Co należy zrobić przed aktualizacją systemu iOS 12?

Zanim zainstalujesz najnowszy mobilny system operacyjny iOS 12, dowiedz się co warto wcześniej zrobić, aby przygotować iPhone’a lub iPada.

Poradnik: co należy zrobić przed aktualizacją/instalacją systemu iOS 12?
Poradnik: co należy zrobić przed aktualizacją/instalacją systemu iOS 12?

Najnowsze uaktualnienie mobilnego systemu operacyjnego iOS 12 firmy Apple zostanie udostępnione wszystkim użytkownikom już w poniedziałek 17 września o godzinie 19.00 czasu polskiego. Aby mieć pewność, że Twój iPhone lub iPad jest gotowy na instalację aktualizacji oprogramowania systemowego, sprawdź poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się co warto wcześniej sprawdzić i przygotować.

W czwartek Apple udostępniło wersję systemu iOS 12 Golden Master dla deweloperów i osób, które zapisały się do Apple Public Beta Program, dzięki czemu poznaliśmy już pełną listę nowych funkcji oraz udoskonaleń. Już za parę godzin aktualizacja do systemu iOS 12 zostanie użytkownikom iPhone’a, iPada i iPoda touch.

Tegoroczne uaktualnienie skupia się głównie na znacznej poprawie wydajności i niezawodności działania – niektórzy mówią nawet, że starsze urządzenia, które są zgodne z tą wersją, dostaną swoje drugie życie. Oprócz tego, system otrzymał także sporo nowych funkcji, które oferują wszystko od zwiększonej wydajności, zgrupowanych powiadomień, a skończywszy na wiadomościach i rozrywce z nowymi Memoji.

Zapoznaj się z poniższymi punktami,, aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie jest odpowiednio przygotowane na instalację corocznej, dużej aktualizacji systemu.

Na jakich urządzeniach zainstalujemy system iOS 12?

Po pierwsze upewnij się, że Twoje urządzenie jest zgodne z iOS-em 12. Jeśli obecnie korzystasz z systemu iOS 11, to aktualizacja pojawi się automatycznie w aplikacji Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienia. Wszystkie urządzenia, które otrzymały aktualizację do systemu iOS 11, będą działały także pod systemem iOS 12.

Oto pełna lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 12:

Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 12
Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 12
iPhoneiPadiPod
Phone XSiPad Pro 12,9 cala 2. generacjiiPod touch 6. generacji
iPhone XS MaxiPad Pro 12,9 cala 1. generacji
iPhone XRiPad Pro 10,5 cala
iPhone XiPad Pro 9,7 cala
iPhone 8iPad 6. generacji
iPhone 8 PlusiPad 5. generacji
iPhone 7iPad Air 2
iPhone 7 PlusiPad Air
iPhone 6siPad mini 4
iPhone 6s PlusiPad mini 3
iPhone 6iPad mini 2
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s

Oznacza to, że uaktualnienie zainstalujesz na wszystkich iPhone’ach od iPhone’a 5s i nowszych, iPada mini 2/iPada Air i nowszych oraz na iPodzie touch 6. generacji.

Zrób jesienne porządki na urządzeniu

Przed wykonaniem kopii zapasowej urządzenia warto wyczyścić iPhone’a lub iPada, zwłaszcza w przypadku takich treści, jak zdjęcia, filmy i wiadomości, które mogą zajmować sporo miejsca w pamięci urządzenia.  Zadziwiające, jak szybko dane mogą gromadzić się przez ponad rok.

Aby bezproblemowo zainstalować i korzystać z systemu iOS 12, poświęć trochę czasu przed aktualizacją, aby usunąć niepotrzebne dane i aplikacje mobilne.

Utwórz nowe kopie zapasowe iPhone’a i iPada

Nieważne, czy chcesz skonfigurować iPhone’a lub iPada jako nowe urządzenie dla systemu iOS 12, czy też przenieść wszystkie istniejące dane z systemu iOS 11, wcześniej najlepiej utworzyć nową kopię zapasową.

Jeśli używasz chmury iCloud do bezprzewodowego tworzenia kopii zapasowych urządzenia iOS, możesz sprawdzić ostatnią kopię zapasową lub wykonać nową, wybierając Ustawienia → [nazwa użytkownika] → iCloud → Backup w iCloud.

Utwórz backup w iCloud (iPhone screen)
Utwórz backup w iCloud (iPhone screen)

Jeśli chcesz wykonać kopię zapasową na komputerze Mac lub PC, podłącz iPhone’a lub iPada, kliknij symbol iPhone/iPad w oknie iTunes w pobliżu lewego górnego rogu. Może być konieczne zezwolenie urządzeniu na zaufanie komputera, a następnie kliknij opcję Utwórz backup teraz.

Tworzenie kopii zapasowej iPhone'a na komputerze w programie iTunes 12
Tworzenie kopii zapasowej iPhone’a na komputerze w programie iTunes 12

Inne opcje tworzenia kopii zapasowych obejmują zewnętrzne napędy Lightning, takie jak SanDisk’s iXpand Flash Drive, które podłącza się bezpośrednio do iPhone’a lub iPada, a także dowolnego komputera. Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją, jak wykonać kopię zapasową urządzenia z systemem iOS.

Pamiętaj, że musisz znać swoje hasło do iPhone’a lub iPada, a także hasło do Apple ID, aby zainstalować iOS-a 12. Jeśli chcesz zresetować hasło do Apple ID, zadbaj o to przed rozpoczęciem procesu aktualizacji. Pamiętaj także, aby przed instalacją naładować urządzenie powyżej 50%.

Instalację systemu jak i powyższe czynności przygotowawcze należy wykonywać po podłączeniu urządzenia do sieci Wi-Fi, ponieważ będziesz wysyłać i pobierać spore ilości danych.

źródła: Apple, 9TO5Mac