W Windows 10 pojawi się narzędzie do kadrowania zrzutów ekranu…

Po „latach dewelopmentu” Windows 10 będzie posiadał narzędzie do przycinania, które sprawi, że robienie screenshotów będzie dużo łatwiejsze – to jest niesamowiteee…

Screen Sketch – narzędzie do kadrowania zrzutów ekranu pod Windows 10

Uzytkownicy Maców pewnie się uśmiechają pod nosem słysząc, że Microsoft dodało do nadchodzącej aktualizacji Windows Preview Insider Build 17661 narzędzie do przycinania zrzutów ekranu.

Pod systemem operacyjnym od lat można użyć dwóch skrótów klawiszowych, aby łatwo i szybko edytować przechwycony obraz. Wystarczy wybrać Command + Shit + 3, aby zrobić screena całego ekranu, lub Command +Shift + 4 dla zaznaczenia. Po otwarciu zrzutu ekranu można zaznaczać dowolny obszar o kadrować prostym skrótem Command + k. Teraz użytkownicy Windowsa 10 będą mogli robić to samo bez dodatkowych programów czy aplikacji.

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z aplikacji Snipping Tool aby robić zrzuty fragmentu ekranu lub przechwycenia określonych okien aplikacji. Możliwe jest również tworzenie wycinków pełnoekranowych lub wycinków w dowolnym kształcie, które nie są prostokątne. Robienie zrzutu ekranu pod Windowsem to kombinacja klawiszy Win + PrtScr i wklejanie z zasobnika do osobnego programu.

Nowa appka systemowa Screen Sketch to zmodernizowana wersja narzędzia do wycinania. Większość funkcji została pierwotnie wprowadzona jako część Windows Ink Workspace, ale teraz została stworzona jako samodzielna aplikacja, którą można aktualizować za pośrednictwem Microsoft Store.

Screen Sketch będzie można wywołać kombinacją klawiszy Win + Shift + S, który pozwoli przechwycić zrzuty ekranu i automatycznie skopiować je do schowka. Użytkownik otrzyma powiadomienie o wykonaniu zrzutu – podobnie jak na urządzeniach mobilnie.

Przeczytaj także:

Nowy sposób robienia zrzutów ekranu pod Windows 10

Za pomocą klawisza PrtScr będzie można uruchomić Screen Sketch, włączając taką opcję w Ustawieniach. Jeśli będziesz chciał przechwycić pełny ekran nadal istnieje przydatny skrót ekranu Win + PrtSc, który automatycznie zapisuje zrzut ekranu w bibliotece obrazów.

Edycja właściwości plików HEIC pod Windows 10
Edycja właściwości plików HEIC pod Windows 10

Microsoft zapewnia także lepszą obsługę plików graficznych HEIF. Obracanie zdjęć w eksploratorze plików i edycję metadanych na karcie szczegółów w oknach dialogowych Właściwości obrazu. Pliki HEIF używają kodeka HEVC do kompresowania obrazów do prawie połowy rozmiaru dla pliku JPEG o takiej samej jakości.

źródła: Windows Blog – Announcing Windows 10 Insider Preview Build 17661 via TechSpot