iOS 11 może mieć spory problem z żywotnością baterii

Coraz więcej użytkowników narzeka na szybkie rozładowywanie się baterii pod systemem iOS 11, szczególnie na starszych urządzeniach.

Nowa wersja systemu iOS zawsze budzi wiele kontrowersji, nie tylko związanych z wyglądem i wprowadzonymi zmianami, ale w szczególności z żywotnością baterii. Choć czas pracy akumulatora jest zazwyczaj subiektywnym odczuciem, tym razem pojawiają się konkretne dane, które świadczą o istniejącym problemie.

Zazwyczaj aktualizacja jest zalecana, ze względu na zabezpieczenia, poprawki wydajności i nowe funkcje. Wygląda na to, że tym razem wstrzymanie się z aktualizacją do iOS-a 11 może być rozsądną decyzją. Dane opublikowane przez firmę Wandera ujawniają problemy związane z baterią pod systemem iOS 11.

iOS 11 ma wiele nowych funkcji, ale jeden poważny problem

Abstrahując od subiektywnych odczuć użytkowników związanych z szybko rozładowującą się baterią, o których użytkownicy piszą po każdej aktualizacji systemu iOS, Wandera znalazła konkretne dowody na istnienie problemów z czasem pracy na jednym łądowaniu. Analitycy monitorowani w internecie 50 000 aktywnych i umiarkowanie aktywnych użytkowników iPhone’a i iPada z zainstalowanymi systemami iOS 11 i iOS 10.

Rezultat: żywotność baterii urządzeń z systemem iOS 11 malała ponad dwa razy szybciej niż na tych z iOS 10.

Wandera informuje, że iPhone z systemem iOS 10 może być używany przez 240 minut zanim wskaźnik naładowania baterii spadnie do 0%. Tymczasem iPhone pracujący pod systemem iOS 11 wynosił średnio 96 minut – ogromny spadek o 60%.

Porównanie żywotności baterii pod systemem iOS 11 i iOS 10
Porównanie żywotności baterii urządzeń działających pod systemami iOS 11 i iOS 10

Żywotność baterii urządzeń pod iOS 11 jest do 60% gorsza niż pod iOS 10

Innymi słowy współczynnik rozładowania pod iOS 10 wynosi 0,00958 proc. na sekundę, a dla iOS 11 0,01739 proc. na sekundę – wyjaśnia Wandera.

Co jest przyczyną szybkiego rozładowywania się baterii pod iOS 11?

Wandera przypisuje niektóre z tych różnic nowemu sposobowi indeksowania Spotlight pod systemem iOS 11, a także większej aktywności użytkowników, którzy chcą wypróbować wszystkie nowe funkcje, jednak nie usprwiedliwia to tak dużego spadku wytrzymałości baterii.

Zanim Apple zidentyfikuje problem i go naprawi w najnowszym uaktualnieniu, rozwiązaniem dla użytkowników dotkniętych problemem może ograniczenie liczby aplikacji, które działają w tle (Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie aplikacji w tle) oraz wyłączenie dostępu do usług lokalizacji (Ustawienia → Prywatność → Usługi lokalizacyjne).

Przeczytaj także: Jak rozwiązać problem rozładowującej baterii pod iOS 11?

Ostatecznością może być korzystanie ze smartfona z ciągle włączonym trybem oszczędzania energii, dopóki Apple nie wypuści poprawki.

Najbardziej drastycznym rozwiązaniem, które wiąże się z utratą danych, jest zainstalowanie czystej wersji systemu i skonfigurowania iPhone’a jako nowe urządzenie.

Sam wykonałem przywracanie iPhone’a 6s Plus do ustawień fabrycznych, czyszcząc całą zawartość i wygląda na to, że urządzenie działa znacznie dłużej – poniżej zrzut ekranu (pełne ładowanie skończyło się ok. 1.00 w nocy w sobotę, a po ok. 64 godzinach mam 28% baterii – więc wynik jest całkiem niezły):

  • Użycie: 7 godz. i 40 min.
  • W gotowości: 64 godz. i 48 min.
Użycie baterii po 64 h od naładowania (28%) - iPhone 6s Plus iOS 11
Użycie baterii po 64 h od naładowania (28%) – iPhone 6s Plus z iOS 11

Użytkownicy nowych iPhone’ów  8 i 8 Plus nie narzekają na problemy z bateriami w iOS 11

Co ciekawe, nie widziałem żadnych doniesień użytkowników nowych iPhone’ów na temat problemów z baterią. Wygląda więc na to, że problem dotyczyć tylko urządzeń, na których wykonywano aktualizację z dziesiątki do jedenastki.

Patrząc na reakcje firmy Apple z przeszłości, można jednak spodziewać się szybkiej poprawki, błędów, które są wydawane prawie w tydzień od zidentyfikowania problemu.

Jeśli masz zainstalowane uaktualnienie do systemu iOS 11 i nie odczułeś żadnych negatywnych skutków – gratulacje. Jeśli odczuwasz problemy, to iOS 11.1 lub iOS 11.01 może bardzo szybko się pojawić.

źródło: Wandera – iPhone users charged up over iOS 11 battery drain przez Forbes – Apple iOS 11 Starts Causing Problems