Znowu można sprawdzić PageRank stron internetowych

Dzięki Open PageRank webmasterzy ponownie mogą sprawdzić wartość określającą jakość dowolnej strony internetowej.

OpenPageRank - sprawdź PR strony WWW

Wielu webmasterów i osób zajmujących się pozycjonowaniem i SEO doskonale pamięta zielony pasek PageRank (PR), który Google wydało w 2000 roku. Dzięki temu wskaźnikowi, można było bardzo łatwo sprawdzić wartość i jakość stron internetowych. Ale do czasu, kiedy to Google przestało aktualizować ten wskaźnik od połowy 2016 roku.

Z biegiem lat PR był standardem branżowym w celu oszacowania wartości domeny. Niewątpliwie od ponad roku brakuje takiego wskaźniki, który byłby miarodajny i jednoznacznie oddawał to, co mieliśmy dzięki zielonemu paskowi i skali od 1 do 10. Wydaje się jednak, że inicjatywa Open PageRank (OPR) pozwoli wypełnić tę pustkę, bowiem została stworzona w celu przywrócenia wskaźnika rankingu strony, aby można było łatwo porównywać różne domeny.

Ktoś może zapytać, dlaczego po prostu nie używasz danych z Moz, Majestic czy Ahrefs? Gdy pasek narzędzi PageRank został wyłączony, żadna z metryk nawet najlepszych dostawców usług nie jest była w stanie wypełnić pustki. Może to być spowodowane głównie tym, że aby mieć dostęp do tych danych i do interfejsu API, trzeba po prostu zapłacić. Ponadto źródła wykorzystywanych danych pozostawały zamknięte.

Inicjatywa Open PageRank została stworzona w celu stworzenia alternatywy, która mogłaby zająć miejsce legendarnego już PageRanku. Możliwość sprawdzenia OPR jest także całkowicie bezpłatne i dostępna dla wszystkich.

Co to jest Open PageRank (OPR)?

Open PageRank został stworzony w lipcu 2017 roku w celu przywrócenia wskaźników rankingu stron, dzięki czemu można łatwo porównywać różne domeny i ich jakość. OPR wykorzystuje dane Open Source udostępnianych przez Common Crawl i Common Search. Skala OPR zawiera się od 0 do 10, podobnie jak pierwotny ranking stron, a zatem może łatwo zastąpić PR.

Baza Open PageRank zawiera petabajty danych zgromadzonych w ciągu ostatnich 7 lat. Zawiera blisko 3 miliardy stron internetowych. Choć liczba ta nie jest tak duża, jak liczba stron indeksowanych przez niektórych komercyjnych dostawców takich usług, to warto podkreślić, że dane są bezpłatne i dostępne dla każdego.

Obecnie obsługiwane są tylko dane PageRank dla domen, ale z informacji na stronie wynika, że dane dla pojedynczych adresów URL zostaną udostępnione na początku przyszłego roku.

Jak obecnie można sprawdzić PageRank (OPR)?

Twórcy narzędzia zaznaczają także, że nigdy nie będą pobierać opłat za otwarty interfejs API dla Open Page Rank, nawet jeśli stanie standardem branżowym. Wszystkie dane z rankingu stron, które są wykorzystywane pochodzą z danych open source udostępnianych przez Common Crawl i Common Search – każdy może ich używać i przetwarzać, aby utworzyć własny ranking i go udostępniać.

Aby sprawdzić PageRank strony wystarczy wejść na www.domcop.com/openpagerank i w polu tekstowym wpisać domenę lub domeny, których wartość PR chcemy sprawdzić. Można sprawdzać wartości PageRanku hurtowo wpisując do 1000 domen, oddzielając je przecinkami lub wpisując w nowych wierszach.

W rezultatach dostajemy wartości PageRanku zaokrąglone do pełnych wartości oraz z dokładnością do jednej setnej. Nie zabrakło również wizualizacji wartości na zielonym pasku. Poniżej możesz zobaczyć przykładowe wyniki zapytania. Otrzymane dane można wyświetlać do 100 na jednej stronie. Udostępniono także możliwość skopiowania i wydrukowania wyników lub wyeksportowania do pliku CSV lub PDF-a.

Przykładowe wyniki Open PageRank (OPR)
Przykładowe wyniki Open PageRank (OPR)

Dlaczego Open PageRank może się stać nowym wskaźnikiem jakości stron WWW?

Istnieje wiele dostawców danych mierzących wartość domen stron internetowych i linków, które indeksują ogromną liczbę witryn i udostępniają różne wskaźniki. Największymi dostawcami są niewątpliwie Moz, Majestic, i Ahrefs, którzy dostarczają takie dane jak Domain Authority, Trust Flow czy Domain Rating.

Jednak ich dane nie są powszechnie dostępne (dostęp do ich API jest płatny), a żadna z metryk nie odpowiada wprost temu czym był PageRank od Google’a.

Open PageRank jest darmowy dla wszystkich, a dostęp do API pozwala każdemu uzyskać dane PR dla jak największej liczby domen, w prostej i czytelnej formie. Dodatkowo każdy, kto chce udostępniać dane OPR na swojej witrynie może się bezpłatnie zarejestrować i wykorzystać API pozwalające na pobieranie danych dla 4,3 mln domen dziennie. Jeśli ktoś ma większe zapotrzebowanie może zwiekszyć limit kontaktując się DomCop.

Z takiego rozwiązania korzystają już niektóre popularne serwisy udostępniające narzędzia do sprawdzania PageRanku i innych wskaźników określających jakość witryn, np. wiek domeny, Google PageRank, cPR score, Domain i Page Authority, Trust Flow, Citation Flow, Domain Validity, Alexa Global i Reach Rank, Backlinks (w tym GOV i EDU) i wiele innych.

źródło: OpenPageRank by DomCop