Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało pierwszą wersję dokumentu „Strategia 5G dla Polski” i zaprasza wszystkich obywateli do konsultacji publicznych projektu.
Dla coraz większej liczby konsumentów i firm w Polsce łączność mobilna jest codzienną koniecznością. Nasze pragnienie dostępu do szybkiego mobilnego internetu, spowodowało dynamiczny rozwój gospodarki opartej o dane.
5G to nowa generacja technologii mobilnych, która zapewni większą pojemności sieci bezprzewodowych, większą niezawodność i wydajności, a także wyjątkowo szybkie prędkości przesyłu danych. Nowa technologia sieci komórkowej umożliwi także rozwój innowacyjnych usług w różnych obszarach przemysłowych. Pierwsza generacja komercyjnych produktów korzystających z 5G ma być dostępna już w 2020 roku.
Polska ma duże ambicje związane z rozwojem sieci 5G w naszym kraju i chce odpowiednio przygotować się na nadchodzącą rewolucję w świecie cyfrowym i jednocześnie mieć wpływ na kształt przyszłych sieci 5. generacji.
Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski” opracowało Strategię 5G dla Polski. Dokument ten jest narzędziem, umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną.

Zobacz także: Pierwsza oficjalna specyfikacja sieci 5G została ukończona
Kliknij na poniższą grafikę, aby powiększyć:

Harmonogram realizacji Strategii 5G dla Polski
- 2018
- opublikowanie Strategii 5G dla Polski,
- przyjęcie nie- zbędnych dla wdrożenia sieci 5G regulacji prawnych,
- pierwsze testy sieci,
- rozpoczęcie prac nad systemem informacyjnym o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne,
- 2019
- pierwsza ewaluacja realizacji strategii,
- rozpoczęcie prac badawczych nad elementami stałego monitoringu pola elektromagnetycznego pochodzącego z instalacji telekomunikacyjnych,
2020-2024: Budowa i rozwój w pełni funkcjonalnej sieci 5G w Polsce
- 2020
- uruchomienie komercyjnej sieci 5G we wskazanym mieście,
- pełna implementacja Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej oraz wdrożenie rekomendacji po przeprowadzonych testach i pilotażach,
- rozdysponowanie zakresów pasma 700 MHz,
- pełne wdrożenie Systemu Informacyjnego o instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne. Rozpoczęcie prac nad systemem do stałego monitoringu pola elektromagnetycznego w wybranych miastach w Polsce,
- 2021
- druga ewaluacja strategii,
- rozdysponowanie zakresów pasma 3,4-3,8 GHz. Rozdysponowanie zakresów pasma 26 GHz i/lub innych zharmonizowanych i zidentyfikowanych przez WRC-19,
- wdrożenie stałego monitoringu pola elektromagnetycznego w wybranych miastach w Polsce,
- 2022-2025: budowa i rozwój w pełni funkcjonalnej sieci 5G w Polsce
- 2025 – 5G w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do konsultacji publicznych projektu Strategii „5G dla Polski”. Uwagi można wysyłać do 11 lutego 2019 roku na adresy e-mail grzegorz.czwordon@mc.gov.pl i aleksander.soltysik@mc.gov.pl albo na adres pocztowy: Ministerstwo Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa z dopiskiem: Konsultacje projektu Strategia „5G dla Polski”.
Pobierz dokument Strategia 5G dla Polski w formacie PDF (2,93 MB).
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji