Google przedstawia nową odsłonę przeglądarki Chrome

Chrome dostaje nowy wygląd, masę udoskonaleń i funkcji na swoje 10. urodziny, rzucając kolejne wyzwania konkurencyjnemu Firefoxowi i innym przeglądarkom.

Nowy wygląd przeglądarki Chrome (wrzesień 2018)

Google zbudowało przeglądarkę internetową Chrome 10 lat temu, aby pomóc internautom korzystać ze wszystkimi funkcji nowoczesnych stron internetowych szybko i bezpiecznie. Przeglądarka Chrome jest stale rozwijana i poprawiana, zmiany zachodzą zwykle co 6 tygodni, dostarczając nowe funkcje i aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa.

Specjalne uaktualnienie z okazji 10. urodzin jest znacznie większe niż zazwyczaj. Poniżej poznasz najważniejsze zmiany, które zostają dzisiaj udostępnione wszystkim użytkownikom w najnowszej wersji Chrome’a.

Przeczytaj także: Chrome 69 z nowym wyglądem pod wszystkimi systemami

Nowy wygląd przeglądarki Chrome

Po pierwsze, Chrome zyskał nowy wygląd. Na wszystkich platformach — na komputerach, a także na platformach Android i iOS — dostrzeżecie więcej zaokrąglonych kształtów, nowe ikony i inną paletę kolorów. Dzięki temu wygląd przeglądarki jest bardziej przejrzysty i (mamy nadzieję) umożliwi Wam efektywniejszą pracę. Weźmy na przykład karty.

Zmieniono kształt kart przeglądarki, tak aby ikony stron internetowych były łatwiejsze do dostrzeżenia, co ułatwi nawigację pomiędzy nimi. Wprowadziliśmy też szereg zmian na smartfonach, aby umożliwić Wam szybsze przeglądanie sieci. Na urządzeniach z systemem iOS pasek narzędzi znajduje się teraz na dole ekranu. W samym Chrome’ie uproszczono powiadomienia, menu, a nawet adresy URL w pasku adresu.

Chrome wersja na komputery (okno - nowy wygląd)

Szybsze działanie i usprawnienia wydajności

Ulepszono  mechanizm automatycznego wypełniania wszystkich formularzy online, dzięki czemu przeglądarka Chrome sprawnie i szybko wpisze dane w odpowiednie pola. Wszystkie informacje są zapisywane na Kontach Google użytkowników, dzięki czemu mamy do nich bezpośredni dostęp z paska narzędzi.

Znacznie ulepszono także sposób, w jaki Chrome zarządza hasłami. Bycie bezpiecznym w sieci oznacza używanie silnych, unikalnych haseł, innych dla każdej witryny. Kiedy przyjdzie czas na stworzenie nowego hasła, Chrome wygeneruje je dla Was (więc nie będziecie już używać imienia swojego pieska jako każdego możliwego hasła). Kiedy zalogujecie się następnym razem, hasło będzie już zapisane zarówno na Waszym komputerze, jak i smartfonie.

Odpowiedzi bezpośrednio w pasku wyszukiwania

Czy kojarzycie pole na górze aplikacji Chrome, które łączy w sobie pasek wyszukiwania i pasek adresu URL? To jest Omnibox i jest on zaprojektowany w taki sposób, by móc wyświetlać wyniki wyszukiwania tak szybko, jak to możliwe.

Od dziś Omnibox będzie jeszcze wygodniejszy w użyciu. Będzie pokazywał odpowiedzi bezpośrednio na pasku adresu bez konieczności otwierania nowej karty — niezależnie, czy szukacie informacji o osobach publicznych, wydarzeniach sportowych, lokalnej prognozie pogody czy tłumaczeniu obcego słówka.

Chrome mobile iOS

Co więcej, jeśli zorientujecie się, że macie już 20 otwartych kart w kilku oknach: wyszukajcie w Omniboxie witrynę, a Chrome powie Wam, czy jest ona w tej chwili otwarta, i pozwoli przejść bezpośrednio do niej za pomocą przycisku „Przejdź do karty”. Już wkrótce będziecie mogli również wyszukiwać z poziomu Omniboxa pliki, które przechowujecie na Dysku Google.

Personalizacja

Każdy używa przeglądarki Chrome po swojemu, więc ułatwiono jej personalizację. Teraz możecie tworzyć skróty do swoich ulubionych witryn i zarządzać nimi bezpośrednio z nowej karty — wystarczy, że ją otworzycie i wybierzecie „Dodaj skrót”. A jeśli szukacie wymówki, żeby móc jeszcze częściej oglądać zdjęcia swojego psa, teraz możecie spersonalizować tło — na przykład wykorzystując do tego właśnie zdjęcie Waszego pupila.

Co kryje się pod maską nowego Chrome’a?

Oprócz zmian widocznych dla użytkowników, ulepszono przeglądarkę także „pod maską”. Na przestrzeni lat wprowadzono między innymi blokowanie złośliwych lub irytujących reklam, pomoc we wprowadzeniu standardu HTTPS, by zapewnić bezpieczeństwo online, a także izolację witryny, która zapewnia lepszą ochronę przed wieloma typami ataków (w tym Spectre) oraz wyszukiwanie w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Google Chrome 59

Teraz dodano zestaw nowych eksperymentów, które mają poprawić czas uruchomienia, zredukować opóźnienia przeglądarki, a także wykorzystanie pamięci i ogólną obsługę.

W ciągu najbliższych tygodni Google wprowadzi nowości dotyczące uwielbianego dinozaura w mini-grze ukrytej w Chrome’ie, menedżerze haseł i myśleniem, które stoi za wprowadzonymi dziś zmianami.

źródło: Google Blog Polska via TechCrunch