Pierwsza wersja beta systemu Androida P zapewnia pełne wsparcie dla wyświetlaczy z wycięciem, a odważni testerzy mogą zainstalować wczesną wersję na telefonach Pixel.
Jest marzec, a to oznacza, że nadszedł czas, aby Google wypuściło pierwszą wersję poglądową systemu Android P. Obecnie mogą go pobrać programiści, którzy posiadają telefony Pixel lub Pixel 2 (także w wersji XL).
Ze względu na to, że jest to wersja poglądowa dla programistów, nie znamy zbyt wielu funkcji, z których beda mogli skorzystać użytkownicy. Istnieje natomiast wiele szczegółów na temat tego, jakie nowe technologie twórcy będą mogli wykorzystać w swoich aplikacjach, gdy nowa wersja Androida pojawi się w tym roku.
W tej chwili najbardziej interesującą funkcją dla użytkowników są ulepszone powiadomienia o nowych wiadomościach – w ubiegłym roku Google zmieniło powiadomienia na lepsze, a Android P wprowadzi więcej rozmów do obszaru powiadomień.
Jak widać na niektórych zrzutach ekranu, aplikacje do obsługi wiadomości mobilnych mogą wyświetlać wiele linii z konwersacją w obszarze powiadomień, dzięki temu odpowiedzi będą szybsze.
![Obszar powiadomień w systemie Android P](https://i0.wp.com/mobirank.pl/wp-content/uploads/2018/03/android-p-powiadomienia.jpg?resize=1000%2C684&ssl=1)
Oto niektóre najważniejsze nowości w Androidzie P
- Biorąc pod uwagę, że „wycięcie” w smartfonach szybko nie zniknie, Google dodało w Androidzie P wsparcie dla obsługi wyłączników urządzeń z takimi wyświetlaczami – ułatwi to programistom zarządzanie ekranem z wycięciem.
- System operacyjny będzie także obsługiwał wideo HDR VP9, dzięki czemu filmy HDR na YouTube’ie i Filmach Google będą działać na kompatybilnych urządzeniach. Opcja kodowania obrazu HEIF będzie również obsługiwana w nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google’a.
- Google dodało nowy interfejs API do obsługi wielu kamer – umożliwi to programistom uzyskiwanie dostępu do „wielu strumieni” z dwóch (lub więcej) obiektywów. Jak dokładnie to będzie używane, zależy od programistów, ale Google twierdzi, że aplikacje będą mogły pobierać dane obrazu jednocześnie.
- Rozwiązano również problemy ze śledzeniem lokalizacji, które występują, gdy telefon i jego użytkownik są w domu, obsługując protokół Wi-Fi RTT.
![Obsługa lokalizacji pod systemem Android P](https://i0.wp.com/mobirank.pl/wp-content/uploads/2018/03/android-p-beta-lokalizacja.jpg?resize=355%2C738&ssl=1)
- Ulepszono wreszcie narzędzia do oszczędzania energii, takich jak Doze (który pojawił się w Androidzie Oreo), App Standby i Ograniczenia tła.
- Android P pomoże również programistom i użytkownikom w uruchamianiu bardziej aktualnych aplikacji – wyświetli okno dialogowe podczas próby zainstalowania aplikacji przeznaczonych na wcześniejsze wersje niż Android 4.2.
Wsparcie dla ekranów z wycięciem
Jeśli jesteś programistą gotowym na nowego Android P w bardzo wczesnej fazie rozwojowej, firma Google udostępniło pliki, które można zainstalować tylko po bezpośrednim pobraniu obrazów z oficjalnej strony dla programistów.
Naturalnie Google wyraźnie ostrzega, że Android P nie jest przeznaczony do codziennego użytku ani do użytku domowego, więc nie instalujcie go na swoich telefonach, które używacie na co dzień.
![Android P (logo)](https://i0.wp.com/mobirank.pl/wp-content/uploads/2018/03/google-android-p-logo.png?resize=800%2C533&ssl=1)
Za zaledwie dwa miesiące odbędzie się konferencja Google I/O 2018 i wtedy na pewno będziemy wiedzieć znacznie więcej o tym czego można będzie oczekiwać po najnowszej wersji systemu Android P.
A tak wygląda oficjalny harmonogram wydawania kolejnych wersji systemu Android, w tym finalnej wersji w 3. kwartale 2018 roku:
![Harmonogram wydań kolejnych wersji beta systemu Android P](https://i0.wp.com/mobirank.pl/wp-content/uploads/2018/03/android-p-timeline-schedule.png?resize=1110%2C210&ssl=1)
źródło: Google via Engadget