Sztuczna inteligencja napisała i zaśpiewała kolędę…

Posłuchaj kolędy, która została stworzona i wykonana przez maszynę, na podstawie analizy obrazu – wesołych robotoświąt!

Sztuczna inteligencja pisze i śpiewa kolende

Naukowcy z University of Toronto opracowali system AI (ang. Artificial Intelligence, pol. sztuczna inteligencja), który tworzy i śpiewa kolędy w oparciu o wizualną analizę przesłanego obrazu.

Sieć neuronowa była trenowana 100 godzinami tematycznej muzyki online przy pomocy CUDA, GPU Tesla K40 i cuDNN. Po przeszkoleniu, program dobrał odpowiednią skalę muzyczną i profil melodii, aby stworzyć prosty utwór 120 BPM (beats-per-minute) z dodatkiem akordów i basów.

Następnym krokiem było nauczenie programu wykonywania tzw. „neuronowego karaoke” na podstawie zbioru zdjęć i ich opisów. Dzięki temu maszyna dowiedziała się z jakimi obrazami łączyć konkretne wzorce wizualne i obiekty. Po takim treningu program mógł sam opracować tekst i potem go zaśpiewać.

Posłuchaj kolędy stworzonej przez sztuczną inteligencję (Neural Story Singing Christmass):

– Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o AI jako zastosowaniu dla robotyki. Teraz powstaje pytanie, co sztuczna inteligencja może zrobić dla nas? – powiedziała Raquel Urtasun, adiunkt uczenia maszynowego i wizji komputerowej z laboratorium informatyki w University of Toronto. – Można wyobrazić sobie kanał AI z piosenkami na Pandorze lub Spotify, który generuje muzykę albo robi zdjęcia ludziom i śpiewa o nich –  dodaje jej koleżanka Sanja Fidler.

źródło: Nividia – Artificial Intelligence Generates Christmas Song From Holiday Image