Android P dostępny w wersji beta dla programistów!

Pierwsza wersja beta systemu Androida P zapewnia pełne wsparcie dla wyświetlaczy z wycięciem, a odważni testerzy mogą zainstalować wczesną wersję na telefonach Pixel.

Android P Beta Preview (for developers)

Jest marzec, a to oznacza, że ​​nadszedł czas, aby Google wypuściło pierwszą wersję poglądową systemu Android P.  Obecnie mogą go pobrać programiści, którzy posiadają telefony Pixel lub Pixel 2 (także w wersji XL).

Ze względu na to, że jest to wersja poglądowa dla programistów, nie znamy zbyt wielu funkcji, z których beda mogli skorzystać użytkownicy. Istnieje natomiast wiele szczegółów na temat tego, jakie nowe technologie twórcy będą mogli wykorzystać w swoich aplikacjach, gdy nowa wersja Androida pojawi się w tym roku.

W tej chwili najbardziej interesującą funkcją dla użytkowników są ulepszone powiadomienia o nowych wiadomościach – w ubiegłym roku Google zmieniło powiadomienia na lepsze, a Android P wprowadzi więcej rozmów do obszaru powiadomień.

Jak widać na niektórych zrzutach ekranu, aplikacje do obsługi wiadomości mobilnych mogą wyświetlać wiele linii z konwersacją w obszarze powiadomień, dzięki temu odpowiedzi będą szybsze.

Obszar powiadomień w systemie Android P
Obszar powiadomień w systemie Android P

Oto niektóre najważniejsze nowości w Androidzie P

  • Biorąc pod uwagę, że „wycięcie” w smartfonach szybko nie zniknie, Google dodało w Androidzie P wsparcie dla obsługi wyłączników urządzeń z takimi wyświetlaczami – ułatwi to programistom zarządzanie ekranem z wycięciem.
  • System operacyjny będzie także obsługiwał wideo HDR VP9, ​​dzięki czemu filmy HDR na YouTube’ie i Filmach Google będą działać na kompatybilnych urządzeniach. Opcja kodowania obrazu HEIF będzie również obsługiwana w nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google’a.
  • Google dodało nowy interfejs API do obsługi wielu kamer – umożliwi to programistom uzyskiwanie dostępu do „wielu strumieni” z dwóch (lub więcej) obiektywów. Jak dokładnie to będzie używane, zależy od programistów, ale Google twierdzi, że aplikacje będą mogły pobierać dane obrazu jednocześnie.
  • Rozwiązano również problemy ze śledzeniem lokalizacji, które występują, gdy telefon i jego użytkownik są w domu, obsługując protokół Wi-Fi RTT.
Obsługa lokalizacji pod systemem Android P
Obsługa lokalizacji
  • Ulepszono wreszcie narzędzia do oszczędzania energii, takich jak Doze (który pojawił się w Androidzie Oreo), App Standby i Ograniczenia tła.
  • Android P pomoże również programistom i użytkownikom w uruchamianiu bardziej aktualnych aplikacji – wyświetli okno dialogowe podczas próby zainstalowania aplikacji przeznaczonych na wcześniejsze wersje niż Android 4.2. 

    Wsparcie dla ekranów z wycięciem pod systemem Android P
    Wsparcie dla ekranów z wycięciem

Jeśli jesteś programistą gotowym na nowego Android P w bardzo wczesnej fazie rozwojowej, firma Google udostępniło pliki, które można zainstalować tylko po bezpośrednim pobraniu obrazów z oficjalnej strony dla programistów.

Naturalnie Google wyraźnie ostrzega, że Android P nie jest przeznaczony do codziennego użytku ani do użytku domowego, więc nie instalujcie go na swoich telefonach, które używacie na co dzień.

Android P (logo)
Android P (logo)

Za zaledwie dwa miesiące odbędzie się konferencja Google I/O 2018 i wtedy na pewno będziemy wiedzieć znacznie więcej o tym czego można będzie oczekiwać po najnowszej wersji systemu Android P.

A tak wygląda oficjalny harmonogram wydawania kolejnych wersji systemu Android, w tym finalnej wersji w 3. kwartale 2018 roku:

Harmonogram wydań kolejnych wersji beta systemu Android P
Harmonogram wydań kolejnych wersji (źródło Program Overview)

źródło: Google via Engadget