YouTube, Netflix publikują pierwsze filmy transkodowane za pomocą AV1

Serwisy YouTube i Netflix testują nowe kodeki wideo AV1 i publikują pierwsze filmy, które wykorzystują nowe transkodowanie.

Logo kodeka AV1

YouTube przesłał około tuzina filmów transkodowanych przy użyciu kodeka AV1, który został wprowadzony na początku tego roku. Oczekuje się, że sekwencje testowe pozwolą zarówno firmie Google, jak i twórcom przeglądarek, dekoderów i koderów zrozumieć, jak lepiej korzystać z nowego kodeka bez opłat licencyjnych. Netflix testuje także kodeki AV1 i oferuje wideo o różnych rozdzielczościach i różnej głębi kolorów.

Do tej pory YouTube dodał 14 filmów transkodowanych przy użyciu kodeku AV1 na specjalnej liście odtwarzania AV1 Beta Launch Playlist (wszystkie wideo z listy możesz obejrzeć poniżej). Znajdują się na niej różne rodzaje treści, w tym programy typu talk show, teledyski, filmy akcji i materiały demonstracyjne z RED i Blackmagic Design.

YouTube twierdzi, że tego typu treści stanowią dużą część filmów serwisu, więc póki co zbiera informacje, jak materiały kodowane przy pomocy AV1 zachowują się na różnych urządzeniach pod względem wydajności, zużycia energii i ogólnej stabilności.

Zobacz także: Vevo zamyka swoją witrynę i skupia się na YouTube’ie

Obecnie wsparcie dla AV1 jest dostępne tylko w wersjach przeglądarek internetowych Chrome 70 (i nowszych) i Firefox Nightly wydanych po 12 września. Co ciekawe filmy testowe używają AV1 dla rozdzielczości mniejszych niż 480p, podkreślając, że mają one testować dekodery, które na razie nie zostały zoptymalizowane.

Porównanie kompresji wideo AV1 z AVC i obecna generacją kodeków
Porównanie kompresji wideo AV1 z AVC i obecna generacją kodeków

Warto też zauważyć, że obecnie nie ma dekoderów sprzętowych, które obsługiwałyby AV1, więc na początku wszystko jest obsługiwane przez oprogramowanie w procesorze urządzenia.

Wdrożenie (przyjęcie) kodeka AV1 – 2015-2020
Wdrożenie (przyjęcie) kodeka AV1 – 2015-2020

Ostatecznie kodek AV1 będzie używany do treści w rozdzielczości 4K+ w ultrawysokiej rozdzielczości, wraz z HDR i szeroką gamą kolorów.

Podejście Netflixa do kodeka AV1 jest nieco inne. Firma oferuje tylko jeden film, ale w rozdzielczościach od 432p aż do 1080p (8 lub 10-bitowych kolorach).

Cechy kodeka AV1
Cechy kodeka AV1

Co więcej, YouTube obiecuje poszerzyć kolekcję transkodowanych filmów AV1 w miarę upływu czasu. Obecnie możesz obejrzeć kilka przykładowych wideo z poniższej playlisty:

źródło: AnandTech