Card Keitai KY-01L to smartfon wielkości karty kredytowej

Smartfon Card Keitai KY-01L od NTT Docomo ma rozmiar karty kredytowej i może być najcieńszym i najlżejszym smartfonem na świecie.

Smartfon Card Keitai KY-01L  wielkości karty kredytowej od NTT Docomo
Smartfon Card Keitai KY-01L wielkości karty kredytowej od NTT Docomo

Podczas gdy Apple, Google i inni ważni producenci telefonów komórkowych pakują w swoje smartfony coraz to nowe funkcje i technologię, japońska firma wypuszcza telefon Card Keitai KY-01L, który przejmuje inny trend: powstanie mniejszego, prostszego smartfona.

NTT Docomo ma wydać w listopadzie swój telefon, który według niego jest najcieńszym i najlżejszym smartfonem na świecie. Został zaprojektowany jako wersja „lite” z jedynie podstawowymi funkcjami smartfona.

Nie jest to jednak pierwszy telefon wyprodukowany w tym roku, który szczyci się tak małym rozmiarem. NTT Docomo mówi za to, że Card Keitai KY-01L  jest najcieńszym na świecie smartfonem i ma wielkość karty kredytowej. Przy 0,2 cala telefon jest niesamowicie cienki  i naprawdę nie jest o wiele grubszy niż normalna karta płatnicza. POsiada baterię 380 mAh, która powinna wystarczyć dla nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Przeczytaj także: Jelly to najmniejszy na świecie smartfon z 4G

Za pomocą KY-01L można wykonywać głosowe połączenia telefoniczne i przeglądać strony internetowe i to prawie wszystko…

Telefon ma łączność LTE i 4G dla połączeń telefonicznych i przeglądania stron internetowych. Jednak telefon nie ma aparatu ani sklepu, z którego można pobierać aplikacje mobilne. Firma Palm wypuściła w ubiegłym tygodniu telefon „ultra-mobilny”, którego rozmiar jest również porównywalny do karty kredytowej, ale ma nieco więcej funkcji.

Smartfon Card Keitai KY-01L (fot. NTT Docomo)
Smartfon Card Keitai KY-01L (fot. NTT Docomo)

Urządzenie Palm zostało zaprojektowane tak jak KY-01L, aby było wystarczająco małe, aby zmieścić się w portfelu obok kart kredytowych. Ale jak donosi Business Insider w ubiegłym tygodniu, telefon Palm działa jak przystawka do smartfona, który faktycznie działa w parze ze zwykłym smartfonem. W przeciwieństwie do telefonu od NTT Docomo, urządzenie Palm ma więcej funkcji smartfona, w tym kamerę, sklep z aplikacjami i asystenta głosowego.

Kolejny mini telefon to Light Phone 2, który zaprezentowano w marcu br, ale ma tylko podstawowe funkcje smartfona i minimalistyczny design. Light Phone 2 jest bardziej podobny do KY-01L w zadaniach, które mogą wykonywać urządzenia. Twórcy Light Phone celowo wyeliminowali z urządzenia aplikacje, gry i media społecznościowe. Zamiast tego telefon ma najprostsze, najbardziej niezbędne funkcje, takie jak telefonowanie, pisanie SMS-ów i ustawianie alarmów.

Smartfon Card Keitai KY-01L (fot. NTT Docomo)
Smartfon Card Keitai KY-01L (fot. NTT Docomo)

Ale który telefon jest najcieńszy i najlżejszy? Zwycięzcą jest KY-01L od NTT Docomo.

Te smartfony są znacznie mniejsze niż iPhone’y i te z Androidem, które ma większość ludzi. Różnica polega na tym, że rozmiar tych trzech telefonów nie jest tak dramatyczny, ale, z technicznego punktu widzenia, KY-01L jest najcieńszym i najlżejszym z nich (i być może  w ogóle na świecie, jak twierdzi NTT Docomo).

Wymiary 

  • NTT Docomo KY-01L: 3,6 cala x  2,2 cala x 0,2 cala
  • Palm: 3,8 cala x 2 cale x 0,3 cala
  • Light Phine 2: 3,8 cala x 2,2 cala x 0,3 cala

Waga:

  • NTT Docomo KY-01L: 1,7 uncji (48,2 g)
  • Palm: 2,2 uncji (62,4 g)
  • Light Phone 2: 2,8 uncji (79,4 g)

Największa różnica między tymi trzema telefonami to dostępne funkcje i działania, które może wykonywać każdy z tych telefonów. Jeśli ten telefon mieści się w portfelu , to może być doskonały dla tych, którzy potrzebują łączności telefonicznej i tylko tego…

źródło: Business Insider via NTT Docomo