Finalna wersja iOS 12 dostępna do pobrania!

Apple udostępniło dla wszystkich finalną wersję mobilnego systemu operacyjnego iOS 12 – już możesz zainstalować to ważne uaktualnienie.

System iOS 12 final OTA - ikona

Zgodnie z deklaracją, która podała podczas jesiennej konferencji Apple Special Event 2018, firma z Cupertino udostępniła dziś dla wszystkich użytkowników kompatybilnych urządzeń aktualizację mobilnego systemu operacyjnego iOS 12.

System może zostać zainstalowany na wszystkich urządzeniach, które działały pod systemem iOS 11 (czyli dokładnie ten sam zestaw iPhone’ów i iPadów, co w zeszłym roku). Pełną listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz na dole tego wpisu.

System iOS 12 został po raz pierwszy zaprezentowany w czerwcu podczas konferencji WWDC 2018 dla programistów i od tego czasu osoby biorące udział w publicznych testach beta mogli testować nowe funkcje i udoskonaloną wydajność systemu na starszych urządzeniach. Na tej aktualizacji powinni skorzystać głównie właściciele starszych urządzeń, którzy z pewnością odczują różnicę w porównaniu z systemem iOS 11.

Ostatnią wersją systemu mobilnego Apple’a był iOS 11.4.1 wydany na początku lipca tego roku. Jak zwykle warto chwilę odczekać – do około 1 godziny, zanim pobierzesz i zainstalujesz uaktualnienie. W przypadku niespodziewanego błedu z pewnością pojawią pierwsze komentarze w sieci. Jednak po tylu tygodniach testów nie powinno się nic takiego zdarzyć.

Zapoznaj się z poniższymi artykułami zanim zainstalujesz aktualizację systemu iOS 12:

Jak zainstalować uaktualnienie systemu iOS 12?

Przed uaktualnieniem utwórz kopię zapasową swojego urządzenia w usłudze iCloud lub programie iTunes (na komputerze). Dowiesz się o tym we wpisie podlinkowanym powyżej.

iOS 12 OTA update

Uaktualnianie urządzenia przez Wi-Fi:

  1. Podłącz urządzenie do sieci Wi-Fi i zasilania.
  2. Stuknij kolejno opcje Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienia.
  3. Stuknij opcję Pobierz i zainstaluj. Jeśli w komunikacie jest prośba o tymczasowe usunięcie aplikacji, ponieważ system iOS potrzebuje więcej miejsca na uaktualnienie, stuknij opcję Kontynuuj lub Anuluj. Po przeprowadzeniu uaktualnienia system iOS zainstaluje usunięte aplikacje z powrotem. 
  4. Stuknij Zainstaluj. Możesz też wybrać opcję Później i wybrać ustawienie Zainstaluj dziś w nocy lub Przypomnij mi później. Jeśli wybierzesz Zainstaluj dziś w nocy, to przed snem nie zapomnij podłączyć urządzenia do zasilania. Uaktualnienie zostanie wtedy przeprowadzone automatycznie.

System iOS 12 umożliwia automatyczne uaktualnienie urządzenia. Aby włączyć funkcję automatycznego uaktualniania, wybierz kolejno opcje Ustawienia→ Ogólne→ Uaktualnienia oprogramowania → Uaktualnienia automatyczne. Uaktualnienie do najnowszej wersji systemu iOS zostanie przeprowadzone automatycznie. Niektóre uaktualnienia mogą wymagać ręcznej instalacji.

Uaktualnianie za pomocą programu iTunes

Jeśli nie możesz uaktualnić urządzenia bezprzewodowo, możesz je uaktualnić ręcznie przy użyciu programu iTunes na zaufanym komputerze. Jeśli komputer korzysta z hotspotu osobistego na uaktualnianym urządzeniu z systemem iOS, przed uaktualnieniem podłącz komputer do innej sieci Wi-Fi lub Ethernet.

  1. Zainstaluj na komputerze najnowszą wersję programu iTunes.
  2. Podłącz urządzenie do komputera.
  3. Otwórz program iTunes i wybierz swoje urządzenie.
  4. Kliknij pozycję Podsumowanie, a następnie kliknij przycisk Sprawdź uaktualnienia.
  5. Kliknij przycisk Pobierz i uaktualnij i postępuj według instrukcji w komunikatach.
Aktualizacja systemu iOS przez program iTunes
Aktualizacja systemu iOS przez program iTunes

Lista urządzeń, na których zainstalujesz iOS 12

Oto pełna lista urządzeń mobilnych firmy Apple, na których zainstalujesz najnowszą wersję systemu iOS 12.

Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 12
Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 12
iPhoneiPadiPod
Phone XSiPad Pro 12,9 cala 2. generacjiiPod touch 6. generacji
iPhone XS MaxiPad Pro 12,9 cala 1. generacji
iPhone XRiPad Pro 10,5 cala
iPhone XiPad Pro 9,7 cala
iPhone 8iPad 6. generacji
iPhone 8 PlusiPad 5. generacji
iPhone 7iPad Air 2
iPhone 7 PlusiPad Air
iPhone 6siPad mini 4
iPhone 6s PlusiPad mini 3
iPhone 6iPad mini 2
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s

źródło: Apple