[15-21 grudnia] Tydzień w historii technologii

Pierwsza wyszukiwarka internetowa, pierwszy pełnometrażowy film animowany, pierwsza przeglądarka internetowa i wiele więcej wydarzyło się w drugiej połowie grudnia w historii technologii.

15-21 grudnia: Tydzień w historii technologii

15 grudnia 1994: Wydano przeglądarkę Netscape 1.0

Netscape Communications Corporation wydało Netscape Navigator 1.0, pierwszą na świecie komercyjną przeglądarkę internetową, chociaż ta konkretna wersja była darmowa tylko do niekomercyjnego użytku.

Przeglądarka internetowa Netscape Navigator 1.0
Przeglądarka internetowa Netscape Navigator 1.0

15 grudnia 1995: Uruchomiono AltaVista

Uruchomiono, opracowaną przez naukowców z Digital Equipment Research Laboratories, wyszukiwarkę AltaVista. Była to pierwsza ogólnoświatowa wyszukiwarka internetowa, która zyskała znaczną popularność. Była to jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek we wczesnej sieci WWW, do momentu, gdy Google wyprzedziło AltaVistę w 2001. AltaVista została ostatecznie kupiona przez Yahoo! w 2003 roku.

Pierwsza wyszukiwarka internetowa Alta Vista z 1995 r.
Pierwsza wyszukiwarka internetowa Alta Vista z 1995 r.

16 grudnia 2003: Canning Spam

W USA weszłą ustawa CAN-SPAM z 2003 r. Poddano próbie kontrolowania rosnącego zalewu wiadomości-śmieci SPAMU, jednak skuteczność prawa w tym wypadku była wątpliwa, szczególnie biorąc pod uwagę, że spam polityczny był wyłączony spod prawa.

17 grudnia 1903: Bracia Wright i pierwsze kontrolowane loty

Orville i Wilbur Wright wykonują swoje słynne pierwsze kontrolowane i utrzymywane loty przy użyciu cięższego samolotu. Orville wykonał pierwszy lot trwający około 12 sekund. Trzy kolejne loty zostały wykonane tego samego dnia przez obu braci. Największym sukcesem był czwarty i ostatni lot, w którym Wilbur poleciał przez 59 sekund. Praca braci Wright pomogła w rozwoju przemysłu lotniczego.

18 grudnia 1987: Perl jest zawsze odpowiedni

Larry Wall wypuszcza wersję Perl 1.0 – ogólnego języka programowania bardzo powszechnie używanego jako języka skryptowego Unix. Perl stał się bardzo popularny we wczesnej sieci WWW, powszechnie używanej do programowania skryptów CGI dla aplikacji internetowych. Elastyczność i łatwość adaptacji Perla sprawiły, że język ten jest powszechnie używany do dziś.

18 grudnia 1998: Po raz pierwszy Internet stał się motywem przewodni filmu w Hollywood

Film Warner Brothers pt. „You’ve Got Mail” z Tomem Hanksem i Meg Ryan trafił do kin. Choć był znany głównie jako komedia romantyczna, film wykorzystywał bieżące dokonania technologii, w tym wiadomości e-mail.

19 grudnia 1974: Altair 8800 trafił do sprzedaży zwiastując erę PC

MITS rozpoczęło sprzedaż mikrokomputera Altair 8800. Jako że podstawowy model komputera używał przełączników dla wejścia i diod LED dla wyjścia, był dalekim przodkiem komputera osobistego jaki znamy dzisiaj. Jest to jednak jeden z najważniejszych komputerów w historii, ponieważ zainspirował pierwszą generację przedsiębiorców, którzy stworzyli branżę komputerów osobistych.

20 grudnia 1996: Apple ogłosiło zakup firmy NeXT

Apple Computer Inc. niespodziewanie ogłosiło zamiar zakupu firmy NeXT Steve’a Jobsa i sprowadziło Jobsa do firmy na stanowisko doradcy dyrektora generalnego Gila Amelio. Zakup został zakończony 4 lutego następnego roku i przyniósł podstawową technologię, która stała się podstawą przyszłego systemu operacyjnego Mac OS X, który sam w sobie jest podstawą systemu operacyjnego iOS (iPhone, iPad, iPod touch). Wraz z przywództwem przyszłego dyrektora generalnego Steve’a Jobsa, nastąpiło odrodzenie Apple’a w 2000 roku i pojawienie się nowej ery w historii technologii mobilnej.

21 grudnia 1937: Królewna Śnieżka

Walt Disney wydał film animowany Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Był to pierwszy pełnometrażowy animowany film fabularny, którgo przygotowanie zajęło 3 lata, a produkcja kosztowała prawie 1,5 miliona dolarów, co jest ogromną kwotą za film fabularny w 1937 roku. Walt Disney musiał zastawić dom, aby sfinansować ten film.

Plakat filmu „Królewna Śnieżka” Disneya z 1937 roku
Plakat filmu „Królewna Śnieżka” Disneya z 1937 roku