaczyna się od 3729 zł za wersję 64 GB – to prawie połowa ceny za najlepszą wersję iPhone’a XS Max 512 GB (7219 zł). Wersja 128 GB jest niewiele droższa (3999 zł) i warto rozważyć zakup właśnie tej wersji – to zaledwie 270 zł więcej, a za kilka miesięcy podziękujesz mi za tę radę! Przy takiej pojemności nie będziesz musiał zbyt długo martwić się o wolne miejsce na iPhone’ie.

Przeczytaj także: Czy warto kupić iPhone’a XR zamiast iPhone’a XS?

Oto 5 rzeczy, których nie dostaniesz, jeśli kupisz iPhone’a XR zamiast iPhone’a XS lub iPhone’a XS Max:

  1. 3D Touch,
  2. dodatkowy tylny aparat,
  3. boki ze stali nierdzewnej (zamiast stali w XR użyto aluminium),
  4. ekran OLED (w XR użyto bardzo wysokiej jakości ekranu LCD),
  5. cieńsze ramki wokół krawędzi ekranu.

Oto, co dodatkowo otrzymasz kupując tańszego iPhone’a XR:

  1. zaoszczędzisz nawet 1000 zł lub więcej,
  2. dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii,
  3. większy ekran niż w przypadku iPhone’a XS,
  4. sześć wersji kolorystycznych (w tym moje ulubione to wyjątkowy czerwony Product RED lub cały czarny),
  5. cała reszta jest taka sama: ten sam układ Bionic A12, to samo Face ID, Animoji, bezprzewodowe ładowanie.

iPhone XR to nie jest „budżetowy” iPhone…

Najbardziej ekscytujące w przypadku iPhone’a XR jest to, że nie jest to zwykły, budżetowy iPhone. iPhone XR ma te same komponenty sprzętowe co iPhone XS i XS Max. Według mnie jest to najbardziej warty uwagi iPhone w 2018 roku.

Choć teoretycznie iPhone XR ma pojedynczy aparat, to mimo całej gadaniny o bardziej podstawowym aparacie fotograficznym, jego zdjęcia wyglądają lepiej niż zdjęcia zrobione droższymi modelami…

To nie pierwszy raz, gdy jedno z tańszych urządzeń Apple’a zyskało sympatie wielu użytkowników i nie odstaje sprzętowo od droższych odpowiedników. Pamiętacie iPhone’a SE, który podbił serca ogromnej liczby użytkowników? Jednak żadne z tych urządzeń nie budziło tyle emocji i pochwał, ponieważ nie zadziwiało żadnymi nowościami.

W 2017 r. analitycy przepowiadali różne losy kosztownego iPhone’a Xo wartości 1000 USD (w Polsce prawie 5000 zł). Potem okazało się, że urządzenie sprzedaje się jak na pniu, zwiększając dochody Apple’a. W tym roku nikt już nie marudził, gdy Apple podniosło cenę swojego najlepszego iPhone’a (iPhone’a XS Max o pojemności 512 GB) do 1 449 USD (ponad 7200 zł).  Na szczęście dla osób z ograniczonym budżetem, Cupertino uczyniło iPhone’a bardziej przystępnym cenowo. Apple wydało iPhone’a XR miesiąc po premierze iPhone’a XS. Może to mieć coś wspólnego z problemami z produkcją, ale także sprawiło, że czuło się, jakby to był telefon, na który musieliśmy czekać.

Dlaczego Apple to robi?

Dlaczego Apple poświęca tak dużą uwagę tańszemu iPhone’owi? Może to być potwierdzenie tego, że iPod touch jest prawie martwy, albo tańszy, kolorowy iPhone ma być przynętą na młodszych klientów, aby wpadli do ekosystemu Apple’a, z którego trudno się uwolnić. Może to być również próba zwiększenia udziału w rynku w takich miejscach, jak Indie, gdzie coraz droższe iPhone’y są poza zasięgiem wielu osób.

Bez względu na powód, po raz pierwszy od czasu, gdy Tim Cook objął stanowisko CEO Apple’a, najbardziej pożądanym produktem nie jest super kosztowny iMac Pro za 10000 dolarów, nowy Apple Watch Series 4 lub iPhone za 5000 zł!

Przeczytaj także: iPhone Xs, Xs Max, Xr oraz Apple Watch Series 4 – wszystko co musisz wiedzieć

Skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?

Porównanie: podstawowe cechy iPhone'ów z 2018 r.
Porównanie: podstawowe cechy iPhone’ów z 2018 r.

Dlaczego wybieram iPhone’a XR?

Sam przesiadłem się właśnie z mojego trzyletniego iPhone’a 6s Plus (pewnie posłużyłby jeszcze ze dwa lata) na iPhone’a XR i powiem Wam, że po dwóch dobach użytkowania wiem, że zrobiłem dobrze nie kupując XS…

Dodatkowa żywotność baterii nawet o 1,5 godziny naprawdę robi różnicę. iPhone XR faktycznie oferuje 20 godzin użytkowania i to nawet z nawiązką – po całym dniu korzystania wciąż mam 45 proc. baterii. Jest to zasługa ekranu, który w przeciwieństwie do wyświetlacza OLED pobiera znacznie mniej mocy.

Bez ekranu OLED, żywotność baterii iPhone’a XR jest po prostu lepsza. Podsumowując, najlepszy ekran telefonu na świecie nie jest wart wiele, jeśli Twój telefon nie działa wystarczająco długo.

Ale to, co czyni ten telefon faktycznie najlepszym jest to, że po raz pierwszy od lat cena i funkcje podstawowego iPhone’a są w pełni zgodne z życzeniem kupującego. Tak, cena iPhone’a nieco wzrosła w porównaniu z iPhone’em 8, ale iPhone XR jest znacznie lepszym wyborem niż zeszłoroczny iPhone X, lub tegoroczne iPhone’y XS i XS Max.

A jakie są Twoje wrażenia związane z tegorocznymi modelami, zwłaszcza XR? Daj znać w komentarzu!

źródła: własne spostrzeżenia, New York Magazine, Cult of Mac, Apple