Android 9 Pie został dziś oficjalnie wydany!

Google oficjalnie wypuściło kolejna wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego Android 9 Pie, ale jak zwykle na razie tylko dla urządzeń Pixel.

Android 9 Pie

Google oficjalnie wydało dziś swoją kolejną ważną wersję Androida pod nazwą Android 9 Pie. Aktualizacja jest już gotowa w stabilnej wersji mobilnego systemu operacyjnego i będzie dostępna do pobrania już dziś na urządzeniach Pixel. Urządzenia od producentów OEM, którzy uczestniczyli w programie testów beta Google’a, zostaną zaktualizowane przed końcem jesieni tego roku.

Android Pie to dziewiąta główna wersja systemu Android i następca ubiegłorocznego Androida 8 Oreo. Aktualizacja wprowadza kilka nowych funkcji, skupionych przede wszystkim na uczeniu maszynowym, aby smartfon z robocikiem był inteligentniejszy.

Jedną z nowości jest Adaptive Battery, która wykrywa rzadko używane aplikacje i odcina im zasoby, aby bateria działała dłużej. Podobnie działa regulacja jasności, która automatycznie dostosuje jasność wyświetlacza do bieżącego oświetlenia otoczenia i tego, co robisz na urządzeniu.

Zobacz także: Android P dostępny w wersji beta dla programistów!

Inteligentne zarządzanie baterią w Androidzie 9 Pie
Inteligentne zarządzanie baterią w Androidzie 9 Pie

Innym zastosowaniem uczenia maszynowego jest szybsze wykonywanie często wykonywanych zadań. Innym przykładem są Akcje aplikacji, które dodają szybkie akcje w menu uruchamiania aplikacji w określonych porach dnia w oparciu o Twoje działania. Możesz zobaczyć przycisk, aby szybko ustawić nawigację w miejscu pracy rano lub rozpocząć odtwarzanie ulubionej playlisty zaraz po podłączeniu słuchawek. Inteligentne akcje dostosują się w miarę korzystania z telefonu.

Android Pie wprowadza również nową nawigację systemową. Trzy przyciski na dole są teraz zastąpione dwoma, a tryb przeglądania jest wywoływany po prostu przesuwając od dołu w dowolnej aplikacji. Możesz wchodzić w interakcje z zawartością okien bez przełączania się na nie, w tym kopiować z nich tekstu i wklejania do innych, przy użyciu zaktualizowanej funkcji inteligentnego zaznaczania tekstu.

App Actions w Androidzie 9 Pie
App Actions w Androidzie 9 Pie

Powiadomienia również zostały zaktualizowane, dzięki nowym kołowym ikonom i rozszerzonym podglądom wiadomości z opcją inteligentnej odpowiedzi.

Jeszcze w ciągu tego roku urządzenia z nowym Androidem 9 Pie zyskają także funkcje Digital Wellbeing, w tym nowy panel kontrolny, który śledzi korzystanie aplikacji i pozwala ustawić czas korzystania z aplikacji, aby zapobiec uzależnieniu się od smartfona. Pojawi się także funkcja Wind Down, która włącza tryb nocny i „nie przeszkadzać”, zmieniając skalę szarości wyświetlacza.

Digital Wellbeing
Digital Wellbeing

W tej aktualizacji jest także cała masa innych funkcji, w tym kilka ulepszeń bezpieczeństwa, ale będziemy musieli przyjrzeć się im szczegółowo w późniejszym terminie. Na razie, jeśli masz urządzenie Pixel (lub nawet telefon Essential), możesz spróbować zainstalować aktualizację w trybie OTA w Ustawieniach Androida.

Które smartfony otrzymają aktualizację do Androida 9 Pie?

Oto lista modeli smartfonów, które będą działały (lub powinny) z najnowszą wersją mobilnego systemu operacyjnego Android 9 Pie:

 • Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL,
 • Sony Xperia XZ2,
 • Xiaomi Mi Mix 2S,
 • Nokia 7 Plus,
 • Oppo R15 Pro,
 • Vivo X21,
 • OnePlus 6,
 • Essential PH‑1,
 • Samsung Galaxy S9 i S9+, Galaxy Note 9, Galaxy S8 i S8+, Galaxy S8 Active, Galaxy Note 8,
 • LG G7 ThinQ, LG V30 (V30S), LG V20, LG G6,
 • Huawei P10, Huawei Mate 10, Honor 9, Honor View 10, Honor 7X, Huawei Mate 9,
 • wszystkie modele Moto z 2017 oraz nowsze,
 • OnePlus 5 i 5T
 • HTC U11 i UBolt,
 • BlackBerry KEYone, KEY2,
 • Nokia 7 i Nokia 8 Sirocco.

Wiecej informacji o nowym systemie Android 9 Pie znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: android.com/9.

źródło: Google The Keyword – Powered by AI for a smarter, simpler experience that adapts to you