Analiza jakości produkcji stacji i serwisów streamingowych (2018)

Sprawdź, które stacje i serwisy VOD tworzą najlepszej jakości oryginalne seriale i filmy telewizyjne – oto ocena produkcji HBO, Netflixa, Hulu, Amazona i kilku innych stacji.

Cindy Holland, wiceprezes Netflixa ds. Original Series powiedziała, że „jakość i ilość nie wykluczają się wzajemnie”. Jednak jeśli chodzi o produkcję najlepszych oryginalnych filmów i seriali, Netflix traci w rankingu, a Hulu ma szansę na szczyt, pomimo tego, że ten pierwszy wydał w tym roku ponad pięć razy więcej na własne treści. Dlaczego? Dyrektor generalny Hulu mówi, że tutaj jednak chodzi o jakość, a nie o ilość. I może mieć rację.

Netflix planuje wydać w 2018 roku w sumie 13 mld dolarów na produkcje – zarówno na seriale i filmy oryginalne jak i te odkupione od innych producentów. Według Forbesa to więcej niż jakikolwiek hollywoodzkie studio wyda na filmy w tym roku. Dzięki tym pieniądzom gigant streamingowy wyprodukuje lub zakupi 700 nowych licencjonowanych na wyłączność seriali, filmów i programów.

Z drugiej strony, Hulu wydaje tylko 2,5 mld dolarów rocznie i robi do 25 produkcji. Innymi słowy, strategia Hulu zakłada, że ​​jakość jest ważniejsza niż ilość. (Słyszysz to, HBO? Jeśli chcesz zachować swoje miejsce jako stacja z najlepszymi własnymi serialami, przestań myślec o tym, jak zostać Netflixem!).

Przeczytaj także: Netflix ma już 130 mln subskrybentów (2Q 2018)

Netflix z kolei wierzy, że musi osiągać szczyty zarówno jakościowe i ilościowe, dzięki swojej ofercie. Niestety wydaje się to być pobożnym życzeniem ze strony Netflixa.

Korzystając z konkretnej metodologii (wyjaśnionej poniżej), serwis Streaming Observer przeanalizował jakość oryginalnych produkcji z najlepszych usług streamingowych i płatnych sieci telewizyjnych, w tym z takich stacji jak: Netflix, Hulu, Amazon, HBO, Showtime, Starz, FX i USA Network. Rezultaty mówią same za siebie: Netflix znajduje się na samym końcu rankingu, jeśli chodzi o samą jakość oryginalnych serialów i filmów –  najwyraźniej to skutek skupienia się na jak największej liczbie wydawanych seriali.

Metodologia: Jak oceniono średnią jakość produkcji serwisów i stacji?

Wiadomo, że ocena jakości jest z natury subiektywna. Jeden serial może komuś bardzo przypaść do gustu, a innej osobie może bardzo się nie spodobać.

Istnieją jednak serwisy rozrywkowe, które zarówno pod kątem próby jak i merytoryki dobrze zbierają opinie od grupy uznanych krytyków i przypisują oceny do swoich recenzji, aby uzyskać ogólną ocenę programów, seriali i filmów. Aby ustalić, kto tworzy najlepsze oryginalne produkcje, przeanalizowano dane od lojalnych krytyków takich serwisów jak: Metacritic i Rotten Tomatoes. Ten pierwszy jest znacznie bardzie surowy w swoich ocenach, natomiast Rotten Tomatoes bardziej przychylny, niemniej jednak uśrednione oceny w skali od 1 do 100, daje nam obraz jakości produkcji.

Sprawdź także: Ranking serwisów VoD w Polsce (maj 2017)

Wyniki jakości produkcji serwisów streamingowych (wrzesień 2018)

Jeszcze kilka lat temu Hulu nie miało prawie żadnych ocen, w tym roku to się zmieniło, zwłaszcza, że serwis streamingowy zyskał na popularności dzięki swojemu hitowi „Opowieści podręcznej” (oryg. The Handmaid’s Tale).

Lista obejmuje tytuły wyprodukowane przez każdy kanał lub dostawcę, począwszy od lat 90. – choć wiele z tych produkcji nie miało dostępnych ocen.

Średnia ocena jakości produkcji oryginalnych (popularne serwisy VOD i stacje TV, dane za 9/2018)
Średnia ocena jakości produkcji oryginalnych (popularne serwisy VOD i stacje TV, dane za 9/2018)

Oto lista dostawców najlepszych pod względem jakości oryginalnych produkcji (maksymalna ocena 100):

W poniższej tabeli podano miejsce dostawcy, uśrednioną ocenę krytyków od 1 do 100 w 2018 roku (oraz dla porównania z 2016 r.), oraz zmianę punktową średniej oceny w ciągu ostatnich 2 lat.

miejscedostawca20182016zmiana
1.HBO7582-7 ↓
2.Hulu74n/d*n/d
3.AMC7474
4.Amazon7272
5.Starz7272 (71,6)
6.FX7274-2 ↓
7.Netflix7074 (73,6)-4 ↓
8.Showtime6875-7 ↓
9.USA6665+1 ↑

* tylko mniej niż połowa oryginalnych produkcji Hulu miała oceny na Metacritic lub Rotten Tomatoes, więc nie zostały uwzględnione w zestawieniu za 2016 rok

źródła: Streaming Observer – Analysis: Netflix Trails Hulu, Amazon, And Several Cable Networks In Quality Of Original Shows via Metacritic, Rotten Tomatoes