Aplikacja mObywatel dostępna do pobrania na Androida

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową aplikacje mobilną mObywatel, dzięki której będziemy mogli mieć swoje mDokumenty w smartfonie.

mObywatel – Twoje mDokumenty w smartfonie (Ministerstwo Cyfryzacji)

Doczekaliśmy się pierwszej wersji rządowej aplikacji mobilnej mObywatel (na razie w wersji beta), która pozwoli nam na potwierdzanie tożsamości za pomocą smartfona (naszej lub innej osoby), a wkrótce ma zostać wzbogacona o dodatkowe funkcje. Wśród nich najważniejszymi będzie dostęp do własnych mDokumentów.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, usługa mTożsamości może być przydatna na przykład podczas stłuczki lub gdy podpisujemy z kimś umowę, albo chcemy wypożyczyć rower.

Aplikacja dostępna jest obecnie tylko na urządzenia mobilne z systemem Android i można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play. Aby się do niej zalogować musisz mieć ważny dowód osobisty oraz Profil Zaufany (eGO). Wersja aplikacji mObywatel na iPhone’a (iOS) ma się pojawić w sklepie App Store dopiero styczniu 2018 roku.

mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna i nie zastępuje tradycyjnych dokumentów wydawanych w urzędzie. mDokumenty nie zastępują także zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie dla tych, którzy z większym prawdopodobieństwem mają przy sobie smartfona niż dokumenty.

Już teraz można korzystać z dwóch usług w ramach mDokumentów:

 • mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przydatna przy załatwianiu spraw, obecnie tylko w wybranych urzędach w 4 miastach w Polsce w ramach pilotażu usługi uruchomionego w maju tego roku.
 • mTożsamości w smartfonie (w aplikacji mObywatel) — w kontaktach z innymi obywatelami.

Ministerstwo udostępni kolejne mDokumenty w aplikacji w tym mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny, mLegitymacja Studencka, mKarta Dużej Rodziny czy mUbezpieczenie OC.

Sprawdź, co potrafi aplikacja:

Jakie funkcje oferuje aplikacja mobilna mObywatel?

mObywatel – Twoje mDokumenty w smartfonie oferuje obecnie jedną funkcję mTożsamość. za pomocą której potwierdzimy swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami:

 • wyświetlisz swoje dane na ekranie smartfona,
 • możesz przekazać drugiej osobie swoje dane na telefon, wtedy automatycznie pobierzesz i zapiszesz w swoim telefonie także jej dane – pod warunkiem, że oboje jesteście użytkownikami aplikacji mObywatel. Taka wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

mTożsamości pozwala na pobranie aktualnych danych obywateli Polski, które znajdują się w rejestrach państwowych, w tym imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL, zdjęcia, terminy ważności, numer dowod, informacja o organie wydającym dokument. Sa to dane z bazy rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych. Te dane można już w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Aplikacja pozawala na przekazywanie tylko część danych w zaufany sposób, w tym imiona i nazwiska, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu oraz informację kto go wydał. Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Można wymieniać się swoimi danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel.

Przekazywanie danych przez aplikację mObywatel i sprawdzanie tożsamości
Przekazywanie danych przez aplikację mObywatel i sprawdzanie tożsamości

Ciekawą opcją, w na razie jedynej usłudze, jest miedzy innymi możliwość szybkiego i łatwego aktualizowania danych przez aplikację. Oto inne udogodnienia mTożsamości w appce mObywatel:

 • aktualizowanie swoich dane — na przykład gdy zmieniasz nazwisko (opcja Odśwież dane w menu aplikacji).
 • dostęp do aktualnych danych z rejestrów państwowych — jeszcze zanim odbierzesz nowy dowód,
 • przeglądanie: historii pobierania danych, pobranych danych oraz certyfikatów bezpieczeństwa (Historia w menu mTożsamości),
 • przeglądanie i zastrzeganie wydanych certyfikatów (opcja Wydane certyfikaty w menu aplikacji),
 • usuwanie z aplikacji wszystkich danych i haseł  (opcja Dezaktywuj aplikację).

Z usługi mTożsamości może korzystać każdy, kto jest pełnoletni i ma:

 • ważny dowód osobisty, nie możesz skorzystać z usługi jeżeli zwykły dowód jest nieważny, na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży,
 • profil zaufany (eGo),
 • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,
 • aktywną aplikację mObywatel,
 • połączenie z internetem.

WAŻNE! Usługa mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych w aplikacji mObywatel

Zabezpieczenia w aplikacji (potwierdzające ważność, wiarygodność i bezpieczeństwo danych)
Zabezpieczenia w aplikacji (potwierdzające ważność, wiarygodność i bezpieczeństwo danych)

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu, który wyświetlany jest podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia ważności certyfikatu online. Mozna to zrobić wybierając ikonę wyświetloną obok danych osobowych w aplikacji.

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych w mTożsamości. Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.

Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawią się nowe mDokumenty, w tym mDowód Osobisty i mPrawo Jazdy.

Co zrobić jeśli zgubisz smartfona i miałeś zainstalowaną aplikację mObywatel?

Chociaż dostęp do danych zabezpieczony jest w aplikacji dodatkowym hasłem dostępu, który ustawiany jest przy aktywacji aplikacji, w przypadku utraty urządzenia warto zabezpieczyć certyfikat w aplikacji.

W przypadku kradzieży lub zgubienia smartfona z zainstalowaną aplikacja mobilną mObywatel należ zastrzec certyfikat w aplikacji na innym smartfonie. Można także zgłosić utratę urządzenia dzwoniąc pod numer 42 253 54 74 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Pamiętaj!  Dane, które pobierasz od innego użytkownika za pomocą usługi mTożsamość w aplikacji mobilnej, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możesz ich na przykład publikować ani udostępniać innym osobom.

Aplikacja mobilna mObywatel na Androida

Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play, możesz ją pobrać klikając na poniższy przycisk. W styczniu 2018 roku aplikacja dostępna będzie także na urządzenia z systemem iOS.

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji