Jak całkowicie wyłączyć Bluetooth i Wi-Fi pod iOS 11?

Okazuje się, że pod systemem iOS 11 odznaczenie Wi-Fi i Bluetootha w Centrum sterowania wcale ich nie wyłącza, a jedynie rozłącza.

Wi-Fi i Bluetooth w Centrum sterowania (iOS 11)
Wi-Fi i Bluetooth w Centrum sterowania (iOS 11)

W najnowszej wersji systemu iOS 11 zmieniło się sporo, nie tylko w wyglądzie, ale także o funkcje niektórych przycisków w Centrum sterowania.

Na powyższej grafice przedstawiłem 3 możliwe opcje dla przycisków Wi-Fi i Bluetooth pod systemem iOS 11. Pierwsza, podświetlona na niebiesko oznacza, że moduły są włączone, bez podświetlenia – rozłączone, a przekreślone ikony oznaczają całkowite wyłączenie modułów.

Pierwsze dwie akcje, czyli włączenie i rozłączenie możliwe są do wykonania z poziomu Centrum sterowania. Natomiast, aby wyłączyć anteny sieci bezprzewodowej i Bluetootha, musimy udać się do Ustawień i tam całkowicie je wyłączyć. Co ciekawe, samo włączenie możliwe jest natomiast zarówno w Centrum sterowania oraz w Ustawieniach.

Druga opcja rozłączenia obecnych połączeń Wi-Fi i/lub Bluetooth nie powoduje wyłączenia ich aktywności, co stwarza obawy zarówno jeśli chodzi o żywotność baterii jak i bezpieczeństwo oraz prywatność.

Czy Apple naprawi tę funkcję?

Wystarczyłoby tylko dodać akcję dłuższego przytrzymania, aby wymusić całkowite wyłączenie połączeń (dla opcji nr 3.), ale póki co należy pamiętać, co zrobić, żeby całkowicie wyłączyć sieć Wi-Fi i moduł Bluetooth.

Przełączniki pojawiły się w Centrum sterowania systemu iOS 7 i do tej pory działały w ten sposób, że albo funkcja była włączona, albo wyłączona. W systemie iOS 11 te same przełączniki są w tym samym miejscu, ale działają inaczej: zamiast faktycznie wyłączać anteny Bluetooth i Wi-Fi, po prostu odłączają iPhone’a od urządzeń i sieci, natomiast są cały czas aktywne.

Jaki jest cel nowego sposobu działania tych przycisków? Przełączniki mają natychmiast rozłączać iPhone’a lub iPada z akcesoriami Wi-Fi i Bluetooth, ale ich wykrywanie pozostaje cały czas dostępne. Dlaczego? Dzięki temu, że są aktywne można nadal używać innych urządzeń i opcji takich jak: AirDrop, AirPlay, Apple Pencil i Apple Watch.

Niemniej jest to naprawdę dziwne: jeśli wyłączysz Bluetooth i/lub Wi-Fi za pośrednictwem Centrum sterowania, oba moduły będą ponownie aktywowane od godziny 5:00 rano lub po ponownym uruchomieniu urządzenia. Wi-Fi zareaguje ponownie, jeśli udamy się do nowej lokalizacji.

Ustawienia Wi-Fi i Bluetooth (włączenie/rozłączenie/wyłączenie)

Jak naprawdę wyłączyć Bluetooth i Wi-Fi pod iOS-em 11?

Podejrzewam, że większość osób wyłącza obie funkcje z powodów bezpieczeństwa (nawet iPhone jest podatny, czego przykładem jest niedawny atak złośliwego oprogramowania BlueBorne) albo ze względu na wydłużenie czasu pracy urządzenia (bateria). Niestety, Centrum sterowania nie umożliwia już wyłączania połączenia z urządzeniami Bluetooth ani sieciami Wi-Fi.

Aby to zrobić, musisz wejść do sekcji Ustawienia, i przesunąć przełącznik w lewo – tak jak robiliśmy to zanim pojawiło się skróty w Centrum sterowania

  • Bluetooth: Ustawienia → Bluetooth → Wył.
  • Wi-Fi: Ustawienia → Wi-Fi →  Wył.

Co sądzisz o nowym sposobie wyłączania? Osobiście wolałbym, żeby Apple zmieniło to ustawienie i umożliwiło użytkownikom włączanie i wyłączanie tak jak do tej pory…