Nowe funkcje w wersji 5.50 oprogramowania dla PS4

Sprawdź listę nowości uaktualnienia oprogramowania systemowego konsoli PlayStation 4 – Sony dodało nowe i ulepszone funkcje, aby zabawa z PS4™ była jeszcze lepsza.

Aktualizacja oprogramowania konsoli PS4 do wersji 5.50

Najnowsza aktualizacja oprogramowania systemu PS4, wydana 8 marca 2018 r., zawiera nowe ustawienia zarządzania czasem gry dla rodziców, więcej sposobów na organizację biblioteki z grami, nowe sposoby na tworzenie niestandardowych tapet ekranu głównego, a także tryb Supersamplingu przeznaczony dla PS4 Pro.

Zarządzanie czasem gry

W ramach aktualizacji systemu do wersji 5.5 wzbogacono dostępne ustawienia kontroli rodzicielskiej, które były dostępne w poprzednich aktualizacjach, aby obejmowały restrykcje dotyczące gier i filmów z ograniczeniem wiekowym, wydatków z portfela PSN oraz dostępu do funkcji online.

Sprawdź także: Od 8 marca 2019 r. w PlayStation Plus nie będzie tytułów na PS3 i PS Vita

Menedżerowie rodzin oraz osoby wyznaczone na opiekunów mają teraz możliwość kontrolowania, przez jak długi czas dzieci mogą grać każdego dnia, a także wyznaczania konkretnych dni i godzin, kiedy dzieci mogą grać w gry. W ten sposób można zaplanować sesje grania na odpowiednią porę.

PS4 (software 5.50) - zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem

Niestandardowe tapety z dysków USB

Teraz można używać własnych zdjęć jako tapety na ekranie głównym. Znajdź po prostu ulubione zdjęcie, które chcesz użyć, wrzuć je do folderu o nazwie „IMAGES” na dysku USB, a dysk podepnij do PS4. Żeby efekt był jak najlepszy, wybrane zdjęcie powinno mieć rozdzielczość 1920×1080 w przypadku PS4 oraz 3860×2160 w przypadku PS4 Pro.

Więcej sposobów na dobrą organizację

Aktualizacja oprogramowania systemu do wersji 5.50 wprowadza poprawki w bibliotece, nowe funkcje do menu podręcznego, a także usprawnienia w korzystaniu z powiadomień:

 • Nowe karty i filtry – wyniki wyszukiwania w bibliotece możesz sortować wg gier, aplikacji i innych kryteriów. Wszystkie gry możesz posortować wg tego, czy są zainstalowane na dysku twardym czy nie.
 • Biblioteka PlayStation Plus – możesz wyświetlić wszystkie gry PS Plus zainstalowane na Twoim PS4 albo dodane do biblioteki, by pobrać je i zagrać później.
 • Ukrywanie starych materiałów – możesz uporządkować kartę „Kupione” w bibliotece, ukrywając starsze materiały, takie jak próbne wersje beta czy wersja demo gier.
 • Zarządzanie powiadomieniami – wprowadź porządek w powiadomieniach, wybierając jeden lub wiele alertów jednocześnie i usuwając je trwale ze swojego PS4 – pozwoli Ci to być na bieżąco z pobranymi grami, zaproszeniami do gier i wszystkim tym, co dzieje się na Twojej liście powiadomień.
 • Poprawki w menu podręcznym:
  • niestandardowe listy znajomych: możesz wyświetlić listy niestandardowe z menu podręcznego, by sprawdzić, kto jest online, i wysłać takiej osobie zaproszenie na imprezę albo wiadomość bez konieczności wyłączania gry.
  • rozbudowane sterowanie odtwarzaniem muzyki: możesz odtwarzać muzykę jeszcze wygodniej, niezależnie od tego, czy słuchasz jej ze Spotify, czy z odtwarzacza multimedialnego w PS4.

