Czy warto kupić iPhone’a XR zamiast iPhone’a XS?

Apple wydało w tym roku trzy modele iPhone’ów, wśród których najtańszym modelem jest iPhone XR z ekranem LCD (Liquid Retina) zamiast OLED jak w przypadku droższych modeli – czy warto zatem kupić „tańszego” iPhone’a?

iPhone XS vs. iPhone XS Max vs. iPhone XR

Apple wydało w tym roku nowego „budżetowego” Phone’a XR, którego cena w Polsce będzie zaczynała się od 3729 zł w porównaniu z najtańszym iPhone’em Xs w cenie 4979 zł. Tańszy model pojawi się w przedsprzedaży 19 października, a do klientów trafi dopiero 26 października 2018 r. Ci, którzy zdecydują się na iPhone’a XS, będą mogli go mieć prawie miesiąc wcześniej – 28 września 2018 r. Pojawia się zatem pytanie, czy warto czekać na iPhone’a XR?

Zacznijmy od najbardziej istotnych różnic, które dzielą oba modele (XS i XR) i za które Apple każe sobie płacić dodatkowe 1250 zł – taka jest różnica w cenie wersji 64 GB obu iPhone’ów.

iPhone XR prawdopodobnie potrzebuje mniej mocy do zasilania, dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD (Liquid Retina – 1792 x 828 pikseli przy 326 pikselach na cal) o niższej rozdzielczości od OLED-owego w iPhone’ie XS (2436 x 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal) oraz pojedynczej kamery. 6,1-calowy ekran LED może być niezłym kompromisem dla naszych kieszenie, w porównaniu z 5,8-calowym XS i 6,5-calowym XS Max. Należy jednak zaznaczyć, że 3D Touch dostępne jest tylko na urządzeniach XS z ekranem oledowym – jeśli korzystasz z tej funkcji, to w modelu XR jej nie znajdziesz!

Na tym, i drobnych różnicach w materiałach wykonania oraz wodoszczelności najistotniejsze dla mnie różnice w zasadzie się kończą. W ciągu ostatnich dni znajomi nieprzerwanie pytają mnie, którego iPhone’a kupić? Odpowiedź nie jest prosta, zważywszy, że jeszcze nie widziałem na żywo iPhone’a XR ani XS. Bazując na oficjalnych informacjach Apple’a, można powiedziec, że to zależy ile mamy pieniędzy na zbyciu :)

Przeczytaj także: iPhone Xs, Xs Max, Xr oraz Apple Watch Series 4 – wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego stawiam na iPhone’a XR?

Oczywiście fajnie byłoby mieć iPhone’a XS, ale 1200 zł różnicy trochę boli. Szczególnie, że po dołożeniu 700 zł można mieć w tej cenie i nowego iPhone’a XR i nowego smartwatcha Apple Watch Series 4.

Decyzja jest jak zwykle indywidualna i trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego głównie używamy smartfona. Jeśli zależy Ci na doskonałej jakości wyświetlaczu OLED i super efektach w fotografii mobilnej – rozważajcie iPhone’a XS.

Jeśli robisz zdjęcia tylko po to, żeby udostępnić je na Instagramie lub Fejsie, a filmy oglądasz i tak na telewizorze albo tablecie, to według mnie nie ma sensu przepłacać i zastanowić się nad iPhone’em XR.

Aparat (tylny i przedni) w iPhone'ie XR
Aparat (tylny i przedni) w iPhone’ie XR

Specyfikacja, specyfikacją, ale bateria to już spory argument…

Kolejnym argumentem za wyborem iPhone’a XR jest najdłuższy czas pracy baterii na jednym ładowaniu, który jest dłuższy o 1,5 godziny od iPhone’a 8, a korzystanie z internetu na XR jest o 3 godziny dłuższe od XS i 2 godziny od XS Max! Hmmm, dla mnie bateria ma spore znaczenie – więc ten argument jest znacznie ważniejszy niż jakość i tak dobrego wyświetlacza LCD vs. OLED!

Założę się, że dla większości użytkowników brak niektórych parametrów w iPhone’ie XR nie będzie miała większego wpływu na codzienne użytkowanie, ba nawet kamera z pojedynczym obiektywem potrafi już robić zdjęcia w trybie portretowym. To, że iPhone XR dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych może mieć znaczenie, dla osób które nie lubią klasyki: niebieski, żółty, koralowy i PRODUCT (RED) może być kolejnym argumentem, choć mało znaczącym.

Czip A12 Bionic (iPhone XR)
Czip A12 Bionic (wszystkie modele iPhone’a z 2018 r.)

Jeśli jesteś potencjalnym nabywcą iPhone’a w tym roku, prawdopodobnie znajdujesz się w grupie osób, które mają dylemat który model wybrać? czy iPhone’a XS czy iPhone’a XR – ja znam odpowiedź. Apple chyba też przygotowuje się na sprzedaż milionów iPhone’a dziesięć R… Pamiętaj, że za dwa lata prawdopodobnie będziesz myślał nad wymianą telefonu, jeśli sieć 5G stanie się na tyle popularna, żeby z niej korzystać!

Porównanie wielkości ekranu
Porównanie wielkości ekranu

Nie byłbym zbyt zaskoczony, gdyby to urządzenie (klasy podstawowej z portfolio) sprzedało się znacznie lepiej niż jego bracia w wersji premium. W porównaniu do iPhone’a 8 i iPhone’a X, nowy iPhone’ XR oferuje te same parametry sprzętowe co wersje premium i nie wydaje się takim reliktem jak 8 w porównaniu z iPhone’em X.

A dla Ciebie, który model jest najlepszym wyborem? Daj znać w komentarzu, które parametry nowych iPhone’ów przekonują Cie do zakupu/wyboru.

Pełną specyfikację i porównanie parametrów technicznych nowych iPhone’ów znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Apple’a.