Sztuczna inteligencja tworzy bajki o Flinstonach z opisów tekstowych

Zaawansowany system sztucznej inteligencji (AI) Craft potrafi stworzyć animację o Flinstonach na podstawie konkretnych dialogów i opisów tekstowych scen.

Sztuczna inteligencja tworzy sceny z bajki Flinstonowie

Stworzenie dobrej kreskówki zajmuje sporo czasu – wystarczy zapytać zespół tworzący odcinki serialu animowanego pt. Rick and Morty. A co by było, gdyby można było poprosić komputery o wykonanie całych scen i odcinków? To już się dzieje.

Naukowcy stworzyli system CRAFT, który przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) automatycznie tworzy sceny z bajki Flinstonowie w oparciu o opisy tekstowe. Zespół zaprojektował system Craft, aby rozpoznał elementy klasycznej bajki poprzez zasilenie go ponad 25 000 trzysekundowych klipów, z których każdy zawierał opisy tego, kto był na scenie i co się działo. Dzięki temu AI potrzebowała tylko kilku zdań nawiązujących do sceny, aby rozpoznać postaci, tła i rekwizyty.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja napisała i zaśpiewała kolędę…

Nazywanie bieżących wyników Crafta słabymi byłoby niedopowiedzeniem. Podczas, gdy sztuczna inteligencja zwykle poprawia sytuację, czasami też fałszuje wyniki. Flinstonowie to względnie łatwy materiał do obróki. Styl animacji stworzony przez Hannę-Barberę często ograniczał się do lekkiej animacji na statycznym tle. Byłoby znacznie trudniej, gdyby sztuczna inteligencja miał sobie poradzić z bardziej dynamicznym stylem artystycznym.

Mimo wszystko, Craft pokazuje, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystana do tworzenie animacji. Wyrafinowany system z większymi, bardziej złożonymi próbkami materiału wejśiowego mógłby teoretycznie ożywiać elementy kreskówki, takie jak rozmowa w przód i tył lub przechodzenie przez pokój.

AI CRAFT (Flinstones)

To, czy jest to dobre rozwiązanie, zależy od tego, kogo zapytamy. Może to doprowadzić do redukcji etatów i spadku kreatywności, ale może także przyczynić się do tego, że animatorzy będą bardziej skupiać się na unikalnych scenach lub dostarczaniu większej ilości ciekawych treści.

Dla widzów to także dobra wiadomość – oczekiwanie na nowe odcinki kreskówek mógłoby się znacząco skrócić!

źródło: Engadget – AI creates 'Flintstones’ cartoons from text descriptions via TNW – Researchers trained an AI to create Flintstones cartoons, ArXiv.org