Czy prawdziwy związek z hologramem może być możliwy?

W filmie Blade Runner 2049 obserwujemy związek oficera K z hologramową partnerkę Joi – czy taki scenariusz jest możliwy w przyszłości?

Hologram Joi z filmu „Blade Runner 2049”

W konwencjonalnych opowiadaniach o miłości, chłopak spotyka dziewczynę, zakochują się w sobie i jakieś wydarzenie staje im na drodze, aby potem mogli żyć długo i szczęśliwie. A co jeśli w przyszłości będzie można zaprojektować sobie idealną partnerkę lub partnera?

Jeśli nie oglądaliście jeszcze filmu „Blade Runner 2049”, to nie czytajcie dalej, mogą być delikatne spoilery!

W filmie Blade Runner 2049 (kontynuacji kultowego filmu Łowca Androidów), oficer K (Ryan Gosling) mieszka ze swoją życiową partnerką Joi, która w rzeczywistości jest samouczącym się hologramem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Joi została wyprodukowana przez Wallace Corp i jest idealnym towarzyszem dla każdego, a hasło markwtingowe, którym jest promowana, doskonale oddaje jej funkcje i przeznaczenie: Wszystko, co chcesz zobaczyć. Wszystko, co chcesz usłyszeć. (oryg. Everything you want to see. Everything you want to hear.)

Przeczytaj także: Obejrzyj nowy zwiastun filmu „Blade Runner 2049”

Ten wątek z doskonałej historii science fiction, utrzymanej w klimacie neo noir, serwuje nam trochę ponurą wizję relacji człowiek-maszyna w przyszłości, która już dzisiaj wydaje się być całkiem możliwa.

Scenarzysta filmu Michael Green powiedział dla serwisu Thrillist, że doskonale zdawał sobie sprawę, o tym jaka opowiada historię. Wplecenie istotnego wątku miłosnego, w którym połączono fantazję bohatera z idealnym oprogramowaniem AI, ma nam uświadomić, że jesteśmy o krok od ulokowania swoich uczuć do sztucznie wypreparowanego partnera. Kiedy K widzi reklamę innej wersji Joi, po tym jak utracił swoją ukochaną hologramową partnerkę Joi (wyglądającą tak samo, ale to szczegół), sprawia, że współczujemy zranionemu oficerowi…

Hologram Joi i K na dachu (Blade Runner 2049)

K to sztuczna osoba (humanoidalny android) zwany replikantem, ale pomimo, tego że nie jest człowiekiem, nie jest odporny na samotność i tęsknotę. I pomimo tego, że tworzy związek z hologramem, prawdziwa tragedia kryje się w iluzji. Idea tego, co jest prawdziwe, a co nie – kryje się historii miłosnej Blade Runner 2049. To, że K czerpie pocieszenie z obecności Joi w swoim istnieniu prowadzi do tego, że czuje się jak jednostka. Hologram daje mu prawdziwe ludzkie imię, zamiast numeru seryjnego, dzięki temu android odkrywa jakieś poczucie celu istnienia i przekonanie, że jest czymś więcej niż zaprojektowaną maszyną.

Patrząc na ich związek z pozycji obserwatora, odnosimy wrażenie że jest tylko iluzją, ale dla Kto prawdziwe uczucie i emocje. Paradoksem jest to, że sztuczna inteligencja nie może go fizycznie poczuć, ale uczucia są silniejsze i do zbliżenia między nimi może dojść dzięki nałożeniu hologramu na postać prostytutki.

Joi i K w domu (Blade Runner 2049)

Choć Joi opiera się na czymś sztucznym i zaprojektowanym, odgrywa duże znaczenie w jego życiu i postępowaniu w życiu rzeczywistym – poza wirtualną rzeczywistością. Miłość do Joi nadaje głównemu bohaterowi cel, który wpływa na jego wybory i w konsekwencji na losy całej historii.

W Blade Runner 2049 pojawia się pewna nadzieja, że ​​Joi robi coś więcej niż tylko bycie partnerką dla samotnego K. Nie jest jedynie fantazją, a wszystko to o czym rozmawiali i przeżyli pozostaje w historii oprogramowania. Jak widzimy w filmie, można to utracić, jeśli nie mamy backupu…

Czy takie związki mogą pojawić się w niedalekiem przyszłości? Dzisiaj wydaje nam się to niemożliwe i abstrakcyjne, ale ten przykład relacji androida z holograficzną partnerką powinien nam dać dużo do myślenia.

źródło: Thrillist Entertainment – The writer of 'Blade Runner 2049′ answers our burning questions via The Verge – In Blade Runner 2049, can a relationship with a hologram be meaningful?