„Soonish” opowiada o technologiach, które zmienią wszystko

Książka pt. „Soonish”, napisana przez Zacha i Kelly Weinersmithów, skupia się na technologiach przyszłości i ich wpływie na nasze losy.

Soonish - okładka książki (Kelly i Zach Weinersmith)

Słyszymy wiele o tym jak nowe technologie zmienią nasze życie, ale co jeszcze zostanie wymyślone w najbliższych latach o czym nam się nie śniło?

To jest pytanie, na które Zach i Kelly Weinersmithowie postanowili odpowiedzieć w swojej najnowszej książce zatytułowanej Soonish: Ten Emerging Technologies That’ll Improve and/or Ruin Everything (z ang. Soonish: Dzisieęć nowych technologii, które poprawią i/lub zniszczą wszystko). Ksiązka ukazała się w tym tygodniu, w języku angielskim nakładem wydawnictwa Penguin Random House.

Przeczytaj także: „Autonomous” Annalee Newitz to thriller o zagrożeniach technologii

Zach Weinersmith jest artystą komiksowym publikującym w nerdowskim serwisie Saturday Morning Breakfast Cereal, natomiast jego żona Kelly jest naukowcem zajmującym się pasożytami.

Na 368 stronach autorzy skupili się na szerokim zakresie tematów, podzielonych na sekcje o wszechświecie (planetoidach i przestrzeni kosmicznej), biologia syntetyczna, augmented reality (rozszerzona rzeczywistość AR) i „Ty” (medycyna precyzyjna, interfejsy mózgu). Rozdziały wyjaśniają nie tylko koncepcje naukowe stojące za każdą technologią – oczywiście z elementami komiksu, ale także ekonomiczne, polityczne i etyczne konsekwencje oraz to jak świat ma się zmienić.

Zabawnie ilustrowana książka to przede wszystkim dywagacje na tematy związane z przyszłymi technologiami. Jaki będzie świat jutra? Dlaczego nie ma już kolonii księżycowej? Co to jest hold-up?

W tej inteligentnej i śmiesznej książce możemy przeczytać co będzie dalej – od rrobaków-obotów po energię jądrową. Poprzez własne obserwacje, wywiady z naukowcami i rysunki Zacha, będzie Wam łatwo przebrnąć przez tę poważną tematykę. Dowiesz się dlaczego nowe technologie są potrzebne, jak będą działać i co stoi na ich drodze.

Nowe technologie prawie nigdy nie są dziełem pojedynczych geniuszy z własnym pomysłem. Przyszła technologia może wymagać kilku pośrednich technologii, które doprowadzą do opracowania czegoś nowego. Wiele istotnych wynalazków może wydawać się pozbawionych znaczenia, gdy zostaną odkryte po raz pierwszy. Z czasem znajdują swoje zastosowanie w połączeniu z innymi pomysłami. Podróż do postępu jest pełna dziwnych zakrętów i ślepych zaułków, które tak wiele mówią o ludzkim umyśle i marszu cywilizacji.

W serwisie The Verge możecie przeczytać obszerny wywiad z autorami, z którego dowiecie się także o niebezpieczeństwach związanych z plikami cookie.

Na razie nie mamy informacji, czy książka ukaże się w języku polskim.