iOS 11.4.1 to przede wszystkim ograniczenie dostępu przez USB

Aktualizacja systemu iOS 11.4.1 dodaje tryb bezpieczeństwa USB, dzięki któremu organy ścigania i hackerzy mogą mieć problem ze złamaniem dostępu do iPhone’a za pomocą urządzeń USB.

Opcja „Akcesoria USB” (iPad iOS 11.4.1)
Opcja „Akcesoria USB” (iPad iOS 11.4.1)

Firma Apple wypuściła dzisiaj aktualizację systemu iOS 11.4.1 z ulepszoną funkcją Find My AirPod i pewnymi poprawkami błędów i stabilności. Wygląda na to, że dodano także jeszcze jedną ważną funkcję, której nie wymieniono na liście zmian.

Chodzi o ustawienie dotyczące dostępu urządzeniom USB przy zablokowanym ekranie. Tryb ograniczonego dostępu został stworzony w celu ochrony iPhone’ów przed urządzeniami USB używanymi przez organy ścigania w celu złamania kodu dostępu i obejścia szyfrowania.

Nowa funkcja wyłącza dostęp przez USB po zablokowaniu telefonu na godzinę, zamiast na tydzień, tak jak to działało do tej pory. Aby zobaczyć nowy tryb przełączania Akcesoriów USB, przejdź do aplikacji UstawieniaTouch ID i kod (lub Face ID, jeśli masz iPhone’a X). Pojawił się tam nowy przycisk przełączający do Akcesoriów USB. Dostęp jest już domyślnie wyłączony, więc włączenie go za pomocą dotknięcia pozwoli na dostęp do akcesoriów USB – ale chyba lepiej zostawić tę opcję wyłączoną, jeśli chcesz mieć poczucie większego bezpieczeństwa.

Jak działa nowa funkcja „Akcesoria USB”?

Począwszy od systemu iOS 11.4.1, jeśli korzystasz z akcesoriów USB na iPhone’ie, iPadzie lub iPodzie touch, lub jeśli podłączysz urządzenie do komputera Mac lub PC, może być konieczne odblokowanie urządzenia, aby rozpoznał i użył dane akcesorium. Akcesorium USB pozostanie podłączone, nawet jeśli urządzenie zostanie później zablokowane.

Jeśli nie odblokujesz chronionego hasłem urządzenia z systemem iOS lub nie odblokujesz go i nie podłączysz do akcesorium USB w ciągu ostatniej godziny, urządzenie iOS nie będzie komunikować się z akcesorium lub komputerem, a w niektórych przypadkach może się także nie ładować. Możesz również zobaczyć alert z prośbą o odblokowanie urządzenia w celu użycia akcesoriów.

Opcja „Akcesoria USB” (iPhone X iOS 11.4.1)
Opcja „Akcesoria USB” (iPhone X iOS 11.4.1)

Jeśli akcesorium USB nie zostanie rozpoznane po odblokowaniu urządzenia, należy odłączyć urządzenie od akcesorium, odblokuj urządzenie, a następnie podłącz ponownie akcesorium.

Oczywiście iPhone, iPad lub iPod touch będzie ładował się jak zwykle, gdy jest podłączony do oryginalnego zasilacza USB.

Jak zezwolić na dostęp do akcesoriów USB pod iOS 11.4.1 i nowszym?

Możesz zezwolić urządzeniu z systemem iOS na nieograniczony dostęp do akcesoriów USB, na przykład, jeśli używasz urządzenia USB do wpisywania hasła na zablokowanym telefonie iPhone. Wiele urządzeń pomocniczych automatycznie włącza to ustawienie, aby umożliwić podłączanie urządzeń USB przy pierwszym podłączeniu.

Jeśli nie łączysz się regularnie z akcesoriami USB, może być konieczne ręczne włączenie tego ustawienia.

źródło: Apple Support – Using USB accessories with iOS 11.4.1 and later