Błąd „chaiOS” może zablokować iPhone’a nawet bez klikania w link

W systemie iOS wykryto błąd „chaiOS”, który powoduje awarię aplikacji Wiadomości i może zawiesić lub ponownie uruchomić telefon, gdy tylko zostanie wysłany link do specjalnie spreparowanej strony internetowej.

Błąd chaiOS w aplikacji Wiadomości iPhone

Błąd został wykryty przez programistę Abrahama Masriego, który nadał mu chwytliwą i nieco alarmującą nazwę „chaiOS”. Luka wykorzystuje funkcję preloadowania, czyli wcześniejszego załadowania zawartości strony). Taki mechanizm umożliwia użytkownikom podgląd strony. Masri wyjaśnia, że ​​stworzył stronę internetową hostowaną na GitHub i wypchnął metadane z setkami tysięcy niepotrzebnych znaków. Sugeruje, że wiadomości zawieszają się podczas próby załadowania wszystkich tych niepotrzebnych informacji, czasami zawieszając cały system operacyjny.

Sądząc po raportach użytkowników, błąd nie działa konsekwentnie. Czasami powoduje wyświetlenie komunikatu o awarii, czasami powoduje spowolnienie urządzenia albo jego zawieszenie lub restart. Może wystąpić także tzw. „respring” (kiedy iOS uruchamia ponownie oprogramowanie o nazwie SpringBoard i ponownie uruchamia ekran blokady). Masri przetestował chaiOS z powodzeniem na iPhone’ach X i 5S twierdząc, że błąd występuje tylko pod wersjami systemu iOS 10 lub n nowszym (do iOS 11.2.5 beta). Błąd może również spowodować awarię aplikacji Wiadomości na komputerach z systemem macOS.

Na szczęście znalezienie łączy chaiOS nie jest łatwe. Masri początkowo hostował błąd na GitHubie, ale ten link, wraz z szeregiem innych serwerów lustrzanych przesłanych przez strony trzecie, został usunięty przez witrynę. Sam Masri mówi, że nie zamierza ponownie przesyłać błędu, mówiąc, że wydał go tylko „aby zwrócić na niego uwagę firmy Apple”.

Jeśli ktoś wysłał Ci kopię błędu i obecnie nie możesz korzystać z Wiadomości na swoim iPhone’ie, mozesz sprobować poniższych rozwiązań:

  • Zablokuj domenę takiej witryny. Jeśli na przykład link pochodzi z GitHub, przejdź do ustawień Safari, a następnie Ogólne → Ograniczenia → Włącz ograniczenia → Witryny → Zablokuj zawartość dla dorosłych → Nigdy nie zezwalaj → GitHub.io.
  • Usuń wątek, do którego wysłano link. To, czy ta metoda działa zależy to od tego, czy możesz szybko usunąć rzecz, zanim aplikacja się zawiesi.
  • Zresetuj iPhone’a do ustawień fabrycznych. Jest to skrajny przypadek, ponieważ spowoduje usunięcie całej zawartości iPhone’a (nie rób tego jeśli nie masz kopii zapasowej!)
  • Poczekaj na poprawkę od Apple’a. Spodziewamy się, że Apple wkrótce naprawi ten błąd (szczegóły poniżej), chociaż firma nie zabrała głosu w sprawie tego błędu.

To nie jest nowy rodzaj błędu dla systemu iOS, podobne ciągi tekstu lub podejrzanych łączy internetowych spowodowały zamykanie systemu iOS w 2015 i 2016 roku. W tym momencie chaiOS jest jest jednym z najbardziej irytujący błędów tego typu.

Zobacz także: iOS 11.2 dostępny do pobrania – pełna lista nowości

Biorąc pod uwagę, że koniec zeszłego roku, był szczególnie trudny dla oprogramowania Apple’a, mamy nadzieję, że firma szybko zareaguje na chaiOS.

[Aktualizacja 18.01.2018, godz. 19.00]

Apple potwierdziło wydanie poprawki błędu „chaiOS” w przyszłym tygodniu

Jak donosi serwis MacRumors, aktualizacja oprogramowania, która ma nadejść w przyszłym tygodniu, naprawi problem, który pozwala złośliwemu linkowi zablokować aplikację Wiadomości na iPhonie i iPadzie. Fix zawarty będzie prawdopodobnie w wersji systemu iOS 11.2.5, który jest juz w ostatniej fazie testów beta. W szóstej becie tego wydania rzeczywiście rozwiązuje już ten problem.

Spodziewamy się, że ostateczna wersja mobilnego systemu operacyjnego iOS 11.2.5 będzie dostępna w przyszłym tygodniu wraz z wydaniami macOS High Sierra 10.13.3, watchOS 4.2.2 i tvOS 11.2.5.

źródło: The Verge