Wyjątkowa ostrość obrazu na supermocnym PS4

Poznaj gry obsługujące PS4 Pro w jeszcze lepszej jakości, gdy grasz na telewizorze nieobsługującym rozdzielczości 4K. Nowy tryb Supersampling stworzony dla PS4 Pro sprawdza najwyższą dostępną rozdzielczość danej gry i wykorzystuje ją w niektórych grach, by generować bardziej płynne krawędzie, ostrzejsze linie i dokładniejsze szczegóły na ekranach telewizorów nieobsługujących rozdzielczości 4K.

PS4 PRO (software 5.50) - jakość obrazu
PS4 PRO (software 5.50) – jakość obrazu

Konta rodzinne

 • Więcej kontroli dla rodziców i opiekunów – skonfiguruj konto menedżera rodziny, by zyskać nadzór nad wszystkim, w co może grać Twoja rodzina, co może oglądać i robić online. Pozwalają na to ulepszone ustawienia kont rodzinnych.
 • Portal internetowy kont rodzinnych – wraz z premierą kont rodzinnych zyskujesz teraz możliwość zalogowania się do specjalnego portalu internetowego i zarządzania uprawnieniami członków swojej rodziny do systemu PS4 za pomocą komputera, smartfonu albo menu ustawień PS4.

Przechowywanie danych na zewnętrznym dysku twardym

Teraz możesz podłączyć do swojego PS4 dowolne urządzenie pamięci masowej obsługujące standard USB 3.0, odpowiednio je sformatować i pobierać, instalować i przenosić na nie gry i aplikacje. Możesz używać urządzeń pamięci masowej USB o pojemności do 8 TB, co daje Ci ogromną ilość miejsca na zapisywanie i organizowanie danych.

Transmisje z serwisu Twitch w jakości 1080p
Na PS4 Pro możesz transmitować własne rozgrywki lub obserwować zmagania innych graczy w jakości 1080p HD i z prędkością 60 klatek na sekundę.

Poprawki funkcji wiadomości i powiadomień
Udostępniaj znajomym ulubione utwory z serwisu Spotify, korzystając z funkcji wiadomości na PS4. Znajomi będą mogli odsłuchać utwór bezpośrednio z wiadomości i dodać go do własnych list odtwarzania za pomocą mobilnej aplikacji Spotify.

Zarządzanie listą znajomych
Twórz niestandardowe listy wszystkich znajomych x PSN i organizuj je w grupy.

Obsługa HDR

PS4 - oprogramowanie 5.50 (HDR)Wszystkie konsole PS4 i PS4 Pro obsługują wyświetlacze HDR, dzięki czemu kolory w obsługiwanych grach, takich jak Horizon Zero Dawn, FIFA 17 czy Uncharted 4: Kres Złodzieja są jeszcze bogatsze i bardziej żywe. Jeżeli masz telewizor, który obsługuje technologię HDR, Twoje PS4 będzie w stanie w pełni ją wykorzystać do wyświetlania bogatszego spektrum kolorów, bliższych temu, co widzi ludzkie oko.

Personalizacja

 • PS4 - oprogramowanie 5.50 (personalizacja)Ekran główny, strona profilu oraz sposób organizacji gier i aplikacji w Twoim PS4 mogą być spersonalizowane tak, jak Ci się podoba.
 • Ekran główny może wyświetlać nowe tło wybrane z galerii zdjęć lub zrzutów ekranowych z gier.
 • Twój profil również może mieć nowy obraz tła wybrany z galerii lub zrzutów ekranowych z gier.
 • Możesz przesyłać aktualizacje stanu i dzielić się zrzutami ekranu bezpośrednio w strumieniu Co nowego u Twoich znajomych.
 • Masz możliwość organizowania gier i aplikacji w niestandardowych folderach, co pozwala Ci układać i grupować je w dowolny sposób.

Przesył danych

Teraz możesz łatwo przenieść wszystkie dane – w tym zapisane stany gier, ustawienia osobiste i pobrane materiały – między starą a nową konsolą, korzystając z sieci domowej. Wystarczy do tego przewód sieciowy, domowy router i dostęp do internetu.

źródła: PlayStation Polska (Oprogramowanie systemu PS4), PlayStation Blog Europe – Everything you need to know about PS4 system software update 5.50, launching today