Apple blokuje w Rosji tarczę „Pride” Apple Watcha

W przypadku firmy, która zwykle wspiera LGBTQ, jest to smutne, że w obecnych czasach musi blokować funkcje produktów ze względów politycznych i obyczajowych.

Tarcza Apple Watcha (Pride)
Tarcza Apple Watcha (Pride)

Rosja nadal silnie dyskryminuje społeczność LGBT, a Apple po cichu zastosowało się do lokalnych warunków politycznych i zablokowało tęczową tarczę „Pride” dla wszystkich zegarków Apple podłączonych do iPhone’a z lokalizacją w Rosji.

Od pewnego czasu ludzie zastanawiają się, dlaczego nie mogli uzyskać dostępu do tęczowej tarczy Pride zegarka w Rosji, a teraz programista iOS Guilherme Rambo ujawnił, dlaczego: „Tarcza Pride zegarka Apple Watch jest tak zakodowana, aby nie wyświetlać się, jeśli sparowany telefon iPhone używa rosyjskiej lokalizacji”.

Apple ogłosiło specjalną tarczę zegarka i zestaw pasków z serii „pride” podczas Worldwide Developer Conference (WWDC 2018) kilka miesięcy temu, w ramach większej kampanii wsparcia środowisk LGBTQ. „Nieustające zaangażowanie firmy na rzecz równości i różnorodności” okazuje się nie być wystarczające, aby konkurowało ze sprzedażą Apple Watcha w Rosji, co jest rozczarowujące, choć nie zaskakuje.

Takie działanie jest prawdopodobnie odpowiedzią firmy na rosyjską ustawę o homoseksualnej propagandzie z 2013 r. – ustawy, w której wszystkie parady LGBTQ, występy, happeningi, przemówienia i ogólne wsparcie są całkowicie zabronione w kraju w imię ochrony młodych pokoleń przed „propagandą dotyczącą stosunków seksualnych”. Ta szczególna ustawa narusza prawa człowieka dotyczące wolności słowa i wypowiedzi, a Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że zachęca także do dyskryminacji, uprzedzeń i homofobii. Jednak niewiele zrobiono w tym temacie na arenie międzynarodowej.

Tarcza Pride Apple Watcha (animacja)

Dopóki ktoś ma ustawioną Rosję jako kraj lokalizacji iPhone’a, ta funkcja po prostu jest niedostępna. Można to oczywiście obejść, choć istnieje ryzyko do naruszenia rosyjskiego prawa, więc można też również argumentować takie podejście Apple’a, jako ochronę klientów przed więzieniem lub grzywną…

źródło: TechSpot