Pierwsza oficjalna specyfikacja sieci 5G została ukończona

Nastąpił ogromny krok naprzód w kierunku specyfikacji rzeczywistych sieci 5G NR, bowiem 3GPP  oficjalnie ogłosił specyfikację sieci.

Oficjalne logo 5G

Prace nad standaryzacją sieci 5G trwa już od dłuższego czasu, ale 3GPP – organizacja, która reguluje standardy sieci komórkowych – oficjalnie podpisała się pod pierwszą specyfikacją dla 5G (konkretnie dla standardu 5G NR), podczas spotkania w Lizbonie.

Posiadanie formalnie uzgodnionego standardu sieci 5G jest ogromnym krokiem naprzód w kierunku uruchomienia prawdziwych, komercyjnych sieci 5G, ponieważ daje firmom konkretną specyfikację pod to, co maja stosować.

Zgodnie z oczekiwaniami, gotowa specyfikacja sieci 5G obejmuje szeroki zakres spektrum, od pasm 600 i 700 MHz do minimalnego widma 50 GHz. Jeszcze w tym tygodniu poznamy znacznie więcej szczegółów na temat specyfikacji, gdy ostateczne standardy zostaną oficjalnie opublikowane.

Przeczytaj również: Polska chce być europejskim liderem w technologii 5G

Teraz, gdy uzgodniono już finalny standard, piłka jest po stronie operatorów komórkowych i producentów sprzętu, a więc na komercyjne użycie sieci możemy jeszcze trochę poczekać.

Na przykład, Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) i 3GPP oficjalnie zdefiniowały sieć 4G jako zapewniającą dynamiczną szybkość transmisji danych do 100 Mbps  i statyczną do 1 Gpbs. Używane przez nas sieci 4G/LTE na pewno nie zapewniają dzisiaj takiej przepustowości. Miemy jednak nadzieję, że  LTE Advanced i Advanced Pro wreszcie osiągną te prędkości.

teraz, gdy producenci i operatorzy będą posiadali oficjalny i formalny punktu odniesienia do tworzenia sieci 5G, wdrażanie jej na rynek komercyjny może nastąpić nawet w 2018 i 2019 roku. Standard 5G NR to znacznie większy postęp niż samo logo.

źródło: The Verge via Fierce Wireless